گام های کوچک اما موثر در گسترش روابط فرهنگی ایران و پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - اگرچه زبان فارسی، آثار باستانی، رسم الخط، اسطوره ها و داستان ها، لباس، خوراک و پوشاک، بخشی از مشترکات فرهنگی ایران و پاکستان و عامل پیوند ملت های دو کشور هستند، برخی اقدامات اگرچه به نظر کوچک می رسد، نقش مهمی در گسترش روابط و قرابت فرهنگی ایفا می کنند.

به گزارش ایرنا 'زبان فارسی' حدود یکهزار سال در شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی این کشور بود، تا این که انگلیسی ها در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه دادند و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کردند.
در عین حال فارسی تا کنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب آن را فرا می گیرند و در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف تدریس می شود.
این تنها بخشی از مشترکات فرهنگی دو کشور ایران و پاکستان برای گسترش همکاری مشترک در بخش فرهنگی است.
جاذبه های گردشگری، دین مشترک، مشاهیر عرفان و دین، عید فطر و قربان، محرم، نوروز و آداب و رسوم مشترک مردم به دلیل همسایگی از دیگر مشترکات فرهنگی مردم ایران و پاکستان است.
برنامه ریزی مدون و کارشناسی و گام برداشتن در هر کدام از این زمینه ها با هدف نزدیکی بیشتر مردم دو کشور به فرهنگ کشور مقابل، می تواند در قرابت فرهنگی مردم نقش آفرینی کند.
به عنوان مثال، پاکستان در ماه مبارک رمضان، میزبان دو گروه تواشیح از جمهوری اسلامی ایران بود و اجرای برنامه های قرآنی از سوی این گروه ها استقبال گسترده مردم و شبکه های مختلف تلویزیونی پاکستان را در پی داشت. گروه تواشیح «تسنیم» متشکل از «نعمت قره خانی ، علی فرج پور ، حافظ علیزاده و بهزاد رحیمی» و «یزدانی فر» قاری بین المللی قرآن در یک هفته حضور خود در شهر «کراچی» ده ها برنامه در شبکه های مختلف تلویزیونی و نیز مساجد بزرگ شهر کراچی اجرا کرد که با استقبال کم نظیر حضار و بینندگان روبرو شد.
شبکه های تلویزیونی پربیننده ساچ تی وی، جیو و عاج تی وی با دعوت از این گروه، نسبت به پخش برنامه های اجرا شده گروه تسنیم از شبکه های خود اقدام کردند.
این گروه همچنین با حضور در مساجد بزرگ شهر از جمله مساجد «یثرب، طارق رود ، بهادرآباد ، سولجر بازار» و بسیاری دیگر از مساجد در شب های ماه مبارک رمضان که مملو از جمعیت بود، به اجرای برنامه های قرآنی پرداخت.
همچنین گروه قرآنی «ثقلین» اعزامی از شهر اهواز نیز در شهرهای اسلام آباد و لاهور در جمع نمازگزاران اهل سنت و شبکه های تلویزیونی به صورت زنده به اجرای برنامه پرداخت.
اعزام گروه های تواشیح از کشورمان به پاکستان فرصت خوبی برای گسترش فرهنگ قرآنی در این کشور و افزایش تعاملات فرهنگی و قرآنی بین دو کشور و مبارزه با افراط گرایی است.

*** گسترش روابط فرهنگی ایران و پاکستان در مجلس پیگیری می شود
نماینده مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در سفر به اسلام آباد پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص راهکارهای گسترش روابط فرهنگی ایران و پاکستان گفت:معتقدیم که پاکستان با داشتن شرایط ویژه نظیر هم مرز بودن با ایران، هم فرهنگ بودن و با توجه به اینکه این کشور سبقه زبان فارسی دارد و دین مشترک مردم دو کشور، به عنوان یکی از کشورهای هدف جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط به ویژه بخش فرهنگ مطرح است.
حجت الاسلام 'احد آزادیخواه' ادامه داد:نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس معتقدند که پاکستان بهترین فرصت برای گسترش روابط فرهنگی و اقتصادی و تجاری است و به دلیل اینکه این کشور ما را به شبه قاره نزدیک می کند و اینکه چین نیز در کشورهای 1+5 نقش آفرینی می کند، باید روابط ایران و پاکستان در همه زمینه ها به ویژه فرهنگ گسترش یابد.
این نماینده مجلس در خصوص زمینه های مشترک برای توسعه مبادلات فرهنگی با پاکستان گفت:در عرصه سینما، فیلم، موسیقی و تئاتر نیز ایران، حرف های زیادی برای گفتن دارد به ویژه با توجه به برگزاری موفق جشنواره فیلم فجر و موفقیت های کسب شده در صنعت سینما می توان با این کشور تعاملات فرهنگی را گسترش داد.
حجت الاسلام آزادیخواه با تشریح زمینه های مشترک برای گسترش همکاری در زمینه موسیقی نیز گفت:موسیقی بلوچستان از مشترکات دو کشور است و راه های گسترش روابط نیز فراوان است.
'سیدجمال شاه' مدیر شورای هنر پاکستان (PNCA) نیز در گفت و گو با ایرنا گفت که قرابت فراوان تاریخی، فرهنگی، مذهبی و زبانی ایران و پاکستان زمینه مناسبی را برای ورود فیلم ها و سریال های تلویزیونی ایرانی به پاکستان فراهم کرده است.
وی اضافه کرد:مردم پاکستان معتقدند با توجه به اشتراکات فراوان ایران و پاکستان و کیفیت و محتوای بالای فیلم ها و سریال های ایرانی، این فیلم ها جایگزین مناسبی برای فیلم های دیگر کشورهاست.
آساق**6125**1337

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال