سفیر ایران در سنگاپور:

به نتایج دیدار ترامپ و اون خوش بین نیستیم

کوالالامپور - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور سیاست خارجی ترامپ را ساختار شکنانه ، آشوب طلبانه و غیرقابل پیش بینی عنوان کرد و گفت: ما اصولا به نتایج نشست امروز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خوش بین نیستیم.

'جواد انصاری' روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کره شمالی با نرمش و کوتاه آمدن از بسیاری اهداف و برنامه های جاه طلبانه خود، در حال ایجاد یک دگرگونی بزرگ بوده و رهبر جوان این کشور درصدد نجات کره از فشار سنگین تحریمها و بهبود وضعیت اسفبار معیشتی ملت فقیر و منزوی آن است.
انصاری تصریح کرد: هر چند در کوتاه مدت نه تحول اقتصادی محقق خواهد شد و نه تغییرات دموکراتیک را می توان شاهد بود.
سفیر ایران در سنگاپور افزود: بنابراین هرگونه معامله بین دو رهبر دیکتاتور محتمل است .
انصاری همچنین گفت: سیاست خارجی ساختارشکنانه رئیس جمهوری تاجر مسلک آمریکا تاکنون ایران را هدف امیال خصمانه خود قرار داده بطوریکه حتی به روشنی دوستان و متحدین خود را نیز به واکنش های معترضانه واداشته است.
وی تصریح کرد: آمریکا فشار بر ایران را یکی از الویتها در برنامه های سیاست خارجی زورمدارانه و آشوب طلبانه خود می داند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ،روز سه شنبه دیداری تاریخی و نشستی دو جانبه را پس از یکسال لفاظی های خطرناک و شدید در هتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور در تدابیر شدید امنیتی برگزار کردند و درانتهای آن یک توافقنامه دو جانبه را امضا کردند.
این دونفر سال گذشته یکدیگر را «مرد موشکی» و «پیر یاوه‌گوی خرفت» خطا کرده بودند.
خبرگزاری دولتی کره شمالی پیشتر درباره این دیدار گزارش داده بود که پیونگ یانگ و واشنگتن برای بازسازی روابط در دوره ای جدید، درباره 'دیدگاه‌های اساسی و پایه‌ای' خود تبادل نظر می کنند.
طبق گزارش این خبرگزاری 'در این نشست درباره موضوع مهم به وجود آوردن مکانیزم روند صلح پایدار و خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره و موضوعات دیگر بحث شد.'
ناظران منطقه ای معتقدند مذاکرات روز سه شنبه دشوار و بحرانی بود و رسیدن به شرایط عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح اتمی روندی است که سال ها به طول می انجامد و صرفا با همین یک نشست نمی توان تمامی موارد میان دو کشور را حل کرد.
کرۀ شمالی و آمریکا از جنگ کره در دهه 1950 دو دشمن اصلی یکدیگر محسوب شده و روابط خصمانه ای داشتند.
آساق**241**1599 **1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال