معاونت نظارت مجلس منتشر کرد

834 سوال نمایندگان از وزیران در11 ماه

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس در 11 ماه گذشته 834 سوال از وزیران پرسیدند ، سه وزیر را استیضاح کردند، به 16 وزیر از 17 وزیر پیشنهادی رییس جمهور رای اعتماد دادند و دو هزار و 436 تذکر کتبی نیز به مسئولان اجرایی دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حسین مظفر معاون نظارت مجلس در جلسه امروز - سه شنبه - خانه ملت گزارش اقدامات نظارتی مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه دوم دور دهم مجلس از هفتم خرداد 96 تا 15 اردیبهشت 97 را قرائت کرد.
نمایندگان در اجلاس دوم این دوره مجلس ، تعداد 834 سوال از وزیران مطرح کردند که هیات رییسه این سوال ها را به کمیسیون های تخصصی ارجاع داد، از این تعداد سوال 105 سوال به علت انصراف، اقناع و تغییر وزیر مربوطه مختومه یا به صورت تعلیق در آمده و 729 سوال باقیمانده نیز در کمیسیون های تخصصی در مراحل رسیدگی قرار گرفته است.
همچنین 39 سوال در صحن مطرح شده که از این تعداد در 33 مورد نمایندگان از پاسخ های وزیر قانع شدند و 6 سوال نیز منجر به عدم اقناع و دریافت کارت زرد وزیر مربوطه شده است.
براساس این گزارش از کل سوال های مطرح شده ، 103 سوال مربوط به وزیر راه و شهرسازی و 130 سوال نیز مربوط به کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیبعی از وزیران جهاد کشاورزی و نیرو بوده است.
طبق گزارش معاونت نظارت مجلس ، این آمارها نشان می دهد که در مقایسه با سال اول مجلس دهم ، تعداد سوال های نمایندگان از وزیران 73 درصد رشد داشته است.
همچنین نمایندگان در این مدت دو هزار و 436 تذکر کتبی به هیات دولت داده اند که از این میان رییس جمهوری با 418 فقره بیشترین مخاطب تذکر و وزیر اطلاعات با 24 فقره کمترین مخاطب تذکر بوده اند.
میزان تذکرهای کتبی در مقایسه با اجلاسیه اول به میزان 9 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه در مجلس نهم نیز 43 درصد کاهش را نشان می دهد.
از این تعداد بیشترین تذکرهای کتبی به وزیران ، وزیر راه و شهرسازی با محور جاده های شهری و روستایی بوده و پس از آن بیشترین تذکر کتبی مربوط به وزیر جهادکشاورزی با محور خرید تضمینی محصولات کشاورزی است.
همچنین نمایندگان در سال دوم کاری مجلس دهم، هزار و 315 تذکر شفاهی به مسئولان اجرایی داده اند که میزان این تذکرها نسبت به سال اول مجلس دهم 11 درصد افزایش داشته است.
در این مدت دو هزارو 608 شکایت نیز به کمیسیون اصل90 مجلس شده است که منجر به سه هزار و 823 مکاتبه برای پیگیری و هزار و 730 مکاتبه با مراجع ذیربط و ثبت سه هزار و 879 جوابیه و ارسال 990 پاسخ دستگاه ها به شاکیان شده است.
براساس گزارش معاونت نظارت مجلس در روزهای پایانی سال 1396 سه نفر از وزیران دولت دوازدهم استیضاح شدند که مجلس به هر سه وزیر مجدد رای اعتماد داد.
این گزارش در دو بخش تفصیلی و خلاصه در اختیار نمایندگان قرار گرفته که بخش خلاصه آن در 19 بخش به توضیح اقدامات نظارتی مجلس پرداخته شده است.
بعد از پایان قرائت گزارش معاون نظارتی مجلس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از زحمات این معاونت و تلاش های کمیسیون های تخصصی و نمایندگان قدردانی کرد.
سیام * 1058 **1336**1553

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال