دیدار ترامپ و کیم با کوله باری از شکست های گذشته - مسعود احمدی*

پکن - ایرنا - هیات های آمریکا و کره شمالی در حال برگزاری آخرین دیدارها و نشست ها قبل از اجلاس سران دو کشور هستند تا شاید بتواند تجربه شکست های گفت و گوهای قبلی دو کشور را به باد فراموشی بسپارند.

دیپلمات های دو کشور که از یک ماه و اندی قبل در حال مناظره بوده اند این بار در سنگاپور نشست های پایانی را برگزار کرده اند تا مشخصا دیدار سران دو کشور تا حد امکان با موفقیت برگزار شود.
گزارش های دریافتی حاکی است دیپلمات های دو کشور تلاش زیادی داشته اند تا مواضع دو کشور به یکدیگر نزدیک شود.
همزمان خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرده است که انتظارها و توقعات از موفقیت اجلاس لحظه به لحظه بیشتر می شود.
هیات هایی از ژاپن و کره جنوبی هم تلاش زیادی کرده اند تا اطلاعات بیشتری در باره این اجلاس بدست آورند.
از سوی دیگر خبرگزاری کره شمالی امروز گزارش کرد که مساله خلع سلاح هسته ای ، موضوع صلح دایمی، روابط دوجانبه کره شمالی و آمریکا و مسایل دیگر ذی علاقه و مورد نگرانی دو کشور در اجلاس مورد رایزنی قرار می گیرد.
این در شرایطی است که آمریکا تاکید دارد تا زمانی که خلع سلاح هسته ای قابل تایید نباشد به کره شمالی مشوقی نخواهد داد که همین می تواند زمینه ساز یک شکست برای اجلاس سران باشد.
از سال 2003 میلادی تاکنون هیچ نوع مذاکره ای اعم از گفت و گوهای شش جانبه پکن نتوانسته است موفقیتی در خلع سلاح و بهبود روابط کره شمالی و آمریکا و رفع بحران شبه جزیره کره داشته باشد.
در واقع همه این مذاکرات از جمله ساختار شش جانبه ای که چین متحد کره شمالی ایجاد کرد اکنون کاملا شکست خورده است و دیگر ماهیت واقعی خود را از دست داده است.
نباید فراموش کرد که مسایل امنیتی، موضوعات اقتصادی، تحریم ها و تسلیحات هسته ای کره شمالی و حضور نظامیان آمریکایی در منطقه و برگزاری رزمایش های آنها با کره جنوبی و نبود رژیم دایمی صلح، اصلی ترین عوامل شکست هر گفت و گویی بوده است.
با این حساب رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی با کوله باری از شکست های مذاکرات گذشته، فردا سه شنبه با یکدیگر گفت و گو می کنند.
آمریکا و کره شمالی ید طولایی در مذاکراتی دارند که همگی به شکست انجامیده است و همین تجربه تلخ می تواند باعث شود تا هر گفت و گویی میان آنها در هاله ای از ابهام قرار گیرد.
هنوز گفت و گوها شروع نشده زمزمه هایی از آمریکا به گوش می رسد که اگر گفت و گوها شکست خورد واشنگتن باید برای حمله به پیونگ یانگ اقدام کند.
کره شمالی هم موضوع خلع سلاح را به مسایل امنیتی و بخصوص برقراری رژیم دایمی صلح گره زده است و این می تواند به مانعی برای رسیدن به توافق تبدیل شود.
از سال های 1950 میلادی جاه طلبی های هسته ای کره شمالی شروع شد و به دنبال آن آمریکا، تسلیحات راهبردی اتمی در منطقه مستقر کرد بحران هسته ای در سال 1993 شکل جدی بخود گرفت زمانی که کره شمالی اعلام کرد از 'ان پی تی' خارج می شود.
درست 10 سال پس از این زمان بود که مذاکرات شش جانبه برای اولین بار در پکن برگزار شد و وقتی در سال 2006 میلادی بعد از ناکامی در گفت و گوها، کره شمالی اولین بمب اتمی را آزمایش کرد مذاکرات سیر قهقرایی گرفت تا اینکه نهایتا در اواخر سال 2008 میلادی برای همیشه متوقف شد.
به هر صورت پس از این کشاکش ها در دوران دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در سال 2017 میلادی پس از شش آزمایش اتمی و چندین آزمایش موشکی بالستیک قاره پیما، بیشترین فشارها و تحریم های 6 دهه گذشته علیه کره شمالی اعمال شد.
روز سه شنبه برای هر دو کشور که چنین تجربیات سختی را داشته اند و شکست های بسیاری که از یکدیگر متحمل شده اند سرنوشت ساز است هر دو طرف شاید انتظار توفیقاتی را داشته باشند اما مسلما این نگرانی را هم دارند که موانع بسیار گذشته و حال، باز هم مذاکرات را به بن بست بکشاند.
** خبرنگار و مدیر دفتر ایرنا در چین

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال