نیویورک تایمز:

بازیگر پنهان توطئه های ژئوپولیتیک میزبان جام جهانی است

تهران -ایرنا - نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: روسیه؛ کشوری که دستان پنهانش در تمام توطئه های ژئوپولیتیک نهفته است، این بار در قامت میزبان مسابقات فوتبال جام جهانی عرض اندام می کند.

در این گزارش به قلم ' کن بنسینگر' آمده است در سال 2010 ' کریستوفر استیل' جاسوس انگلیسی از شنیدن یک خبر یکه خورد و البته هم کمی ترسید. خبر این بود که ' ولادیمیر پوتین' از علاقمندان پر و پا قرص رشته ورزشی هاکی روی یخ ناگهان به فوتبال علاقمند شده است.
سالها بعد از آن ماجرا؛ استیل پرونده مشهور خود درباره 'دونالد ترامپ' را تنظیم کرد و در آن به خصوص به نشست های محرمانه در 'پراگ' و البته به نوار مشهور 'پی' “the pee tape.” هم اشاره کرد.
استیل در سال 2010 یک افسر جدی و ماهر و خبره در دستگاه اطلاعات خارجی انگلیس MI6 شناخته می شد و به تازگی بازنشسته شد و یک شرکت اطلاعات خصوصی در لندن دایر کرد.
امکان دارد تحقیقات استیل بر پرونده تحقیقات از ' ترامپ' و نقشی که روسیه در جهان مدرن ایفا می کند سایه بیفکند.
از جمله اولین موکلان پرونده تحقیقات استیل؛ گروهی از اشخاص ثروتمند و شرکتهایی بودند که از میزبانی انگلیس برای برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 پشتیبانی می کردند.
انگلیس آخرین بار در سال 1966 میزبان این رویداد مهم ورزشی بود. انگلیس خالق فوتبال به شیوه مدرن در قرن نوزدهم بوده است. این کشور در آغاز قرن بیست و یکم با توجه به ساختارهای قوی ورزشی اش از جمله دهها ورزشگاه در درجه (کلاس) جهانی ؛ هتل، بزرگراه و فرودگاههایی آماده ، فکر می کرد که تنها نامزد شایسته برای میزبانی این رویداد در سال 2018 خواهد بود.
انگلیس افزون بر تخصیص بودجه 17 میلیون پوندی برای برگزاری این مسابقات ؛ رقم 2.1 میلیون پوند دیگر هم در این راه خرج کرد تا بتواند میزبانی را بدست آورد. انگلیس و روسیه جزء شش کشور نامزد میزبانی این مسابقات بودند.
در سال 2010 استیل مامور شد راجع به پرونده نامزدی روسیه برای میزبانی این مسابقات تحقیق و تفحص کند. مشخص بود که میزبانی این رویداد ورزشی برای روسیه یکی از اهداف ملی این کشور است و بر این اساس دور از انتظار نبود که مسکو برای رسیدن به این هدف و کسب میزبانی مسابقات جام جهانی؛ از هیچ گونه تبانی و دسیسه؛ فساد، انجام ماجراهای رسوایی عدیده فروگذار نکند. اینها همه ابزارهای پشت پرده بود. و اما در وجه عیان ماجرا؛ روسیه مطمئنا نیازمند کمکهای فوق العاده ای بود.
ماجرا را از هر زاویه ای که بررسی می کردیم، مطلقا قابل قبول نبود که روسیه در مقایسه با انگلیس بتواند میزبان شایسته ای برای این رویداد ورزشی بسیار مهم و پربیننده باشد. رویدادی که به مدت یک ماه میزبان سه میلیون تماشاگر فوتبال در ورزشگاههایش خواهد بود.
روسیه اصلا کشور فوتبال دوستی نیست و سنت فوتبال در آن رواج ندارد. تیم ملی روسیه به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی راه نیافته بود. روسیه ورزشگاههایی مناسب و یا سایر ساختارهای ورزشی مناسب لازم برای برگزاری این رویداد را نداشت. روسیه میزبان بازیهای المپیک زمستانی 2014 بود و برگزاری این بازیها این سوال را مطرح کرد که آیا روسیه قابلیت ساخت تمام آنچه را که برای 'جام جهانی ' World Cup لازم است را دارد یا نه .
مشکل آنقدر حاد شده بود که حتی فدراسیون بین المللی فوتبال 'فیفا' که وظیفه برگزاری 'جام جهانی' را دارد سرانجام اعتراف کرد که پرونده نامزدی روسیه برای میزبانی جام جهانی 2018 ، پرمخاطره ترین پرونده از حیث امکانات عملیاتی در میان سایر نامزدهاست.
در ابتدای امر نامزدی روسیه هیچ تهدیدی برای نامزدی انگلیس بشمار نمی رفت. اما اصل ماجرا این نبود.
در سال 2010 پوتین نخست وزیر روسیه بود و برایش میزبانی جام جهانی راهی حیاتی برای طرح ریزی قدرت کشورش و قدرت شخص خودش در سطح جهان بود.
او مصمم بود به هر قیمت شده این میزبانی را ببرد.
در راه این آرمان؛ تمام مسئولین مملکتی؛ تمام اولیگارش ها یا همان اعوان و انصار و وابستگان به حکومت دست به کار شدند و قراردادهایی در سایه قراردادهای گازی با سایر کشورها بستند و هدایای گرانبها اعم از آثار هنری را به اعضاء فیفا دادند. آنها حتی 'رومن آبراموویچ' میلیاردر صاحب باشگاه ' چلسی' انگلیس را به آفریقای جنوبی فرستادند تا نظر مساعد 'سپ بلاتر' رییس وقت فیفا را بدست آورد. سخنگوی آبراموویچ در مصاحبه با روزنامه 'ساندی تایمز' انگلیس هرگونه دست داشتن این فرد در پرونده نامزدی روسیه را تکذیب کرده است.
در ژوئیه 2010 پنج ماه پیش از تعیین میزبان جام جهانی، پرونده تحقیقات در مورد روسیه به 'اف بی آی ' F.B.I تحویل داده شد.
مشخص بود که اف بی آی چندان علاقه ای به بررسی پرونده نداشت اما استیل ناظر دایره ای در F.B.I. بود با نام ' جوخه جنایتهای سازمان یافته در منطقه اوراسیا' و در زمینه تمام جنایاتی که به نوعی با روسیه مرتبط بود تحقیق می کرد.
آنگاه پرونده تحقیق در مورد یکی از بزرگ ترین و رویایی ترین پرونده های اختلاس و پولشویی در تاریخ آمریکا گشوده شد. 'سرویس درآمدهای داخلی' آمریکا و F.B.I. با مدیریت چندین دادستان جوان محرمانه تاریک ترین زوایای فوتبال بین الملل و همه مقامات آن و میلیونها دلاری که در آن گردش می شود را زیر و رو کردند و در یک پرونده قطور به این نتیجه رسیدند که این رشته ورزشی زیبا به منبعی برای کسب منفعت برای یک سندیکای جنایات سازمان یافته بین الملل مبدل شده است .
نتیجه تحقیقات در 27 مه 2015 اعلان عموم شد و صبح همان روز هفت تن از مقامات بلندپایه فیفا دستگیر شدند. چندین نسل از مقامات بلندپایه فیفا مجموعا متهم به صدها میلیون دلار رشوه گیری شدند.
' سپ بلاتر' رئیس وقت فیفا جزء متهمان نبود اما برای شش سال از انجام هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال منع شد.
در این مدت بیش از 24 شخض و نهاد در این پرونده متهم به انواع جرائم از جمله اخاذی، کلاهبرداری و پولشویی شده اند.
و اما در پرونده تحقیق اف بی آی هیچ اشاره ای به نام روسیه نشده است.
در هیچ کدام از جلسات محاکمه شش هفته ای متهمان پرونده که اواخر سال گذشته در 'بروکلین' انجام شد به طرز عجیبی روسیه در تمامی جلسات محاکمه غایب بود.
ظاهرا مبارزه پوتین برای بردن میزبانی جام جهانی به نتیجه رسیده بود. تلاش خود فیفا برای تفحص در مورد پرونده میزبانی روسیه هم بسته شد چون بعدا افشا شد که یک بنیاد فوتبال مرتبط با آبراموویچ که از اطرافیان پوتین بوده است کامپیوترهای متعلق به تیم نامزدی روسیه را منهدم کرده است. فیفا هم پارسال روسیه را از هر خبط و خطایی مبرا دانست.
انتخاب شدن روسیه به میزبانی جام جهانی احساسات و غرور ملی روسها را مشتعل کرد و نقش مهمی در انتخاب شدن پوتین به ریاست جمهوری ایفا کرد. پوتین ماه مارس امسال (اسفند 96) با کسب بیش از 75 درصد آراء برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد.
در طول سالهای گذشته روسیه در انواع و اقسام جرائم و جنایات بین المللی ریز و درشت دست داشته است از دخالت در انتخابات کشورهای خارجی گرفته تا حمایت مالی از جنگ سایبری ؛ کشتن و مسموم کردن دشمنان و مخالفانش با گازهای مختل کننده اعصاب؛ تهاجم نظامی به اوکراین.
در هر توطئه ژئوپولیتیک می توان دستان پنهان روسها را کشف کرد. اکثر این توطئه ها آنقدر موذیانه طراحی و اجرا شده اند که کسب مقام میزبانی جام جهانی در آنها گم است.
به هر حال؛ روسیه مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 را میزبانی خواهند کرد و نخستین دیدار این رویداد را هم پنجشنبه این هفته مصادف با 14 ژوئن / 24 خرداد/ در ورزشگاه 'لوژنیکی ' مسکو مقابل عربستان سعودی برگزار خواهند کرد.
و اما از بعد ورزشی مسئله هم که به قضیه نگاه کنیم؛ روسیه در حقیقت از سال 2008 به این سو فوتبال قابل توجهی نداشته است. تیم ملی روسیه هیچ بازیکن مستعدی در وسط زمین ندارد. فاقد یک تهدید در خط حمله است. فاقد یک سیستم دفاعی سازمان یافته و یک مربی صاحب نام است. روسیه اگر میزبان نمی بود یقینا هرگز جواز حضور در این مسابقات را پیدا نمی کرد. همه امید تیم روسیه در این رقابتها به کاپیتانش ' ایگور آکینفیو' است.
روسیه تیم ماقبل آخر رده بندی تمام تیم های حاضر در این دوره از مسابقات جام جهانی است. طبق آخرین نظر سنجی ها؛ کمتر از 20 درصد روسها امیدوارند که تیم کشورشان مرحله اول مسابقات را با موفقیت پشت سر بگذارد.
صدها میلیون بیننده تلویزیونی در سطح جهان این رویداد جذاب ورزشی را تماشا خواهند کرد؛ از جمله این بینندگان، همه عوامل اجرایی تحقیقات اف بی آی هستند.
اینک بعد از گذشت هشت سال از آن ماجراها؛ یک بار دیگر روسیه کانون یک پرونده فساد و تبانی فراملی است. شاید در یک چنین شرایطی، بسیاری از فوتبالدوستان جهان بی شک تعجب خواهند کرد روسیه را در قامت میزبانی جذاب ترین و پرمخاطب ترین رویداد ورزشی جهان ببینند.
با همه این اوصاف؛ 'جام جهانی' همچنان محبوب و زیباست؛ به رغم همه رسوایی هایی که نهاد برگزار کننده آن به بار می آورد. در روز پایانی مسابقات در 15 ژوئیه / 24 تیر/ افرادی کمی خواهند بود که اگر تیم روسیه جام درخشان مسابقات را بالای سرش بلند کند، تعجب کنند.
حقیقت این است؛ آنچه که در زمین بازی اتفاق می افتد؛ اصلا مهم نیست.
روسیه همین حالا هم برنده است.
اروپام**1591**1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال