رویای 'توافق خوب' - محمدرضا منافی*

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون سران آمریکا و کره شمالی به سنگاپور سفر کرده اند تا پس از دیدارهای جداگانه و تشریفاتی با نخست وزیر سنگاپور به عنوان میزبان رویدادی که ترامپ گویا حسابی ویژه روی آن باز کرده و انتظار فراوانی از آن دارد، روز سه شنبه وارد مذاکره مستقیم شوند.

به گزارش ایرنا، ترامپ از حدود یک سال ونیم پیش(از زمان تصدی ریاست جمهوری آمریکا) اصرار بر حرکت بر ریل رفتارهای نامتعارف، غیردیپلماتیک و مخرب پیمان های بین المللی دارد و مدعی است چنین رویکردی، عامل تحقق رویکرد شعار 'اول آمریکا' است.
رفتار زننده اخیر او درجریان چهل و چهارمین نشست سران گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان در کانادا، بخشی دیگر از پازل انزوای این چهره را تکمیل کرد. رفتار ترامپ در اجلاس گروه هفت و پس گرفتن امضای بیانیه پایانی این اجلاس، بار دیگر موجب نارضایتی نزدیک ترین هم پیمانان آمریکا شد.
این میلیاردر آمریکایی و علاقه مند به وندالیسم(میل به خرابکاری)، معتقد است همه پیمان ها و توافق های بین المللی که توسط اسلاف وی و دولت های قبلی آمریکا انجام شده، فاجعه بار است و تنها او است که می داند که چگونه یک 'توافق خوب' برای آمریکا و جهان به ارمغان آورد.
حالا ترامپ برای اثبات ادعایش، همه تخم مرغ هایش را در سبد 'کیم' گذاشته و راهی سنگاپور شده به این امید که با حصول یک توافق خوب با کره شمالی، مردم آمریکا و جهانیان، ویرانگری های یک سال و نیم او را به فراموشی خواهند سپرد و وی را بخاطر توافق با پیونگ یانگ سرکش، خواهند ستود.
شاید اگر ترامپ در یک سال و نیم گذشته توافق های بزرگ بین المللی نظیر برجام، توافقنامه بین المللی آب و هوایی پاریس و پیمان همکاری ترانس-پاسیفیک(TPP) را زیر پا نمی گذاشت، تعرفه های گمرکی سنگین بر واردات فولاد و آلومینیم از اروپا، کانادا و مکزیک را وضع نمی کرد و تهدید به خروج قریب الوقوع از قرارداد نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA) و حتی تهدید به خروج از گروه هفت کشور صنعتی جهان نکرده بود، امروز توافق احتمالی وی با کیم جونگ اون می توانست نقطه درخشانی در کارنامه او ثبت شود.
اما مسئله اینجاست: چگونه می توان به کسی که به زیرپا گذاشتن توافق های بزرگ جهانی شهره شده است، برای حفظ توافق های جدید اعتماد کرد؟ به فرض این که ملاقات روز سه شنبه ترامپ با کیم، به یک توافق منجر شود، چه تضمینی وجود دارد مستاجر کاخ سفید بار دیگر زیر توافق نزند و بار دیگر مایه شرمساری مردم کشورش و مایه دردسر جامعه بین الملل نشود؟
** کارشناس حوزه اخبار خارجی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال