تورهای گردشگری همزمان باهمایش زرتشتیان به چک چک اردکان نروند

یزد - ایرنا - رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان از مسئولان دفترهای مسافرتی و واحدهای اقامتی خواست، از 24 الی 28خرداد ماه 97 به دلیل برگزاری گردهمایی زرتشتیان جهان در زیارتگاه چک چک این شهرستان از اعزام تورهای داخلی و خارجی گردشگری به این جاذبه تاریخی پرهیز کنند.

حمید مشتاقیان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این تدابیر با هماهنگی زرتشتیان و با هدف رفاه زائرانی که از کشورهای مختلف برای انجام مراسم مذهبی در این منطقه حضور دارند، اتخاذ شد.
وی یادآور شد: گردهمایی یادشده مطابق آیین زرتشتیان همه ساله در خرداد ماه برگزار می شود و از قداست خاصی نزد آنها برخوردار است.
این مسئول بیان کرد: در اردکان سه زیارتگاه زرتشتیان به نام های چک چک، پیرهریشت و پارس بانو قرار دارد و مراسم خاصی از طرف زرتشتیان در این سه زیارتگاه برگزار می شود.
مشتاقیان بیان کرد: چک چک یکی از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان است که در 43 کیلومتری شرق اردکان در استان یزد قرار دارد.
زرتشتیان در استان یزد زیارتگاه های متعددی دارند و همه این زیارتگاه ها برای آنها حائز اهمیت است اما زیارتگاه چک چک به دلیل موقعیت جغرافیایی از معروفیت بیشتری برخوردار بوده و در ایام مختلف سال میزبان تعدادی از زرتشتیان و گردشگران داخلی و خارجی است.
به گفته رئیس میراث فرهنگی اردکان گردهمایی زرتشتیان در چک چک با همکاری انجمن زرتشتیان شریف آباد شهرستان اردکان برگزار می شود.
مشتاقیان افزود: زرتشتیان بر این باورند که نیک بانو دختر آخرین پادشاه ساسانی در این منطقه ناپدید شد و از بخشی کوه که نیک بانو را در برگرفت، در طول سال آب از آن می چکد و از این رو به چک چک یا زیارتگاه پیرسبز معروف است.
پیروان آیین زرتشتی در کشورهای مختلف حدود 150 هزار نفر تخمین زده می شود که 30 هزار نفر آنان در ایران زندگی می کنند.
از این تعداد حدود 6 هزار تن نیز در شهرستان های یزد، تفت و اردکان سکونت دارند.
آتشکده و دخمه، 2 اثر مهم زرتشتیان استان است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
اقلیت زرتشتی یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارند.
7544/ 2047/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال