روز دوم سفر روحانی در چین، حمایت جهانی از برجام

پکن - ایرنا - 'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران امروز یکشنبه در دومین روز سفر خود به چین، ضمن شرکت و سخنرانی در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای با سه تن از سران و رهبران جهان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در سخنرانی خود در هجدهمین اجلاس سران سازمان شانگهایی در شهر 'چینگ دائو' در شرق چین درباره برجام و اقدامات غیردرایتمندانه دولت آمریکا گفت که سیاست های سلطه جویانه و راهبردهای یکجانبه آمریکا گسترده کردن تهدید برای همه است.
او خاطر نشان کرد یکی از بزرگترین نشانه های سیاست ها و راهبردهای غلط آمریکا در روزهای گذشته زیر پا گذاشتن توافق هسته ای سال 2015 است و این ضربه ای بر پیکره تجارت جهانی نیز محسوب می شود.
روحانی همچنین مواضع کشورمان را در خصوص همکاری با سازمان همکاری شانگهای در عرصه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی تشریح کرد و به دنبال آن با رییس جمهوری خلق چین دیدار کرد و در مراسم امضای چندین سند همکاری حضور یافت.
در حضور رهبران دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین عصر یکشنبه به وقت محلی، طرفین با هدف توسعه بیش از پیش مناسبات، چهار سند همکاری امضا کردند.
این اسناد همکاری در حضور روسای جمهوری ایران و چین و توسط مقامهای ارشد دو کشور امضا شد.
یادداشت تفاهم برنامه مشترک تحقیقاتی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و وزارت علوم و فناوری جمهوری خلق چین، یادداشت تفاهم بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین در زمینه همکاری در پیشگیری و مبارزه با تولید غیرقانونی، قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر، داروهای روان گردان و پیش سازها از جمله این اسناد بود.
تفاهم نامه فیمابین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و کمیسیون قانونگذاری اوراق بهادار چین برای همکاری متقابل و کمک فنی و یادداشت تفاهم همکاری فیمابین وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات جمهوری خلق چین بر تشکیل برنامه همکاری مشترک دو جانبه ایران - چین در چارچوب ابتکار طرح کمربند و راه، دیگر اسنادی است که به امضا رسید.
رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین امروز یکشنبه در ادامه دیدارهای خود با سران و رهبران کشورهای مختلف در حاشیه اجلاس سران عضو سازمان همکاری های شانگهای در 'چینگدائو' چین با رییس جمهوری چین دیدار و گفت و گو کرد.
'حسن روحانی' و 'شی جین پینگ' در این دیدار بر تقویت و توسعه همکاری های اقتصادی و سیاسی میان تهران و پکن تاکید کرده و همچنین زمینه های همکاری دو جانبه و موضوع برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در همین راستا 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین از نقض توافق هسته ای ایران موسوم به 'برجام' از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ابراز تاسف کرد.
رییس جمهوری چین در نشست خبری پایان اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر 'چینگ دائو' چین گفت: مایه تاسف است که آمریکا می گوید از پیمان مذکور خارج شده است.
وی با اشاره به اینکه این حرکت آمریکا مایه تاسف و نگرانی است تاکید کرد چین به دنبال آن است که از این توافق حراست کند.
وی پیشتر در حضور اعضای رسمی و ناظر و شرکای گفت و گوی هجدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت: چین قصد دارد با همکاری روسیه و دیگر کشورها از برجام حفاظت به عمل آورد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین امروز با 'نارندرا مودی' نخست وزیر هندوستان دیدار داشت و در جریان آن تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران از گسترش و تعمیق روابط همه جانبه با هندوستان به عنوان یک کشور دوست در منطقه استقبال می کند و آماده همکاری های راهبردی با این کشور است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این دیدار با ابراز خرسندی از روند رو به توسعه روابط تهران - دهلی نو، از مشارکت فعال هندوستان در طرح توسعه بندر چابهار استقبال کرد و گفت: بندر چابهار به عنوان پل ارتباطی هند به افغانستان و آسیای مرکزی تا اروپای شرقی می تواند روابط تاریخی و تجاری دو کشور و منطقه را بیش از پیش مستحکم سازد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت نقش همکاری های بانکی در توسعه روابط اقتصادی بر تسریع در اجرای توافقات اخیر سران دو کشور در دهلی نو تاکید کرد و اجرای این طرحها را گامی در مسیر توسعه بیش از پیش روابط دو کشور دانست.
نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان نیز در این دیدار با اشاره به شتاب در روند توسعه مناسبات تهران – دهلی نو گفت که کشورش مصمم به توسعه همه جانبه روابط با ایران است.
نخست وزیر هندوستان همچنین اهمیت و جایگاه ویژه بندر چابهار برای توسعه همکاری های منطقه ای را مورد تاکید قرار داد.
از دیگر برنامه های امروز یکشنبه حسن روحانی دیدار با رییس جمهور مغولستان بود رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با استقبال از گسترش روابط تهران - اولان باتور در همه عرصه ها تصریح کرد: تهران آماده توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری با مغولستان است و باید از همه ظرفیت ها و فرصت های موجود در دو کشور برای تعمیق مناسبات مشترک بهره گرفت.
او در دیدار' خالتما باتولگا ' رئیس جمهوری مغولستان گفت: توسعه روابط اقتصادی مورد تاکید ما و به نفع ملتهای دو کشور است و ما بخش خصوصی و بازرگانان ایرانی را برای مشارکت در طرحهای توسعه ای مغولستان تشویق می کنیم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش روابط بانکی برای تقویت همکاریهای اقتصادی مشترک، اظهار داشت: سرمایه گذاران ایرانی قادرند در زمینه های دامی در مغولستان سرمایه گذاری کنند.
دکتر روحانی همچنین ضرورت توسعه روابط بخش های دولتی و خصوصی دو کشور را مورد تاکید قرار داد.
'خالتما باتولگا ' رئیس جمهویر مغولستان نیز در این دیدار روابط ایران و مغولستان را رو به توسعه دانست و تاکید کرد که کشورش مصمم است روابط خود را با ایران در همه زمینه ها و بویژه اقتصادی بیش از پیش تقویت کند.
امروز یکشنبه در پایان نشست سران، مقام های ارشد و رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای بیانیه ای را با تاکید بر مقابله با تروریسم، مواد مخدر و مهار چالش های امنیتی منتشر کردند.
رییس جمهوری خلق چین میزبان نشست در کنار رهبران روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان در پایان هجدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر ساحلی «چینگ دائو» واقع در استان شاندونگ این بیانیه مشترک را به امضا رساندند.
افزون بر این رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای 17 سند همکاری میان کشورهای عضو این سازمان در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، بیماری و آلودگی محیط زیست را امضا کردند.
در این بیانیه به مسائل مربوط به وضعیت سوریه، برجام، اوکراین و شبه جزیره کریمه اشاره شده است.
سران کشورهای عضو شانگهای همچنین از حل و فصل سیاسی بحران اوکراین بر اساس توافق ‌نامه‌های «مینسک» پشتیبانی کردند و اعلام شده است که طرفین از گفت و گوهای آمریکا و کره شمالی برای حل بحران شبه جزیره کره حمایت می کنند و خواستار حمایت بین المللی برای پیشبرد این فرایند شده اند.
نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر ساحلی چینگ دائو چین روزهای 9 الی 10 ژوئن با حضور سران تمام کشورهای عضو این سازمان برگزار شد.
در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران، هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی شامل دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهوری و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، وی را همراهی کردند.
دیدار با روسای جمهوری روسیه، پاکستان، افغانستان و بلاروس از جمله برنامه های روز نخست سفر رییس جمهوری به چین بود.
سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین‌المللی است که در 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.
در نشست این سازمان در سال 2016 میلادی در «تاشکند»، نمایندگان هند و پاکستان یادداشت‌هایی را برای عضویت ثابت در سازمان همکاری شانگهای‌ امضا کردند و در هفدهمین نشست در آستانه قزاقستان این دو کشور به عضویت کامل این سازمان پذیرفته شدند.
اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند.
این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به 35 میلیون و 972 هزار کیلومتر مربع به یکی از بزرگ ترین قدرت های منطقه ای جهان تبدیل شده است که منافع دو جانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شرکای اقتصادی غیر عضو دارد.
چین علاوه بر اینکه اولین شریک تجاری ایران است و در یک دهه گذشته این سطح را در روابط حفظ کرده است همچنین اولین و بزرگترین خریدار نفتی و بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به عنوان عضو اصلی گروه 1 + 5 به شمار می رود.
حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین در سال 2017 حدود 37 میلیارد و 300 میلیون دلار بود که به نسبت سال 2016 حدود 19.3 درصد رشد داشته است.
در سال 2017 ایران روزانه حدود 630 هزار بشکه نفت به چین صادر کرده است و در چهار ماهه اول 2018 نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود 10 درصد رشد داشته است.
روحانی شامگاه امروز یکشنبه 'چینگ دائو' را به مقصد تهران ترک می کند.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال