ماجرای ملک ‌مطیعی، پیرمرد سینمای ایران- علیرضا مرادی*

تهران - ایرنا - ماجرا از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز شد. آنجا که ناصر تصمیم به ماندن در سرزمین مادری گرفت. ماند و کام مردم سرزمینش را شیرین کرد.

پدرش سینمادار بود اما خیلی زود به دلیل مشکلات مالی سینما را تعطیل کرد. همین اداره چند ماهه سینما توسط پدرش کافی بود تا عشق به هنر هفتم از دوران کودکی در او شکل بگیرد. البته به دلیل هیکل ورزیده و علاقه‌ای که به کشتی داشت خیلی‌ها آینده او را در ورزش قهرمانی می‌دیدند. اما نه.
عشق دوران کودکی، ملک‌ مطیعی را خیلی زود بازیگر کرد. به توصیه ژاله علو پا به دنیای جادوی سینما گذاشت. در سن 18 سالگی بازیگر شد و حوالی سال 1348«فرمونِ» فیلم سینمایی قیصر دنیای جدیدی را برای ملک مطیعی ساخت.
حالا ناصر ملک‌ مطیعی در قامت یک بازیگر مطرح سینمای ایران در آثاری چون فیلم «طوقی» در سال 1349، «پهلوان مفرد» سال1350، «قلندر» سال1351 و سریال «سلطان صاحب قران» در سال1354 هر روز بیشتر می ‌درخشید.
اما این پایان ماجرا نبود. حوالی بهمن سال 1357، خروش عظیم مردم ایران پایانی شد بر سلطه سال‌های بسیارِ نظام شاهنشاهی در ایران. حکومت پهلوی سرنگون شد. جمهوری اسلامی ایران با تغییرات مخصوص به خود روی کار آمد. امام خمینی (ره) هم خیلی زود موافقت خود با سینما را اعلام کردند و در آن جمله معروف گفتند :«ما با سینما مخالف نیستیم. ما با مرکز فحشا مخالفیم.»
حالا ناصر ملک‌ مطیعی شده بود بازیگر قبل از انقلاب. مثل خیلی‌های دیگر. برخی از آنها رفتند تا همان مرام گذشته خود را در خارج از مرزهای سرزمین مادری دنبال کنند اما ناصر ماند. مغازه ای در کنار خانه مادری حوالی میدان ونک راه انداخت و گفت می ‌خواهم کام مردمم را شیرین کنم.
او ماند تا سال‌ های بسیار. بازی نکرد. هر چند بازیگران بسیاری که بعضاً پرونده‌ای نه چندان قابل دفاع در سینمای قبل از انقلاب ایران داشتند دو باره به هنر هفتم باز گشتند. فیلم ساختند. بازی هم کردند. اما همچنان ناصر ملک مطیعی با نامهربانی ممنوع الکار بود.
جوان رعنای دهه 50 سینمای ایران در دوران پیری هم مجوز دیده شدن از تلویزیون را نگرفت. تا آنجا که وقتی به برنامه «دورهمی» رفت با کج سلیقگی مدیران، آن برنامه پخش نشد. پیش ‌تر هم به برنامه «من و شما» شبکه شما رفته بود که اتفاقا آنجا هم مجوز دیده شدن نگرفت.
البته سیاست یک بام و دو هوای برخی مدیران فرهنگی، هر چند یک بار به او مجوز ایفای نقش در فیلم سینمایی «نقش و نگار» در سال 1392 را داد اما چیزی از بی‌ مهری به پیرمردی که 40 سال در ایران، بدون بازی در سینما زیست ، کم نکرد.
حالا چند هفته‌ای از سینمای ایرانِ بدون ملک‌ مطیعی گذشته است.هر چند چهل سالی است که سینمای ایران روی خوش به ملک‌ مطیعی نشان نداده.حالا ناصر ملک ‌مطیعی درگذشته است. اما برخی زنده اند. و ای کاش بازنگری کنیم به رفتارمان با هنرمندانی که هر چند در یک مقطع از تاریخ عظیم ایران موافق نبودند اما وفادار به سرزمین مادری ماندند. همه را با یک چشم ببینیم.
*خبرنگار ایرنا
فراهنگ**9246** 9053**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال