رئیس بنیاد شهید:

گلزارهای شهدای روستاها تا پایان امسال ساماندهی می شود

تهران- ایرنا - رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: گلزارهای مطهر شهدای یک تا پنج مزاری در روستاها و مناطق سراسر کشور تا پایان امسال به صورت کامل ساماندهی می‌ شود.

به گزارش ایرنا از بنیادشهید، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی روز یکشنبه در نشست با اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی افزود: حدود 20 هزار گلزار مطهر شهدا در سراسر کشور وجود دارد که تاکنون بیش از 14 هزار گلزار به صورت کامل ساماندهی شده‌ است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه از زمانی که اعتبارات ساماندهی گلزارهای شهدا به صورت استانی مصوب شده‌ است شاهد کاهش در میزان جذب اعتبارات در این زمینه بوده ‌ایم، افزود: براساس ماده 11 قانون جامع خدمات‌ رسانی به ایثارگران، وزارت خانه ‌های «مسکن و شهرسازی، نفت، کشور و نیرو» و همچنین شهرداری ‌ها موظف هستند در زمینه ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا همکاری کنند و در این زمینه نیازمند همکاری بیشتر دستگاه ‌ها به ‌ویژه در سطح استان ‌ها و استانداری ‌ها هستیم.
رییس بنیاد شهید با اشاره به برنامه‌ریزی بنیاد برای ساماندهی گلزارهای شهدا گفت: با توجه به محدودیت منابع و اعتبارات، اولویت کاری در این زمینه اتمام ساماندهی گلزارهای در دست اقدام است. همچنین گلزارهای یک تا 5 مزاری در روستاها و مناطق سراسر کشور تا پایان سال جاری به ‌صورت کامل ساماندهی می ‌شود.
شهیدی در پاسخ به موارد مطرح ‌شده از سوی نمایندگان با بیان اینکه جمعیت جامعه هدف بنیاد شهید بیش از 3 میلیون و 300 هزار نفر است و هماهنگی امور مربوط به این تعداد جمعیت سختی‌ های خاص خود را دارد افزود: در ابتدای حضور در بنیاد شهید با مشکل عدم پرداخت مطالبات و پاداش‌ های پایان خدمت شهدا و ایثارگران روبرو بودیم که این موارد از سال 1376 تا 1392 پرداخت نشده بود که با پیگیری انجام شده تمام معوقات و مطالبات خانواده‌های معظم شهدا تا پایان سال 1394 بالغ بر 5 هزار و 282 میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: مطالبات سال 1395 خانواده ‌های شهدا نیز در 16 استان پرداخت شده است و پرداخت این مطالبات برای استان‌ های باقی ‌مانده نیز در دست اقدام است.
شهیدی با بیان اینکه برای اجرای برنامه ششم توسعه به 2 هزار و 450 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، اما با بودجه سال جاری بنیاد تنها می‌ توانیم حقوق‌ ها را پرداخت کرده و برای بیمه تکمیلی درمانی نیز 2 ماه کمبود داریم، تصریح کرد: با وجود محدودیت‌ های اعتباری حدود 43 هزار نفر از ایثارگران در سال گذشته به اردوهای سیاحتی و زیارتی اعزام شده ‌اند.
وی با اشاره به حضور 9 هزار جانباز 70 درصد در سراسر کشور گفت: 2 هزار نفر از این جانبازان نخاعی و چهار هزار نفر نیز ویلچری هستند. بنیاد شهید در چهارچوب قوانین و مقررات نسبت به پرداخت وام مسکن به خانواده‌ های شهدا و ایثارگران اقدام کرده است و تسهیلات مربوط به جانبازان 70 درصد به‌ صورت ویژه پرداخت شده است.
شهیدی با بیان اینکه خدمات شرکت بیمه دی برای انجام امور بیمه درمانی ایثارگران مطلوب بوده است گفت: طی 8 ماه گذشته ایثارگران 12 میلیون بار با مراجعه به مراکز درمانی خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده‌ اند و نزدیک به 180 هزار نفر از این عزیزان نیز بستری شده‌ اند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین مطالبات مراکز درمانی تا بهمن سال گذشته تسویه شده است و هزینه‌ های مربوط به اسناد درمانی پرداختی ایثارگران نیز تا پایان اردیبهشت ‌ماه پرداخت شده است. از ابتدای فروردین نیز حق پرستاری جانبازان و ایثارگرانی که مورد تایید کمیسیون پزشکی بوده‌اند در قالب حکم حقوقی آنان پرداخت شده است.
شهیدی اشتغال و کارآفرینی برای ایثارگران را یکی از مهمترین دغدغه ‌های بنیاد شهید دانست و افزود: نرخ بیکاری در جامعه ایثارگری حدود 4چهار درصد است. در چهار سال گذشته 85 هزار شغل با پیگیری بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد شده است. همچنین هفت هزار شغل دیگر نیز از طریق تسهیلات ارائه شده از صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران ایجاد شده است، بااین‌وجود همچنان بیش از 60 هزار ایثارگر جویای شغل هستند.
هم اکنون 2 هزار و 12 گلزار تک مزاری و 2 هزار و 597 گلزار بین 2 تا 5 مزاری (شامل 7 هزار و 691 مزار مقدس شهید) در سراسر کشور وجود دارند که تمام این گلزارها تا پایان سال جاری به صورت کامل ساماندهی خواهند شد.
اجتمام *1724* 7268

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال