روابط سودان با قطر و عربستان، یک بستر و دو رویا

دوحه - ایرنا - همزمان با سفر 'عمر البشیر' رییس جمهوری سودان به عربستان، وزیر خارجه این کشور در دوحه با مقامات قطری دیدار کرد.

به گزارش ایرنا، البشیر قرار است امروز (یکشنبه ) برای ادای مناسک حج عمره راهی عربستان شود. در این سفر سرلشگر 'صلاح عبدالله قوش' رییس سازمان امنیت ملی و 'حاتم حسن بخیت' رییس دفتر ریاست جمهوری سودان، او را همراهی می کنند.
همزمان 'الدردیری محمد احمد' وزیر خارجه سودان با سفر به دوحه، پیام البشیر را به امیر قطر تسلیم کرد و در جلسه ای در خصوص روابط دو جانبه با همتای قطری، گفت و گوهایی انجام داد.

** سودان تامین کننده نیرو برای جنگ یمن
سودان یکی از کشورها عمده تامین کننده نیروی نظامی برای جنگ عربستان و امارات در یمن است . کارشناسان می گویند، کمک‌ نظامی سودان در جنگ یمن به شرایط جغرافیایی این کشور در همسایگی دو طرف باز می‌گردد. از آنجا که خارطوم و ریاض، در بخشی از دریای عرب و دریای سرخ وجه اشتراک دارند، در وجه سیاسی و امنیتی نیز اشتراکاتی میان دو کشور به وجود می‌آید.
آنها می گویند، البشیر همچنین امیدوار است نزدیکی به عربستان موجب حمایت این کشور در ممانعت از پیگردهای قضایی بین المللی علیه وی شود.
از سوی دیگر بحران ها و مشکلات داخلی سودان نقش تعیین کننده ای در تغییر سیاست خارجی این کشور به طور کلی و پیوستن به ائتلاف عربستان در تجاوز به یمن به طور خاص داشته ‌اند.
در واقع بحران ‌های داخلی سودان در موضوعات اقتصادی، امنیتی و سیاسی آسیب پذیری دولت این کشور را به شدت بالا برده و رهبران خارطوم به منظور رفع برخی از نیازها و برطرف کردن تهدیدات علیه خود، ناچار به تغییر رویکردها شده اند تا در این راستا و با انگیزه دریافت کمک ‌های مالی و اقتصادی، به رفع برخی از مشکلات بپردازند.
چنین موضوعاتی در نهایت منجر به تصمیم رهبران سودان در تغییر رویکردهای خارجی با انگیزه دریافت کمک ‌ها و رفع تهدیدات شده‌ است. در واقع اعزام نیروی نظامی از سوی سودان به یمن را باید در راستای تلاش برای کسب کمک های عربستان و کاستن از مشکلات اقتصادی خارطوم دانست.
در مارس 2014 عربستان تعاملات بانکی خود با سودان را قطع کرد تا 50 درصد از درآمد بانکی این کشور از این راه کاهش یابد. برخی کارشناسان این اقدام ریاض را به عنوان تنبیهی علیه سودان تفسیر کردند تا خارطوم را از ایران دور سازد.
اما طی ماههای اخیر به دلیل خلف وعده کشورهای عربی در ارایه کمک مالی به خارطوم، روابط سودان با برخی کشورها از جمله عربستان به سردی گراییده است .
تارنمای 'آفریکا اینتلجنس' در این باره نوشته است: سودان از ماه مارس سال 2015 میلادی در جنگ یمن به رهبری عربستان حضور دارد، خارطوم برای جلب نظر ریاض و ابوظبی، چهار هزار نیروی نظامی را به یمن فرستاد، اما ریاض به این نیروهای نظامی به عنوان مزدور نگاه می کند.
پایگاه اطلاع رسانی 'سودان تریبون' نیز نوشت: خارطوم در ماه ژانویه سال 2016 میلادی، در حمایت از عربستان، روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و البته در سال 2014 نیز رایزنی فرهنگی ایران را تعطیل کرده بود که این اقدام زمینه بهبود روابط عربستان با سودان شد.
این تارنمای خبری افزود: سودان با اینکه اکنون در شرایط اقتصادی سختی به سر می برد، متحدان عربش در عربستان و امارات کمک چندانی به خارطوم نمی کنند.
همچنین عربستان در اجرایی کردن قراردادهایی مانند ساخت سد و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سودان به هیچ یک از توافق های صورت گرفته عمل نکرده است.
سعودی ها علاوه بر اجرا نکردن توافقنامه های اقتصادی و سرمایه گذاری در سودان، اقدام به اخراج ده ها هزار نیروی کار سودانی از عربستان کرده اند.
عمر البشیر طی سال های اخیر چند بار از عربستان دیدار کرده، اما «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان و «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور تاکنون از سودان دیدار نکرده اند و این در حالی است که مقام های عربستانی پیوسته در حال تبادل دیدار با مصر همسایه شمالی سودان بوده اند.
البشیر آخرین بار 24 اکتبر یعنی حدود پنج ماه پیش از ریاض دیدار کرد.

** ناامیدی از سعودی ها
البشیر رئیس جمهوری سودان این روزها به دلیل ناامیدی از کمک های عربستان، مشغول تقویت روابط کشورش با ترکیه و قطر شده و همین امر خشم سعودی ها از خارطوم را فراهم کرده است.
سودان در بحران به وجود آمده میان عربستان و قطر، اعلام بی طرفی کرده بود.
البشیر همزمان با سفر خود به عربستان الدردیری محمد احمد وزیر خارجه خود را راهی دوحه پایتخت قطر کرده است .
او در دیدار با 'تمیم بن حمد آل ثانی' امیر قطر پیام البشیر را به او رساند و سپس به دیدار 'محمد بن عبدالرحمن ال ثانی' همتای قطری خود رفت .
بر اساس گزارش وبسایت وزارت خارجه قطر، در این ملاقات دو طرف در خصوص روابط دو کشور و موضوعات مورد علاقه گفت وگو کردند.
دوحه و خارطوم ، ششم فروردین ماه امسال برای بازسازی بندر 'سواکن' سودان توافق کردند.
این توافق در جریان سفر «جاسم بن سیف السلیطی» وزیر ارتباطات و حمل نقل قطر به سودان در خارطوم امضا شد.
«محمد عوض مکاوی» وزیر حمل و نقل و راه سودان گفت که این توافق شامل بازسازی و اداره مشترک بندر سواکن خواهد بود.
وزیر سودانی با بیان اینکه در مرحله اول این طرح 500 میلیون دلار هزینه خواهد شد، گفت که بر اساس توافق به عمل آمده طرح تا پایان سال 2020 با سرمایه چهار میلیارد دلاری دولت قطر اجرا می شود و سهم سودان از آن 51 درصد خواهد بود.
وی طرح بازسازی این بندر را بسیار بزرگ ارزیابی کرد و اضافه کرد: ایجاد منطقه آزاد و دو بندرگاه ویژه پهلوگیری کشتی های نسل پنجم صد هزار تنی بخشی از این طرح است .
بن سیف السلیطی وزیر ارتباطات و حمل و نقل قطر هم گفت: سودان زیرساخت های قوی در اختیار دارد . بازسازی بندر سواکن نقش بزرگی در افزایش صادرات سودان خواهد داشت و به اقتصاد منطقه شاخ آفریقا کمک می کند.
وی اضافه کرد: به منظور رسمی شدن همکاری ها ، کشتی های قطر از ماه آینده در مسیر بندر «حمد» قطر به بندر سواکن تردد خواهند کرد.
حجم سرمایه گذاری قطر در سودان بر اساس اعلام منابع سودانی به 3.8 میلیارد دلار در سال رسیده است .
سواکن در ساحل غربی دریای سرخ قرار دارد و یکی از قدیمی ترین بنادر آفریقا و دومین بندر سودان پس از «پورت سودان» به شمار می رود. حجاج آفریقایی در گذشته از این جزیره برای سفر به مکه استفاده می کردند و عثمانی ها نیز از موقعیت استراتژیک آن بهره می بردند.
روابط قطر و کشورهای آفریقایی به ویژه کشورهای مهم شاخ آفریقا پس از بروز تنش میان قطر با عربستان، امارات، بحرین و مصر گسترش یافته است .
سودان به چند دلیل برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مهم است، این کشور دروازه ورود به آفریقا محسوب می شود. علاوه بر آن از منابع طبیعی سرشار بهره مند است .
سودان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در شمال شرقی آفریقا قرار دارد، ولی به لحاظ گسترش، در صحرای مرکزی آفریقا، جزء نقاط مرکزی این قاره نیز به شمار می آید. این کشور با مصر، لیبی، چاد، آفریقای مرکزی، کنگو، کنیا، اوگاندا و اتیوپی مرز مشترک دارد.
همسایگی با هشت کشور پر اهمیت آفریقایی و نیز قرار گرفتن آن در مجاورت دریای سرخ و خاورمیانه و از جهتی وجود منابع ارزشمند معدنی و زراعی قابل توجه در آن، موجب شده که این سرزمین از اهمیت ویژه ای نزد قدرت های جهانی برخوردار گردد.
رود نیل و ساختن سد «النهضه» بر روی این رود نیز از دیگر مسائلی است که به اهمیت سودان می افزاید.
خاورم**1508**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال