باید زیرساخت‌ها آماده شود

ایران میزبان سایه جام جهانی 2022 قطر!

تهران ـ ایرنا ـ «ممکن است ایران میزبان جام جهانی 2038 شود. ما حتی درخواست میزبانی هم داده‌ایم.»؛ این نطق تاریخی را علی کفاشیان رئیس وقت فدراسیون فوتبال، در روز هفتم مهر 1395 انجام داد.

پس از او نوبت به مهندس تاج رئیس کنونی فدراسیون فوتبال ما رسید که در روز 13 آذر 1396 گفت: «ما به عنوان میزبان در سایه جام جهانی 2022 قطر هستیم.»
اما روز 30 دی 1396 حسن الذوادی دبیرکل کمیته سازماندهی جام جهانی 2022 قطر، هرگونه مشارکت ایران در این پیکارها را تکذیب کرد و گفت: «قطر تنها میزبان جام جهانی 2022 است.»
در آن زمان شایعه شده بود که چند بازی از جام جهانی 2022 قطر در کشور ما برگزار می‌شود که کلا تکذیب شد.
در روز 23 فروردین 1397 جیالی اینفانتینو، در اجلاس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (‌کونمبول) اعلام کرد 10 عضو این کنفدراسیون خواستار برگزاری جام جهانی 2022 با حضور 48 تیم شدند.
رئیس فیفا در این رابطه گفت: «ما باید این طرح را مطالعه کنیم. چون این طرح ممکن است سبب شود برخی دیدارها در کشوری غیر از قطر برگزار گردد. در صورت افزایش تعداد تیم‌ها نیاز به چهار ورزشگاه دیگر خواهد بود، ممکن است بعضی از دیدارها در یکی دیگر از کشورهای خاورمیانه برگزار شود.»
این گفته اینفانتینو موجب گردید تا با توجه به تیره شدن روابط سیاسی قطر با کشورهای امارات، بحرین و عربستان، ایران به عنوان نزدیکترین کشور در خاورمیانه به این کشور، به عنوان میزبان مشترک معرفی شود.
البته باز هم حسن الذوادی دبیرکل کمیته سازماندهی این رقابت‌ها در گفت‌وگو با روزنامه الرایه قطر به این تصمیم فیفا واکنش نشان داد و گفت: «به خودمان اطمینان داریم که می‌توانیم این مسابقات را با موفقیت برگزار کنیم و فرقی نمی‌کند که تعداد تیم‌ها 32 باشد یا به 48 تیم افزایش پیدا کند.»
چند روز پیش اینفانتیو گفت که قصد دارد در صورت موافقت قطر، جام جهانی 2022 را با حضور 48 تیم برگزار کند.
فردا قرار است این موضوع در فیفا رأی‌گیری شود و در صورت توافق، به قطری‌ها طرح 48 تیم پیشنهاد می‌شود.
اینفانتیو در پاسخ به سؤالی درباره امکان همکاری ایران و قطر برای برگزاری مشترک جام جهانی گفت: «‌شاید! هرچیزی امکان‌پذیر است اما، باید گام به گام جلو برویم.»
نکته قابل توجه اینکه ما ورزشگاه‌هایی نظیر آزادی تهران با گنجایش 78116 نفر، یادگار امام(ره) تبریز با گنجایش 66833 نفر، نقش جهان اصفهان با گنجایش 50000 نفر، پارس شیراز با گنجایش 50000 نفر، فولاد آرنا با گنجایش 30665 نفر و امام رضا(ع) مشهد با گنجایش 30500 نفر را داریم، اما تنها دو ورزشگاه آخری مدرن است و با استانداردهای جهانی مطابقت دارد و ما باید از بین این شش ورزشگاه چهار ورزشگاه را انتخاب و معرفی کنیم.
**نمایش تبلیغاتی یا ....
چند سالی است وزیر ورزش به همراه فدراسیون فوتبال ما تلاش می‌کنند تا میزبانی جام ملت‌های آسیا را برای کشورمان به دست آورند، اما تا‌کنون به نتیجه مطلوبی نرسیده‌اند. اگرچه به نظر درخواست میزبانی بیشتر نمایش تبلیغاتی از سوی مدیران ورزشی کشورمان بوده، اما این نگاه می‌تواند به پیشرفت زیرساخت‌ها در سال‌های آتی کمک کند.
در حالی که فوتبال ایران ظرفیت میزبانی جام ملت‌های آسیا را ندارد، وعده‌های میزبانی مشترک جام جهانی 2022 قطر و حتی میزبانی جام جهانی 2038 به گوش می‌رسد.
این درست که به لحاظ ساختاری خیلی عقب هستیم، اما با یک برنامه‌ریزی صحیح و آماده‌سازی زیرساخت‌های ورزشی کشور می‌توانیم میزبان رقابت‌های مهم فوتبال از جمله جام جهانی باشیم.
البته باید توجه داشته باشیم ساخت ورزشگاه‌ در خارج از شهرهای بزرگ، هیچ کمکی به بهبود شرایط فوتبال‌مان نمی‌کند.
از طرف دیگر تیم‌های فوتبال لیگ برتر و لیگ یکی باید از ورزشگاه‌های نوساز استفاده کنند و بازی‌های خود را در این ورزشگاه‌ها برگزار نمایند. چراکه بلا‌استفاده ماندن ورزشگاه‌ها هیچ فایده‌ای جز هدر دادن بودجه بیت‌المال برای ورزش ما نخواهد داشت.
کشور ما با برخورداری از 19 ورزشگاه با ظرفیت بیش از 20 هزار تماشاگر می‌تواند میزبان هر رویداد فوتبالی باشد.
به جز تهران در شهرهای تبریز، اهواز، مشهد، اصفهان و شیراز به دلیل امکانات توریستی و رفاهی می‌توانیم میزبان رویدادهای مهم باشیم، اما در مجموع دلایل زیادی برای برگزار نشدن بازی‌ها در شهرهای مختلف از جمله استاندارد نبودن ورزشگاه‌ها وجود دارد.
ورزشگاه‌های ما از نظر ایمنی و امنیت باید به استانداردهای جهانی نزدیک شود. امکانات رفاهی برای تماشاگران، ایمنی، امنیت و سلامت هواداران باید تضمین شود.
**توان اقتصادی و درآمدزایی
اینجا چند سؤال پیش می‌آید:
آیا اکنون هزینه برگزاری تورنومنت‌های بین‌المللی نظیر جام جهانی، جام ملت‌های آسیا، بازی‌های آسیایی و ... در توان اقتصادی ایران خواهد بود یا فقر را تشدید خواهد کرد؟
آیا پتانسیل درآمدزایی‌های جانبی از برگزاری این مسابقات در ایران وجود دارد؟
آیا هتل‌های شهرهای توریستی ما توان جذب مناسب گردشگر را در طول برگزاری این تورنمنت‌ها دارند؟
آیا سرمایه‌گذاران خارجی در شرایط تحریم پس از آشنایی ایران توان اشتغال‌زایی را خواهند داشت؟
گزارش از مجید روان‌ستان
** اداره کل چندرسانه‌ای ** ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال