حرف حساب و خودباوری ملی پوشان - رضا میرزاییان*

«خودمان را دست کم نگیریم»؛ این یک جمله کوتاه اما پر معنا به تازگی از زبان کسی آورده شد که تجربه و دانش گرانسنگی دارد و سردی و گرمی فوتبال را به کرات چشیده است.

حشمت مهاجرانی را می گوییم، مردی که سالهای سال در نقش معلم، تیم های ملی جوانان و بزرگسالان ما را در رقابت های مختلف از جام ملت های آسیا گرفته تا بازیهای آسیایی و المپیک و حتی جام جهانی هدایت کرده است.
این چهره فاخر دقیقا با این حرف کوتاه به هدف زده است؛ اینکه چرا خودمان را دست کم می گیریم و برای دیگران به به و چه چه می کنیم، پدیده ای تازه نیست و سالهای سال است که به یک «عادت بد» در آمده است.
این نظریه مرا به یاد مطلبی انداخت که «پاک دوک ایک» ملی پوش کره شمالی در جام جهانی 1966 و پس از گلزنی به ایتالیای کبیر به نوعی دیگر بیان کرده بود.
«ما نترسیدیم» پاسخ سئوالی بود که از این بازیکن کره ای کرده بودند و او در واقع با این جمله دو حرفی جوابی پرمعنا به اصحاب رسانه داده بود و قصد داشت که بگوید خودباوری چشم بادامی ها، نه تنها آنها را نهراسنده بلکه زمینه را برای برتری بر یاران «فاکتی» فراهم کرده بود .
از اینها گذشته، فعلا ما از فضای بسته تیم ملی کشورمان در مسکو اخبار موثقی نداریم، بخصوص آنکه دیدار اخیر با لیتوانی پشت درهای بسته برگزار شد و طبعا نمی توان سایه روشن های خطوط سه گانه را به خوبی آنالیز کرد و نظر صائب داد.
ولی آنچه که این روزها می تواند برای تیم ملی ما بیش از هر چیز دیگر نسخه شفابخش باشد، حمایت همه جانبه رسانه ها و جامعه فوتبال از تیم ملی فوتبال کشورمان است و انصافا این حرکت به خوبی به چشم آمده است.
تکرار می کنیم این نوع حمایت قطعا می تواند در بالا بردن بنیه روحی و روانی ملی پوشان کار ساز باشد اما نباید این حرکت به مرز افراط برسد و ما را به بیراهه سوق دهد.
در واقع این اقدام خودجوش، دوری از واقع گرایی نیست ولی باید این نکته حیاتی را ملکه ذهنمان کنیم که برای ارتقاء خودباوری بازیکنانمان می تواند برگ برنده و اکسیری شفا بخش باشد.
بحث مهم دیگر اینکه استخوان خرد کرده های فوتبال که این روزها در حال تردد به رسانه ها و بویژه صدا وسیما هستند، نقشی محوری در بیان مشکلات و ارایه راهکارهای مناسب دارند و حرف حساب افراد خبره در این راستا رهگشا خواهد بود.
به هرحال، امید می رود که این همگرایی بتواند در بالابردن ضریب روحی ملی پوشان ما در سرزمین تزار مثمر ثمر باشد و به قول حشمت مهاجرانی، بجای ترس از خود که برادر مرگ است، اعتماد به نفس خودمان را بالاتر برده و با اراده و عزم قوی به مصاف مراکش، اسپانیا و پرتغال برویم.
----------------------
- کارشناس فوتبال

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال