کجا را می زنیم؟

تهران- ایرنا- خشونت ورزی کلامی عده ای معدود در فضای سیاسی کشور آفتی است که اعتماد عمومی، آرامش روانی و مشارکت سیاسی - اجتماعی شهروندان را تهدید می کند؛ ماجرایی که گویا تمامی ندارد و به سریالی دنباله دار تبدیل شده است و امسال نیز مانند هر سال در روزی که باید مشت های گره کرده ، حکایت از وحدت و یکپارچگی داشته باشد، تکرار شد.

به گزارش گروه سیاسی ایرنا، آخرین قسمت این سریال، اهانت به علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در راهپیمایی روز قدس بود که واکنش شخصیت ها و رسانه های گروهی را به همراه داشت. در چند سال اخیر راهپیمایی های سراسری مانند روز قدس و بیست و دوم بهمن به عرصه ای برای پیشبرد مقاصد و اهداف سیاسی برخی جریانات بدل شده است؛ از اهانت به مرحوم هاشمی رفسنجانی تا توهین به روسای جمهوری فعلی و پیشین.
اما سوالی که در ذهن نقش می بندد، اینکه آیا «خیابان» عرصه چنین رفتارهایی است، آن هم در روز قدس و در هنگامه ای که ایران اسلامی می بایست یک دست و یک دل ندای وحدت سر دهد؟
در حالی که ایران اسلامی روز گذشته در نمایشی ملی و واحد، شعار مرگ بر اسرائیل و آمریکا سر می داد، عده ای از این فرصت برای تبدیل اعتراض به چیزی که برخی ها از آن به عنوان عقده گشایی هم یاد می کنند و نیز حمله به یکی از شخصیت های موثر نظام در عرصه دیپلماسی سوء استفاده کردند و با توهین علیه رییس‌ سازمان انرژی اتمی، لنز دوربین‌ها را از توجه بر جنایات صهیونیست ها به حاشیه کشاندند. البته این گونه اقدامات تازگی ندارد و در زمانی که توجه همگان به فاجعه منا و محکومیت آل سعود بود و جهانیان سعودی‌ها را زیر فشار قرار داده‌ بودند، جماعتی با همین تفکر و دیدگاه با حمله به سفارت عربستان، بازی را به نفع سعودی‌ها عوض کردند و انگشت اتهام را به سمت کشور ما تغییر دادند.
در شرایط حساسی که کشور آماج حملات و توطئه های دشمنان قرار دارد، این چنین تحرکاتی که خلاف فرامین رهبری تلقی می شود، آسیب هایی را متوجه کشور و انسجام و اتحاد داخلی خواهد کرد و برگه های بیشتری به دشمن می دهد، در حالی که دراین باره رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیر خود، بارها مردم و مسئولان را به حفظ انسجام و وحدت در برابر توطئه های دشمن فرا خوانده و بر عدم دو قطبی کردن فضای سیاسی کشور تاکید کرده اند.
حاصل این عملکرد ، انتشار فیلم هایی از راهپیمایی روز قدس تهران در فضای مجازی بود که دستمایه رسانه های بیگانه برای تمسخر و القای دو دستگی شد. در این مراسم برخی با استهزای شعارهای ضد استکباری و صهیونیستی روز جهانی قدس، جملاتی چون «جینگیلی آمریکا، فینگیلی اسرائیل، درد بگیرید کوفت بگیرید ایشالله بمیرید» سر دادند و شماری هم با اهانت به یکی از سربازان عرصه دیپلماسی جمهوری اسلامی، برای رسانه های بیگانه و معاند خوراک تبلیغاتی تهیه کردند.
فیلم منتشر شده نشان می دهد به هنگام حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در تظاهرات روز قدس تهران، شماری از افراد به وی نزدیک می شوند و شعارهای تندی از جمله «مرگ بر خائن»، «مرگ بر وطن فروش» و «مرگ بر منافق» سر می دهند.  یکی از افراد خطاب به صالحی می گوید «والله بالله دروغگویی.» در ادامه صالحی با گفتن این جمله که خیلی بی ادب هستید به شعارهای تند این افراد واکنش نشان داد.
حمله این گروه به رئیس سازمان انرژی اتمی بازتاب گسترده ای در رسانه ها و شخصیت های سیاسی داشت. «مجید فراهانی» عضو شورای شهر تهران در توئیتر به ذوق زدگی شبکه آمریکایی سی ان ان اشاره می کند و می نویسد: «گزارشگر سی ان ان تصاویر حمله به رئیس سازمان انرژی اتمی را با تیتراژ بالا گرفتن اختلافات داخلی در ایران با لبخند مخابره کرد. احسنت بر دلواپسی که اینگونه پیام انسجام، وحدت، اخلاق و امید را آنهم در روز قدس و ماه رمضان به جهانیان مخابره کرد».
بی بی سی فارسی (رسانه دولتی انگلیس) نیز با انتشار فیلم اهانت به صالحی، نوشت : «عده ای از مردم خطاب به صالحی شعار مرگ بر منافق و مرگ بر وطن فروش سر دادند.»
روزنامه جمهوری اسلامی با مطلبی تحت عنوان «اوج جهالت» می نویسد: «دیروز در راهپیمائی روز جهانی قدس، افراد معدودی با مشاهده دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، علیه او شعار دادند و او را «وطن فروش» نامیدند! این افراد که در اوج جهالت و خودسری، یک دانشمند خدوم را به جرم انجام وظایف قانونی در چارچوب تصمیمات نظام جمهوری اسلامی در فعالیت‌های اتمی و برجام مورد اهانت قرار دادند، از جنس همان افرادی هستند که در طول سال‌های گذشته به بزرگانی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در راه پیمایی‌ها اهانت می‌ کردند.»
این روزنامه می افزاید: « اگر آن روز با این افراد برخورد می‌شد و آمران آنها مواخذه می‌شدند، امروز شاهد این گستاخی نبودیم. برای جامعه انقلابی و اسلامی ایران، زشت است که در راه پیمایی وحدت آفرین روز جهانی قدس چنین خودسری‌ها و جهالت‌هایی صورت بگیرد. آیا زمان مهار کردن عاملان و آمران این جهالت‌ها و خودسری‌ها فرا نرسیده است؟!»
«سید محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش نیز در توئیتی نوشت: «متاسفانه توهین به یکی از شریف ترین اعضای هیات دولت در راهپیمایی همبستگی ملت ایران با ملت فلسطین تنها نتیجه اش به حاشیه بردن حضور میلیونی مردم در روزی است که باید صدایی واحد از ایرانیان به جهان مخابره شود.»
«محمدرضا بادامچی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این مورد در توئیتر خود نگاشت: «راهپیمایی روز قدس آیین وحدت و همدلی و نمایش عزت جهان اسلام در برابر استکبار است شعارهای سبُک مانند جینگیلی آمریکا و اهانت به دکتر علی اکبر صالحی با ماهیت روز قدس همخوانی ندارد. قرار بود روز قدس، روز مقاومت علیه رژیم غاصب باشد نه روز فتنه انگیزی علیه مسئولان عالی رتبه کشور. این رفتار وهن آمیز، باعث شادی دشمنان اسلام خواهد شد.»
حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری نیز در واکنش به هتاکی علیه رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه راهپیمایی روز قدس در کانال اطلاع رسانی خود اعلام کرد: « آگاهی از دستاوردهای غیرنظامی سازمان انرژی اتمی در دوران 1392-1400 کسانی را شرمنده خواهد کرد که ناآگاهانه علیه رئیس آن شعار دادند و کسان دیگری را رسوا خواهد کرد که آگاهانه این طراحی را انجام دادند.»
کانال اطلاع رسانی جماران نیز با اشاره به توهین سخیف علیه صالحی نوشت: «دانشمندان هسته ای علاوه بر ترور فیزیکی در معرض ترور شخصیتی هم هستند.»
این ها تنها بخشی از واکنش ها نسبت به این اقدام هیجانی و غیر منطقی بود و سوالی که به ذهن متبادر ساخت این که مردم تا کی باید هزینه های سنگین و سخت رفتارهایی دور از شان جامعه ایرانی و ملت بزرگ ایران را بپردازد؟، در حالی که فقط کمی اندیشه لازم است تا بدانیم کجا را می زنیم؟!
سیام ** 3202**1064

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال