استاد دانشگاه الجزایری:

عهد شکنی ویژگی بارز صهیونیست ها و آمریکایی ها است

الجزیره - ایرنا - «فارس مسدور» استاد اقتصاد دانشگاه الجزایر و امام جماعت منطقه 'البلیده' درباره خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران گفت: دولت واشنگتن بخشی از صهیونیسم است و آن ها چیزی به نام عهد و پیمان نمی شناسند.

پروفسور مسدور روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: آنها قبلا هم عهد شکنی کرده و توافقات خود را زیر پا گذاشته بودند. آمریکا زبانی جز زبان زور نمی فهمد، دولت واشنگتن در مقابل کشور کوچکی مانند کره شمالی که در برابر زورگویی های آن ایستاده، قدرت تصمیم گیری خود را از دست داده است.
وی از دشمنی برخی حکام کشورهای عربی با ایران و در عین حال نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی، انتقاد کرد.
وی افزود: ممکن است ما موافق یا مخالف تهران باشیم، اما باید همیشه حق را در نظر داشت، آیا ایران اقدام به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی کرده است، آیا ایرانی ها (برای دیدار با صهیونیست ها) به فلسطین اشغالی می روند، آیا ایران پذیرای صهیونیست ها و میزبان آن ها بوده است، قطعا نه، اما برخی از مقامات کشورهای عربی دست به چنین کارهایی زده اند.
این شخصیت الجزایری در خصوص سکوت برخی کشورهای اسلامی در قبال تحولات اخیر فلسطین و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، انتقاد کرد و گفت: این سکوت به معنای خیانت است، زیرا این روزها می بینیم سربازان رژیم اشغالگر قدس مرتکب چه جنایت هایی در حق مردم فلسطین می شود. غزه و همه امت اسلامی با تداوم این وضعیت در معرض بدترین جنایت های صهیونیست های مورد حمایت آمریکا، قرار می گیرند.
این استاد دانشگاه در ادامه درباره گسترش تفکر 'وهابیت' در الجزایر و در جهان اسلام هشدار داد و افزود: وهابیت مسبب کشتار بیش از 200 هزار الجزایری در دهه نود قرن گذشته است.
مسدور اضافه کرد: پیروان مذهب وهابیت به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند، برنامه هایی دارند که هیچ گاه پیش از اجرا، آن را علنی نمی کنند، آن ها عامل اصلی ایجاد تفرقه در الجزایر و دیگر کشورهای اسلامی هستند و برای اتفاقاتی بسیار بدتر از دهه نود در الجزایر برنامه ریزی می کنند.
این استاد دانشگاه گفت: وهابی ها هرکس را که به مخالفت با آن ها بپردازد، کافر می دانند، در حالی که ما چنین چیزی در دین اسلام نداریم.
مسدور در خصوص علت خطرناک بودن این تفکر تاکید کرد: خطر این جریان و جریان های مشابه آن است که بیشتر پیروان هابیت نادان و کم اطلاع هستند، می توان با منطق و عقل بر سنگ اثر گذاشت، اما این ها منطق و گوش شنوایی برای شنیدن استدلال ها ندارند.
این شخصیت الجزایری افزود: وهابیت بنابر اعتراف مقام های سعودی برای کمک به طرح ها و اهداف آمریکایی و در هم شکستن اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمد و اکنون خود سعودی ها تلاش می کنند از این تفکر رهایی یابند اما نه با از بین بردن آن، بلکه با صادر کردن این نوع تفکر به دیگر کشورها مانند الجزایر و کشورهای شمال آفریقا، این ها برنامه های زیادی دارند، چه کسی تصور می کرد تندروی دینی و مذهبی روزی به تونس برسد.
مسدور گفت: حامیان تفکر افراطی وهابیت متحمل ضربه سختی در الجزایر شده اند. الجزایر مخالف عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی است و اجازه رشد وهابیت را نیز در داخل مرزهای خود را نمی دهد، اما هنوز به طور کامل از این تفکر افراطی رهایی نیافته، زیرا پیروان این مذهب برای کارهایی بدتر از دهه 90 در الجزایر برنامه ریزی می کنند.
خاورم **2041**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال