محققان آمریکایی از تبخیر نیروگاه ها آب آشامیدنی تولید کردند

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ام آی تی آمریکا یک سیستم جدید را طراحی کردند که امکان تولید آب آشامیدنی را از آب مورد استفاده در نیروگاه ها فراهم می کند و موجب کاهش هزینه های نیروگاه نیز می شود.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بخش عمده ای از آب مورد استفاده در نیروگاه ها که از رودخانه ها، دریاچه ها و سدها تامین می شود، صرف خنک کردن تجهیزات نیروگاهی می شود و در جریان کار تبخیر می گردد.
اما سیستم جدید ام آی تی امکان استفاده مجدد از قسمت عمده این آب تبخیر شده را فراهم کرده و به ویژه در مناطقی که از آب شور دریا برای خنک کردن تجهیزات استفاده می شود، امکان تولید آب آشامیدنی از آب شور را نیز در اختیار می گذارد.
این سیستم بر اساس یک فرآیند ساده طراحی و ساخته شده است. هنگامی که هوای اشباع شده از بخار آب توسط ذرات باردار موسوم به یون مورد اصابت قرار می گیرد، قطرات آب باردار شده و به سوی یک شبکه سیمی که در مسیر آن ها قرارد دارد، جذب می شوند. سپس این قطرات درون شبکه روی هم انباشته شده و به درون یک محفظه می ریزند.
محققان در حال ساخت یک نمونه کامل از این سیستم هستند تا آن را در نیروگاه گازی موجود در دانشگاه ام آی تی نصب کنند. این نیروگاه بخش عمده برق و سیستم گرمایش و سرمایش دانشگاه را تامین می کند. انتظار می رود این سیستم تا پایان تابستان سال جاری به بهره برداری برسد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال