هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

بررسی مطبوعات؛

فرمان رهبری؛ آمادگی هسته ای در چارچوب برجام

تهران- ایرنا- فرمان آماده‌ سازی توسعه و پیشرفت برنامه هسته ای ایران که دوشنبه هفته گذشته در سخنان رهبر معظم انقلاب مطرح شد با واکنش های گوناگونی به ویژه در عرصه بین المللی همراه شد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روزنامه های صبح امروز 19 خرداد ماه، عناوین نخست خود را به فرمان رهبر انقلاب مبنی بر فراهم کردن سریع آمادگی های لازم برای رسیدن به 190 هزار سو در چارچوب برجام و همچنین راهپیمایی روز قدس در سراسر ایران اختصاص دادند. خروج شرکت خودروسازی پژو سیتروئن پس از خروج آمریکا از برجام نیز دیگر محور مورد توجه روزنامه ها بود.

** توسعه هسته ای؛ پیام ایران به جهان
حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای در اجتماع مردم در بیست‌ ونهمین سالگرد عروج ملکوتی امام‌ خمینی (ره) به سازمان انرژی اتمی ایران دستور دادند تا آمادگی لازم برای رسیدن به 190 هزار سو را در چارچوب توافق هسته‌ای ایران با قدرت ‌های بزرگ جهانی فراهم کند. روزنامه ها به این سخنان رهبری پرداختند.
روزنامه «ایران» که فرمان رهبری و سخنان مسئولان کشور در این حوزه را «تدبیر هسته ای ایران در چارچوب برجام» تعبیر کرد، نوشت: تنها ساعاتی بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب در بیست و نهمین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی که اعلام کردند سازمان انرژی هسته‌ای موظف است سریعاً آمادگی لازم برای رسیدن به 190 هزار سو را فعلاً در چارچوب برجام فراهم کند.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبرداد که ایران در نامه‌ای به آژانس انرژی اتمی اعلام کرده که از روز دوشنبه روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز UF6 و Uf4 و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفیوژ را آغاز خواهد کرد. او تأکید کرد که مقام‌های آژانس از شروع فرآیند افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم آگاه خواهند شد.
به گزارش ایران، درخواست اروپا از آمریکا برای معاف کردن مؤسسات اقتصادی اروپا از تنبیه‌های احتمالی در حالی است که دولت آمریکا نمایندگان خود را با هدف منصرف کردن نهادهای اقتصادی از تجارت با ایران و سرمایه‌گذاری در آن روانه کشورهای جهان کرده است. اقدامی که کاملاً در تضاد با تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران و ادامه روابط اقتصادی با تهران است.
روزنامه «آرمان» به بازتاب جهانی این ‌گام تازه ایران پرداخت و نگاشت: حمل نکردن تحریم و حبس هسته‌ای همزمان و موظف کردن مسئولان سازمان انرژی هسته‌ای در فراهم کردن سریع آمادگی‌های لازم برای رسیدن به 190 هزار سو (البته فعلا در چارچوب برجام) مهم‌ترین بخش‌های مورد توجه رسانه‌های بیگانه در بیانات رهبر معظم انقلاب بود.
به گزارش آرمان، سه عبارت کلید واژه‌ای که رسانه‌های بیگانه ترجیح دادند بیش از همه موارد بر آن تاکید کنند، تصریح رهبر انقلاب بر پاسخ محکم و قاطع موشکی ایران در صورت تجاوز بیگانگان، از سرگیری فعالیت‌های گسترده هسته‌ای در چارچوب برجام و تحمل نکردن تحریم و حبس هسته‌ای همزمان بود.
«پیام 14 خرداد» عنوان گزارش فرهیختگان از بیانات رهبر معظم انقلاب بود که در آن می خوانیم: دستور قاطع رهبری به سازمان انرژی اتمی مبنی‌بر آمادگی‌های لازم و فراهم آوردن مقدمات برای رسیدن به 190 هزار سو، فعلا در چارچوب برجام، خط بطلانی رویای غربی‌ها مبنی‌بر «ایران بدون انرژی هسته‌ای و توان دفاعی» کشید و بار دیگر می‌تواند توازن قدرت در مذاکرات و تعاملات بین‌المللی را به نفع ایران بر هم بزند.
تغییر در محاسبات طرف اروپایی اروپایی‌ها صراحتا نشان داده‌اند که برجام را توأم با افزایش فشار بر ایران می‌خواهند. آن هم برجام معیوب و ناقص شده را. لذا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ. این شاید شفاف‌ترین توصیف درباره نوع کنش اروپایی‌ها از فردای خروج آمریکا از برجام باشد. مقام‌های اروپایی عمدتا در این چند ماه، از لزوم حفظ برجام سخن‌ها رانده‌اند و در باب پایبندی به توافقی که بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماتیک خود می‌دانند وعده‌ها داده‌اند. در عرصه عمل اما همواره شاه‌بیت مواضع چشم‌سبز‌ها ادامه محدودیت‌های هسته‌ای، مذاکره بر سر برنامه موشکی، مهار نفوذ ایران در منطقه و... بوده است.
روزنامه «اطلاعات» با برگزیدن این بخش از اظهارات رهبری مبنی بر اینکه «برنامه‌ دشمن ایجاد آشوب با سوءاستفاده از مطالبات مردمی است» به نقل از رهبر انقلاب نوشت: ممکن است در نقطه‌ای یا شهری، کارگران یا کسان دیگری از مردم مطالباتی داشته باشند، دشمن در این موارد با تعداد معدودی نفوذی و افراد خبیث و اشرار، سعی می‌کند اجتماع آرام مردم را به حرکت ضد امنیتی و آشوبگرانه تبدیل و نظام و ملت را بدنام کند.

** فریاد یکپارچه ایران در حمایت از قدس
همزمان با مردم سراسر ایران اسلامی، صدها هزار نفر از مردم روزه ‌دار ایران با حضور در خیابان‌ های پایتخت، ضمن حمایت از آرمان قدس و مردم فلسطین، جنایات صهیونیست ‌ها را محکوم کردند. روزنامه ها در گزارش های نخست خود راهپیمایی روز قدس را به تصویر کشیدند.
«سنگ، شعار، موشک» عنوان گزارش ابتکار از راهپیمایی دیروز بود که در آن می خوانیم: در راهپیمایی امسال نیز آدمک‌های صهیونیستی و آمریکایی به عنوان نماد استکبار شیطانی و پوستر، تراکت و کارتن‌پلاست و پلاکاردهایی علیه اقدام آنان در انتقال سفارت به قدس شریف، به نمایش درآمد. شعار محوری روز قدس امسال، پیروزی جبهه مقاومت، شکست فتنه آمریکایی ـ صهیونیستی و عزم ملت فلسطین برای بازگشت است. مرگ بر آمریکا جهانی شده، محور هر جنایتی آمریکا، با اتحاد و وحدت مسلمین، رها شوند از سلطه غاصبین، آزادی فلسطین خواسته مسلمین است، نابودی اسرائیل خواسته ملت ماست، حامی هر تروریست آمریکا و سعودی و صهیونیست، ما بنده خدا و حق شناسیم از دشمنان خود نمی‌ هراسیم، نابودی اسرائیل حتمی است ای برادر و ... از جمله دیگر شعارهایی بود که از سوی راهپیمایان سر داده شد.
«اتحاد مقدس» عنوان برگزیده روزنامه اعتماد در گزارش راهپیمایی روز قدس دیروز بود. اعتماد همچنین در یادداشت «بازخوانی ایران در روز قدس» نوشت: سیاست ‌های امروز امریکا از جمله انتقال سفارت امریکا به اورشلیم، تاسی به سیاست «بی‌ راه‌ حلی» اسراییلی است. در گذشته نیز اسراییل بر عبور از درماندگی‌های بزرگ ناشی از عدم مشروعیت و رسمیت بین‌المللی و بحران‌های داخلی دست به اقدام‌های خطرناک می‌زد تا دیگران را بدان مشغول سازد، فرصتی پیدا کند و بحران را به تعویق بیندازد.
به نوشته اعتماد، در موفقیت آرمان قدس که بی‌گمان مساله اول منطقه و مسلمانان جهان است تاثیر بی‌بدیلی خواهد داشت. برای ورود به این بحث، نیاز است که پیش از هر چیز فهم‌مان را از ایران یکی کنیم. ما ایرانیان از ایران زیاد می‌گوییم ولی کمتر شده که ایران را به مثابه یک موضوع روی میز بررسی قرار دهیم و ببینیم وقتی از ایران سخن می‌گوییم چه چیزی را مراد می‌کنیم. به گمان من این کار مقدم بر هرچیزی در هر نوع سیاستگذاری ملی است. به هرروی، این قلم ایران را در سه پرده تمدنی، اندیشگی و دولت-ملت می‌بیند.
روزنامه «قانون» روز قدس روز فلسطین نیست، روز احیای اسلام است. این سخن را بنیان‌گذار انقلاب درباره دلایل برپایی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس عنوان کردند.؛ روزی که به پیشنهاد مرحوم ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت و موافقت امام خمینی(س) در این تاریخ انتخاب شد. حالا اما 40 رمضان است که مردم ایران در این روز صدای مظلومیت مردم فلسطین می‌شوند. امسال این مراسم با فضایی متفاوت برگزار شد. پس از انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی و کشته و زخمی شدن هزاران فلسطینی که در اعتراض به این اقدام دست به تظاهرات زدند، اندوه جهان در مقابل این رفتار تازه شد.
«سیاست روز» نیز با عنوان اینکه «آمریکا همچنان دشمن شماره یک مردم ایران» گزارش داد: راهپیمایان روز قدس با ساختن پیکر اسرائیل در قامت یک انسان، این و سر و تن را به چوبه دار کشیدند تا حیات اسرائیل را به شماره بنشینند.
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز در اقدامی نمادین به یاد دو هزار شهید خردسال فلسطینی با تشکیل زنجیره‌ای انسانی دو هزار پارچه‌ آغشته به خون را دور میدان انقلاب اسلامی به اهتزاز در آورد. راهپیمایی‌کنندگان تهرانی آدمک ترامپ را نیز به طور نمادین اعدام کردند. در میان پلاکارت‌های نصب شده در این راهپیمایی، تصویر نتانیاهو و ترامپ آنهم به ابعاد بزرگی وجود داشت که زیر پای راهپیمانان قرار گرفته بود و راهپیمایان با قدم زدن بر روی آن پای خود را برروی این صورت‌ها می‌کوفتند و انزجار خود را از سردمداران اسرائیل و آمریکا نشان می‌دادند.

** خودزنی سیتروئن
چند روز پیش شرکت پژو سیتروئن اعلام کرد که به دنبال خروج آمریکا از برجام، فعلا فعالیت ‌های خود در ایران را تعلیق می‌ کند. در واکنش به این اتفاق کارشناسان و روزنامه های امروز این اقدام پژو سیتروئن را به «خودزنی» خودروساز فرانسوی تعبیر کردند.
در گزارش روزنامه «تجارت» با عنوان «پژو زیر میز زد» می خوانیم: اقدام غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا در خروج از توافق برجام، فضایی مبهم را در انتظار سرنوشت همکاری خودروسازان داخلی با خودروسازان بین ‌المللی قرار داده است. سومین روز هفته گذشته بود که خبری قابل پیش‌بینی، اما بسیار قابل تأمل در رسانه‌های خارجی و بعد از آن داخلی منتشر شد مبنی بر آنکه «پژوسیتروئن» تصمیم گرفته بازار ایران را نه برای بار اول، اما زودتر از دفعه قبل ترک کند.
بنا بر تحلیل این روزنامه، در شرایط کنونی به نظر می‌رسد خودروسازان فرانسوی از ترس آمریکا، خودزنی کرده‌اند. در این شرایط شرکت سیتروئن نیز از تعلیق فعالیت‌های خود در ایران متضرر خواهد شد و سرمایه‌گذاری انجام شده از سوی این شرکت در سایت تولیدی کاشان بلااستفاده خواهد ماند. با توجه به این دو نکته که از یک سو پژو پیش از این برای بازگشت دوباره به ایران مجبور به پرداخت غرامت چند صد میلیون یورویی شده بود و همچنین هم پژو و هم سیتروئن در فعالیت‌های خود در ایران اقدام به سرمایه گذاری قابل توجهی کرده‌اند، به نظر می‌رسد خودروسازان فرانسوی از ترس آمریکا، خودزنی کرده‌اند.
«جهان صنعت» زیر عنوان «آزمون دشوار خودروسازی» چنین تحلیل کرد: فرانسوی‌ها دوباره رفتند. این بار با سوال‌های بی‌جوابی که از روز اول با مهر محرمانگی، راه پاسخ را بر خود بستند. حال مشخص نیست چند درصد قطعات داخلی‌سازی شده و چند دستگاه خودرو صادر شده است؟ پژو دوباره از ایران رفت. شرکتی که مدعی بود با بازگشت دوباره‌اش به صنعت خودرو ایران، می‌خواهد برای آن، سنگ‌تمام بگذارد. شاید وقت آن رسیده که بلیت پژو را در صنعت خودروی ایران یک بار برای همیشه بسوزانیم، خودروساز بدعهدی که تا به حال، دو بار ایران را ترک کرده است؛ هرچند اعلام کرده بود که سرمایه آورده و نمی‌رود.

پژوهش**9283**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال