هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

گروه هفت منهای یک

«هیچ رهبری همیشه ماندگار نیست.» این جمله کنایه‌ای بود که امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه، پیش از برگزاری اجلاس گروه ٧ در کبک کانادا، خطاب به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در حساب کاربری شبکه اجتماعی توییتر خود نوشت.

٧ اقتصاد صنعتی جهان اول، با ظهور دونالد ترامپ دچار شکاف بی‌سابقه‌ای شده‌اند. ماکرون در پیامی که در توییتر خود منتشر کرد نوشت: «ممکن است برای رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، منزوی شدن اهمیتی نداشته‌باشد، اما برای ما هم مهم نیست که اگر لازم باشد توافق نهایی را با حضور ٦ کشور امضا کنیم. چرا که این ٦ کشور نمایندگی ارزش‌ها و نمایندگی بازار اقتصادی را بر عهده دارند که سابقه عظیم تاریخی پشت آن قرار گرفته است و امروز نیروی اصلی بین‌المللی است.»

چهل و چهارمین نشست سران گروه ٧ در منطقه تفریحی لامالبه کانادا، یکی از پرتنش‌ترین جلسات سران این گروه بود که با توجه به سیاست‌های تعرفه‌ای تنبیهی اعمال شده از سوی دونالد ترامپ علیه دیگر کشورهای عضو این گروه، به محل نزاع میان رهبران قدرتمندترین اقتصادهای جهان تبدیل شده است. این دومین سال پیاپی است که دونالد ترامپ در نشست سران گروه ٧ شرکت می‌کند و چهارمین اجلاس متوالی است که بدون حضور روسیه برگزار می‌شود. در اجلاس قبلی که در ایتالیا برگزار شد، هر چند نشانه‌هایی از اختلاف نظر میان رهبران شش کشور دیگر با دونالد ترامپ در مورد سیاست‌های حمایت‌گرایانه‌اش وجود داشت، اما اختلاف نظرها تا این اندازه علنی نشده‌بود.

از میان رهبران ٧ کشور صنعتی، دست کم چهار رهبر بلندپایه غربی به سیاست جدید ترامپ برای قرار دادن متحدان غربی این کشور در فهرست تعرفه‌های واردات فلزات واکنش نشان داده‌اند. آنگلا مرکل این اقدام را یک «مشکل بسیار جدی»، امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه آن را «غیرقانونی و همزمان اشتباه»، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا آن را «کاملا توجیه‌ناپذیر» و ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، آن را «عمیقا ناامیدکننده» توصیف کرده‌بودند.

ترامپ در واکنش به انتقادهای تند رهبران غربی از اقداماتش در مورد وضع مقررات مخالف با تجارت آزاد، نه تنها حاضر به نرم‌تر کردن مواضعش نشده است، بلکه پیش از سفر به کانادا در چند پیام توییتری اعلام کرد که هدفش از این سفر «از بین بردن شرایط غیرمنصفانه علیه امریکا در تجارت بین‌المللی است.» او کانادا و اروپا را متهم کرد که «موانع تعرفه‌ای و مقررات غیرپولی پنهان برای واردات کالاهای امریکایی» وضع کرده‌اند. ترامپ، ماکرون و ترودو را مستقیما خطاب قرار داد و تلویحا نوشت که آنها کل حقیقت را در مورد تعرفه‌ها و تجارت غیرمنصفانه با امریکا به جهانیان نمی‌گویند.

**بی میلی ترامپ برای شرکت در نشست
تنش‌های بی‌سابقه رهبران گروه ٧، ساعاتی پیش از آغاز نشست سران و با توییت‌های کنایه‌آمیز و تند روسای جمهوری فرانسه و امریکا آغاز شد. ترامپ تا حدی برای شرکت در این اجلاس بی‌میل بود که به نوشته واشنگتن پست پیش از سفر در جلسات خصوصی پیشنهاد داده ‌بود تا مایک پنس، معاون اول رییس‌جمهور امریکا به جای او به این نشست برود. اما نهایتا، شخص رییس‌جمهور امریکا عازم نشست دوروزه سران گروه ٧ شد، هر چند که به نوشته رسانه‌های امریکایی این سفر هم نیمه‌کاره انجام می‌شود و دونالد ترامپ بدون شرکت در جلسه نهایی که با دستور کار تغییرات آب و هوایی میان رهبران ٧ کشور صنعتی برگزار می‌شود شرکت نخواهد کرد و یکی از دستیارانش را به این نشست می‌فرستد.

در آستانه سفر دونالد ترامپ به کانادا، بازارهای مالی امریکا، در واکنش به رویدادهای اخیر و انزوای رو به رشد امریکا در صحنه بین‌المللی با افت مواجه شدند. به گزارش گاردین، شاخص سهام داوجونز، صبح جمعه کار خود را با نیم درصد کاهش، شاخص نزدک با ٠,٨ درصد کاهش و کمپانی اپل با دو درصد کاهش در ارزش سهام، آخرین روز کاری خود را پیش از آخر هفته موعد برگزاری نشست سران جی٧ آغاز کردند.

**واکنش تند به تعرفه‌ها
اعلام وضع تعرفه‌های جدید امریکا بر واردات آلومینیوم و فولاد، از ابتدای ماه جاری میلادی، با واکنش بسیار تند از سوی شرکای تجاری امریکا در اروپا و کانادا مواجه شده است. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، که کشورش بزرگ‌ترین صادرکننده فولاد و آلومینیوم به امریکا محسوب می‌شود، طی یک هفته گذشته به‌شدت از سیاست‌های تعرفه‌ای دونالد ترامپ انتقاد کرده‌بود.

جاستین ترودو، به محض اعلام اضافه شدن کانادا به فهرست تعرفه‌ها، اعلام کرد که سفر خود به واشنگتن را برای دیدار با ترامپ لغو می‌کند و خارج کردن کانادا را از فهرست استثناهای تعرفه به بهانه امنیت ملی امریکا «یک امر غیرقابل توجیه» و «توهین‌آمیز» توصیف کرد. به گزارش سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع ناشناس در کاخ سفید، دونالد ترامپ به شوخی گفته است به این دلیل کانادا را در چارچوب امنیت ملی تحت تنبیه تعرفه‌ای قرار داده است که «کانادایی‌ها در جنگ سال ١٨١٢ کاخ سفید را به آتش کشیدند.»

**١+٦
رابطه ترامپ به جز جاستین ترودو، با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، طی یک سال و نیم گذشته، دچار نشیب‌های شدیدی شده است. رابطه پرتنش با این رهبران، در کنار خشم متحدان امریکا از اجرای تعرفه‌های واردات، باعث شده‌بود تا ترامپ برای شرکت در این نشست کاملا بی‌میل باشد. مرکل پیش از آغاز نشست، در پارلمان آلمان پیش‌بینی کرده‌بود که این نشست به بحث‌های سنگینی ختم شود. مرکل به نمایندگان آلمانی گفته‌بود: «روشن است که مشکلات بسیار جدی در رسیدن به یک توافق چندجانبه وجود دارد و پیش‌بینی می‌کنم که بحث‌های بسیار تندی در بگیرد.» اما سنگین‌ترین کنایه‌های پیش از آغاز نشست، به شکل غیرمنتظره از سوی امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه به سمت ترامپ روانه شد. ماکرون که طی ماه‌های گذشته رابطه‌ای صمیمی و شخصی با ترامپ ایجاد کرده‌بود، قبل از پنجشنبه شب در توییت‌هایش به‌شدت به سیاست‌های دونالد ترامپ تاخت و تاکید کرد اگر ترامپ حاضر نباشد بیانیه مشترک پایانی هفت کشور را امضا کند، شش کشور دیگر بدون در نظر گرفتن نظر او، بیانیه را امضا خواهند کرد.

بیانیه پایانی نشست وزرای اقتصاد و خزانه‌داری گروه هفت، از شکاف عظیم در این گروه خبر می‌داد، تا جایی که برونو لو ماری، وزیر اقتصاد فرانسه در مورد این نشست به خبرنگاران گفت: «بیشتر به نظر می‌رسید این نشست، نشست گروه شش به اضافه یک باشد تا اجلاس گروه هفت.»

*منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397،3،19
**گروه اطلاع رسانی**2059**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال