هنر آذرنگاری ایرانی در استانبول معرفی شد

آنکارا- ایرنا- هنر آذرنگاری ایرانی طی نشستی با حضور هنرمندان و صاحبان فرهنگ و هنر ایران و ترکیه در محل نمایشگاه های هنری مرکز تجاری امار شهر استانبول ترکیه معرفی شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا و به نقل از وابستگی فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول، این نشست فرهنگی با حضور دکتر مصطفی آیدین رییس دانشگاه آیدین ترکیه، عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، و احد سعدی هنرمند خلاق ایرانی و مبدع سبک آذرنگاری در مرکز تجاری امار استانبول برگزار شد.
در این نشست احد سعدی هنرمند ایرانی بنیانگذار سبک آذرنگاری به معرفی این هنر پرداخت و گفت: هنر من با یک جرقه آتش آغاز شد و خواهان قرار گرفتن این هنر در راستای معرفی ایران هستم.
عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی سرکنسولگری ایران در استانبول نیز با اشاره به تمدن هفت هزار ساله ایران گفت: ایران به همین اندازه نیز به تاریخ بشریت خدمت کرده است.
وی آثار این هنرمند ایرانی و آذرنگاری را در اصل دارای یک پشتوانه هفت هزار ساله دانست و بیان کرد: فرهنگ غنی ایرانی توسط هنرمندان، شاعران و معماران تا به امروز انتقال یافته است.
وی اظهار کرد: هنر مجموعه ای از ظرافت های احساسی و تراوشات حسی توام با عقل است و در آثار هنر آذرنگاری نیز این موضوع دیده می شود.
وی افزود: با توجه به دلیل اهمیت هنر ایرانی، تاثیر آن در فراتر از مرزها از جمله کشورهای آسیای مرکزی و کل خاورمیانه دیده می شود.
راشد با اشاره به نقش انقلاب اسلامی ایران در تعالی هنر و هنرمند گفت: انقلاب اسلامی و فضای معنوی آن موجب خلق آثار پرمحتوا شد.
مصطفی آیدین رئیس دانشگاه آیدین استانبول نیز آثار احد سعدی را نماد هنر و تمدن ایران دانست و اظهار کرد: آثاری که در قالب آذرنگاری تولید شده، به عنوان نماد فرهنگ و تمدن ایران بسیار مهم است.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه عرضه آثار هنر آذرنگاری احد سعدی هنرمند ایرانی تا 12 تیرماه در محل مرکز تجاری امار استانبول برای بازدید عموم دایر خواهد بود.
احد سعدی هنرمند ایرانی هنر آذرنگاری را از سال 1999 آغاز کرده و در این سبک، از رنگ و کاغذ استفاده نشده بلکه در آن از پارچه های متنوع همراه با شعله های آتش برای چسباندن قطعات پارچه و خلق اثری هنری به کار گیری می شود.
آثار تولید شده توسط این هنرمند که بیشتر الهام گرفته از هنر کلاسیک ایرانی یعنی تذهیب و مینیاتور می باشد، حامل پیام هایی همچون صلح جهانی، عشق، نوع دوستی و سعادت است.
خاورم/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال