پژوهشگر ایرانی نانوحسگر شناسایی میکروارگانیسم‌ها را ساخت

تهران- ایرنا- پژوهشگر ایرانی دانشگاه «مونت آلیسون» کانادا به همراه همکاران خود ابزاری برای شناسایی و کنترل میکرواورگانیسم‌های سطحی ساخت که در آن از نانومیله‌های اکسید روی استفاده شده ‌است.

به گزارش پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، اطراف ما از پوست دست تا سطح میوه‌ها، پوشیده شده از میکروارگانیسم‌هاست.
برخی از این میکروارگانیسم‌ها عامل بیماری است و شناسایی آنها به جلوگیری از عفونت و گسترش بیماری کمک می کند.
نانومیله‌های اکسید روی، روی شیشه حاوی پوشش اکسید قلع ایندیم رشد می کنند. این نانومیله‌ها در حضور و فقدان میدان مغناطیسی روی سطح ایجاد می‌شوند. جهت میدان مغناطیسی و جاذبه می‌تواند روی ابعاد و مورفولوژی نانومیله‌ها تاثیر زیادی بگذارد.
«خشایار قندی» پژوهشگر دانشگاه مونت آلیسون کانادا، می‌گوید: ما با تغییر جهت میدان مغناطیسی، شکل (مورفولوژی) نانومیله‌ها را تغییر دادیم و می‌توانیم نانوادوات مختلفی را تولید کنیم که تغییر نوع و میزان جمعیت میکروب‌ها روی خواص و ویژگی‌های آنها تاثیرگذار باشد.
برای شناسایی باکتری «ایکولای» نانومیله‌هایی با ابعاد مختلف در زمان‌های گوناگون بررسی شد.
نتایج نشان داد نانومیله‌های کوچک‌تر، حساسیت بیشتری به رشد باکتری‌ها دارد.
سطح نانومیله‌های اکسید روی موجب محدود شدن رشد و بهبود شناسایی باکتری‌ها سطحی می‌شود.
قندی می‌افزاید: این دستاورد نه تنها برای بخش سلامت مهم است، بلکه می‌تواند درک بهتری از تاثیر میدان مغناطیسی و عامل جاذبه روی تغییر نانوساختارها ارائه کند. این اطلاعات برای توسعه‌ فناوری‌ نانو اهمیت زیادی دارد.
قندی و همکارانش مقاله‌ای در این زمینه در نشریه‌ Advanced Function Materials به‌چاپ رساندند که در آن روشی برای شناسایی این پاتوژن‌ها ارائه شده‌است. آنان حسگر حالت جامد مبتنی بر آرایه‌های نانومیله اکسید روی ساختند.

علمی*1023*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال