در سخنرانی شبهای قدر بیان شد؛

پناهیان:گناه شنیدن اخبارمایوس کننده،بیشتراز دیدن فیلم مستهجن

پناهیان با بیان این که شبکه های خبری دشمن هنری جز ایجاد یاس ندارند، افزود: اگر در اینترنت صحنه های زشت غیرانسانی ببینید بدتر است یا خبرهای مایوس کننده به شما برسد و مایوستان کند؟

تهران- ایرنا- نخست: «دل مردم را خالی می‌کنیم برای اینکه می‌خواهیم طرف را بکوبیم و فکر نمی‌کنیم با این حرف‌ها دل مردم بیچاره را خالی می‌کنیم».
دوم: « گناه شنیدن اخبار مایوس کننده، بیشتر از دیدن فیلم مستهجن است».
به گزارش ایرنا، از میان دو عبارت بالا؛ اولی را ناطق نوری در مراسم شب قدر حرم امام خمینی(ره) گفته است و دومی را پناهیان در مراسم امسال مصلای تهران در شب ضربت خوردن امیرمؤمنان.
برنامه شب‌های قدر حرم امام خمینی، مراسمی است که چندسالی بود از تلویزیون پخش نمی‌شد و عمدتا میهمانان و مخاطبان تهرانی آن از جنس اصلاح‌طلبان هستند و مخاطبان شهرستانی آن نیز، مسافرانی هستند که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند و دمی را در حرم امام خمینی نشسته‌اند.
جنس سخنان ناطق‌نوری در این مراسم، از جنس هشدار نسبت به ناامید کردن مردم از نظام جمهوری اسلامی با اهداف جناحی بود. او گفت: «وقتی همه به هم می‌گویند این دزد است و آن دزد است، مردم در مورد آنها به اجماع مرکب می‌رسند».
ناطق نوری یک دهه‌ است که دلزده از فضاهای پیش آمده در انتخابات 88، به هرگونه دعوت برای حضور در فعالیت‌های رسمی سیاسی پاسخ منفی می‌دهد، در جلسات جامعه روحانیت مبارز حضور نمی‌یابد و به فعالیت حوزوی، وعظ و سخنرانی، دیدارهای گاه به گاه با اهل سیاست و فرهنگ و گاهی پاسخگویی کوتاه به اهالی رسانه بسنده کرده است.
اما هشدارهای او در مرقد مطهر امام خمینی، این روزها تنها از زبان فردی چون او شنیده نمی‌شود.
سخن از لزوم امیدبخشی به مردم و پرهیز از گفتن و شنیدن سخنان مأیوس‌کننده مردم نسبت به نظام، قدر مشترک سخنان شب قدری دیگرانی هم بود که شاید در این سال‌ها مشی دیگری را دنبال می‌کردند.
در شب ضربت خوردن امیرالمؤمنین(ع) و شب سالگرد رحلت بنیانگذار و رهبر فقید انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان سخنران مراسم مصلی بود. او در سخنانش، از آسیب‌های یأس و ناامیدی در میان مسئولان و امت اسلامی سخن گفت و با بیان مثال‌هایی از رفتار و سلوک امام به عنوان یک عارف و رهبر سیاسی در بخشی از سخنانش گفت: از علما بپرسید گناه دیدن ماهواره وقتی صحنه مستهجن حیوانی زشت نشان بدهد بیشتر است یا وقتی از آنها اخبار مایوس کننده در خانه پخش شود؟
پناهیان با بیان این که شبکه های خبری دشمن هنری جز ایجاد یاس ندارند، افزود: اگر در اینترنت صحنه های زشت غیرانسانی ببینید بدتر است یا خبرهای مایوس کننده به شما برسد و مایوستان کند؟ آیا این که ائمه می فرمایند یاس بالاترین گناه کبیره و بدتر از زنا و سرقت و قتل است، دروغ است؟
این سخنران سپس مسوولین کشور را مخاطب قرار داد و گفت: در اداره کشور هم مسوولین به اندازه امیدشان می توانند موفق شوند، نه به اندازه دارایی و امکانات. کسانی که به توانایی این ملت امید ندارند افراد مایوسی هستند. کاش شورای نگهبان به جای کار داشتن به امور دینی و اخلاقی آدمها، می گفت آدم مایوس نباید سیاسی شود، چون حضورش نکبت برای آن کشور به همراه دارد.
وی با بیان این که مقام معظم رهبری گزارشهای بانک جهانی و جاهای دیگر را می خواندند تا امید به مسوولین بدهند، اظهار کرد: من از این موضوع تعجب کردم. مگر در بین مسوولین ما آدمهای ناامید هم هستند؟
او افزود: دشمنان ما می خواهند یاس القا کنند. حرف درستی می زنند که یاس ایجاد کند و وقتی دروغ هم به آن اضافه کنند که فبها. این در حالی است که انقلابی بودن یعنی امیدوار بودن و برای موفقیت، امید به قدرت و نصرت و رحمت خدا حرف اول را می زند.

پناهیان طی 10 سال گذشته از اصلی‌ترین واعظان مخالف اصلاح‌طلبان بوده است. او که خط و رویکردش عمدتا در میان جریان اصولگرا و جوانان حزب اللهی پیگیری و دنبال می‌شود، بارها با سخنانش علیه روحانی، موجی را در میان قشر مذهبی و اهل منبر و هیأت به وجود آورده است.
حالا اما او، به دنبال حوادث ماه‌های پایانی 96 و اعتراضات گسترده‌ای که تا بالاترین سطوح نظام جمهوری اسلامی را در کف خیابان محل سؤال قرار داد و همچنین در پی موج اعتراضات صنفی که طی ماه‌های اخیر در حال شکل‌گیری است، در رویکردی که شاید برخی آن را با رویکرد گذشته این جریان متفاوت ببینند، «ایجاد یأس در دل مردم» را تقبیح می‌کند؛ کاری که دستورالعمل بیش از یک دهه اخیر برخی همفکران او در عرصه سیاسی و رسانه‌ای است.
گرچه این سخنان پناهیان هم خالی از کنایه به برخی مسوولان دولتی نیست، اما اصل ایجاد امید همنوا با دلسوزان نظام، انقلاب و مردم را باید در این مقطع به فال نیک گرفت.
مدت‌هاست بسیاری از ناظران سیاسی و اجتماعی درباره محتوا و فضای حاکم بر رسانه‌ها، تریبون‌ها و منابر رسمی کشور هشدار می‌دهند؛ محتوایی که به اذعان بسیاری از صاحب‌نظران، از عمده‌ترین زمینه‌های شکل‌دهی نارضایتی‌های غیرواقعی است. کافی‌ست در بررسی علل و عوامل بروز اعتراضات زمستان 96 و اعتصابات بهار 97، نگاهی بیندازیم به محتوای رسانه‌ ملی، خبرگزاری‌های وابسته به برخی نهادها و همچنین برخی تریبون‌های رسمی کشور از جمله خطبه‌های نماز جمعه خاص.
آنچه در برخی از این موارد قابل رؤیت است، بزرگنمایی مشکلات، زیاد نشان دادن فاصله مشکلات با راه حل و همچنین کتمان موفقیت‌های دولت است که بعضا با اهداف جناحی بیان می شود، اما در عمل اصل کارآمدی نظام را نشانه رفته و به مردم اینگونه القا کرده است که مسئولان نظام جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل مبتلا به فساد هستند و راه‌های اصلاح وضع موجود بسته است؛ اینها موضوعاتی است که برخی چهره‌های برجسته اصولگرا نیز به آن منتقدند و عملکرد تریبون‌های رسمی نظام را در این زمینه، غلط و در مسیر مخالف مصالح مردم، کشور و نظام ارزیابی می‌کنند. کم کم اما برخی نشانه های تغییر دیده می شود و شاید سخنان پناهیان هم از همین دست باشد.
گزارش از سمیه عظیمی
** بخش اخبار چندرسانه ای** ایرنا پلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال