انسجام ملی؛ ضرورت پایداری

تهران- ایرنا- وحدت و انسجام ملی یکی از ضرورت های پایداری در هر نظام و حکومت به شمار می رود؛ موضوعی که این روزها محور سخنان مقام ها و مسوولان جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، همبستگی ملی که به عنوان یک راهبرد اصلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تفکر و نگاه سیاست عمومی نهادینه شده است و در موفقیت های چهاردهه گذشته جمهوری اسلامی ایران نقش حیاتی داشته، امروز نیز با هدف تقویت حاکمیت و اداره کشور مورد توجه است.
رهبر معظم انقلاب بیست و دوم خرداد 1396 در دیدار با مسوولان نظام بر این اصل تاکید کردند «تاثیر تعیین‌کننده‌ انسجام و وحدت ملی در موفقیت‌های چهار دهه‌ اخیر از تجربه‌های جمهوری اسلامی است؛ باید از این تجربه موفق در اداره‌ کشور استفاده کرد؛ البته وحدت منافاتی با اعلام مخالفت با سیاست‌های دستگاه‌ها ندارد اما نباید در زمینه‌ مسائل کلان در کشور کشمکش و بگومگو باشد».
اتحاد و یگانگی از منظر رهبر انقلاب آنچنان دارای اهمیت است که ایشان در دیدار خردادماه امسال با سران قوا و جمعی از کارگزاران نظام نیز با طرح موضوع برجام، ضمن پرهیز دادن «عناصر سیاسی، مدیریتی و مطبوعاتی» از سرزنش یکدیگر درباره آن یادآوری کردند: نقد صحیح، منصفانه و عاقلانه ایراد ندارد و مسوولان هم باید به آنها توجه کنند اما اهانت، هتک حرمت، اتهام و ایجاد دوقطبی بر سر برجام نباید صورت گیرد و وحدت و همزبانی نباید نقض شود.

** تمهیدهای اندیشیده شده برای حفظ وحدت
این روزها خروج آمریکا از برجام موضوعی است که مورد توجه مردم، نخبگان و مسوولان قرار گرفته است؛ موضوعی که ایالات متحده تلاش می کند از آن علیه مردم ایران استفاده کند و به گفته مسوولان کشور، برای آن پیش بینی های لازم شده و راهکارهای مقابله با آن از قبل آماده است.
رییس جمهوری بتازگی در دیدار علما و فرهیختگان اهل سنت درباره شرایط کنونی کشور تاکید می کند «امروز بیش از هر زمان دیگر به وحدت نیاز داریم» و ادامه می دهد: با یکصدایی و انسجام می‌توانیم از چالش ها عبور کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شرط عبور را یکپارچگی و ایستادگی همه فرهیختگان، اقوام، مذاهب و آحاد مختلف ملت می داند.
معاون اول رییس جمهوری نیز در همایش استانداران سراسر کشور، انسجام و وحدت در داخل کشور و حفاظت از سرمایه اجتماعی را اولویت امروز کشور می داند.
اسحاق جهانگیری معتقد است نحوه عملکرد مسوولان و نخبگان باید به گونه ای باشد که اعتماد عمومی مردم دچار فرسایش نشود.
وی تاکید می کند با انسجام، وحدت ملی و بهره گیری از ظرفیت های مهم مدیریتی کشور می توانیم از مشکلات عبور کنیم.
وزیر کشور نیز مخرج مشترک وحدت و انسجام ملی، تقویت اعتماد، ایجاد نشاط و امید و افزایش کارآمدی را در رضایتمندی مردم می داند و می گوید باید در افزایش رضایتمندی مردم اهتمام و توجه ویژه داشته باشیم.

** حفظ انسجام ملی؛ راهبرد پیروزی ایران
در این میان انسجام ملی از نگاه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی دور نمانده است و نسبت به آن دغدغه دارند.
طیبه سیاوشی نماینده جریان اصلاحات در مجلس شورای اسلامی، معتقد است «اینکه ما خودمان را دلسوزتر بدانیم و اعلام کنیم دیگران متوجه نمی شوند و نمی فهمند، باعث ایجاد فضای دوقطبی در جامعه و صدمه به انسجام ملی و مصالح عمومی می شود».
ابوالفضل حسن بیگی از جریان اصولگرا در مجلس شورای اسلامی، وحدت و انسجام در شرایط کنونی را تکلیف شرعی و وظیفه قانونی همگان می داند و تاکید دارد «امروز باید تحت هر شرایطی به دولت کمک کنیم».
به گفته وی، در شرایط کنونی تخریب علیه دولت به مصلحت نیست.
ژرژیک آبرامیان نماینده مردم ارامنه جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی، حفظ وحدت و انسجام ملی را راهبرد پیروزی ایران می داند و می گوید: اگر این راهبرد در همه سطوح بین آحاد ملت، گروه های سیاسی، اقوام و ادیان مختلف نهادینه شود، هیچکدام از توطئه های دشمن و حتی فشارهای اقتصادی آنها به نتیجه نمی رسد.

** یکصدایی؛ لازمه پیشبرد اهداف
فعالان سیاسی نیز نسبت به اتحاد و یکپارچگی توجه ویژه ای دارند و سخنان آنان ناشی از درک درست شرایط کنونی است.
عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب، معتقد است تخریب دولت در داخل و خارج کشور برخلاف راهبرد اصلی نظام سیاسی و کنشگری سیاسی در شرایط کنونی است.
او می گوید: ممکن است انتقادهایی در بعضی زمینه ها به دولت روحانی وارد باشد اما با توجه حساسیت ها و تحولاتی که در ارتباط با برجام، منطقه و مسائل مختلف وجود دارد و فشارهای مضاعفی که به طور طبیعی به دولت و نظام سیاسی وارد می شود، یکدستی و یکصدایی در داخل کشور در مواجهه با مسائل عرصه بین الملل لازمه پیشبرد اهداف دولت و نظام سیاسی است.
سیدمحمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز دیپلمات های کشور را «سربازان جبهه دیپلماسی» می داند.
وی تاکید می کند «برای حفظ این جبهه سیاسی به وحدت و انسجام داخلی نیازمندیم».
به نظر می رسد وحدت ملی موضوعی است که مقام های کشوری و نخبگان درباره آن اجماع دارند و از آن می توان به عنوان یک راهبرد همیشگی بهره برد.
انسجام فرآیندی است که در چهار دهه گذشته همواره مورد توجه مسوولان کشور بوده است؛ زیرا مردم به عنوان رکن اصلی فرآیند حکومتداری مطلوب، می توانند با درک درست شرایط برای حضور در صحنه های مختلف آماده شوند و برای بی اثر کردن نقشه های توطئه آمیز آستین همت بالا بزنند.
سیام**9314*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال