مردم سالروز قیام 15 خرداد را در سراسرکشور گرامی داشتند

استانها - ایرنا - همزمان با سالگرد قیام 15 خرداد 1342، اقشار مختلف مردم با برپایی آئین هایی در سراسر کشور، یاد و خاطره شهدای این قیام خونین را گرامی داشتند و با آرمان های والای حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

قیام خونین 15 خرداد سال 1342، به‌ عنوان نقطه عطف شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و تزلزل پایه‌های رژیم پهلوی در کوران اقدامات تسلّط جویانه آمریکا صورت گرفت که در پوشش یک سری اصلاحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی ـ حقوقی و اجتماعی انجام می‌شد.
این رخداد تاریخی در زمره قیام‌های حماسی، دینی، آزادی‌خواهی، ملی و ایمانی ملت ایران بود که مردم در آن زمان در فضای خفقان و سرکوب‌گری جنایت رژیم وابسته آمریکایی به ستوه آمده بودند و از تسلط خاندان مزدور شاهنشاهی احساس حقارت داشتند و در همین اثنا مردم با شنیدن فریاد آزادی‌خواهی در مدرسه فیضیه قم و سخنرانی امام راحل در خصوص قانون کاپیتولاسیون و موارد دیگر، یکدل و همسو با رهبری امام راحل پایه‌های انقلاب شکوهمند اسلامی را برای سال 57 شکل دادند و جمهوری اسلامی را در این سرزمین استوار کردند.
همزمان با سالگرد یوم اللّه 15 خرداد، مردم همیشه در صحنه ایران بار دیگر با حضور در آئین ها با آرمان های والای امام (ره) ، شهدای والامقام و رهبر معظم انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند و همچنین برخی شخصیت های سیاسی مذهبی در مراسم ها و گفت و گوهای اختصاصی به تبیین این قیام به رهبری امام راحل پرداختند.
خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی این آئین ها را که در سراسر کشور برگزار شد پوشش خبری و بخش هایی از آن را به شرح ذیل گزارش کردند:

** پیشوا و ورامین
مردم شهرستان های ورامین و پیشوا در سالروز قیام خونین 15 خرداد سال 42 که در آن هفت نفر از جوانان این دیار در محکومیت دستگیری امام راحل به دست عمال رژیم ستم شاهی به شهادت رسیدند ، راهپیمایی کردند.
مردم روزه دار و ولایت مدار شهرستان ورامین روز سه شنبه در حالی که لباس های عزای شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) را بر تن داشتند ، با اجتماع در میدان امام حسین (ع) صحنه های با شکوهی از عشق به نظام و ولایت فقیه را به نمایش گذاشتند.
راهپیمایان در حالی که برخی از شاهدان عینی و جوانان همچون قیام کنندگان 15 خرداد سال 42 کفن بر تن داشتند ، با عبور از مسیرهای تعیین شده ، از خیابان های شهید بهشتی و مسجد جامع عبور و به سمت مصلای صاحب الزمان (عج) راهپیمایی کردند.
بسیاری از جوانان شهرستان ورامین نیز همچون پدران خود کفن بر تن کردند و این پیام را رساندند که حفظ دستاوردهای نظام به نسل و گروه خاصی تعلق ندارد و همگان با تمام وجود و به قیمت جان از ارزش های انقلاب اسلامی حراست می کنند.
راهپیمایان ورامینی با سردادن شعارهای مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر ضد ولایت فقیه انزجار خود را از هرگونه ظلم و ستم اعلام کردند.
راهپیمایان با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضامین لزوم تبعیت محض از ولایت فقیه، از مواضع رهبر معظم انقلاب در سخنرانی مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) دفاع و بر تبعیت از این فرامین تأکید کردند.
در پایان این مراسم راهپیمایان با قرائت بیانیه ای ، بر لزوم حفظ دستاوردهای قیام خونین 15 خرداد حول محور وحدت تأکید کردند و خواستار ایستادگی مردم و مسئولان در برابر زیاده خواهی های استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار شدند.
مردم شهرستان پیشوا نیز همزمان با سالروز قیام خونین 15 خرداد سال 42 ، بار دیگر کفن پوش به خیابان ها آمده و صحنه های با شکوه این قیام خونین را بار دیگر تکرار کردند.
مردم خداجوی پیشوا با اجتماع مقابل مسجد امام خمینی (ره) صحنه های غرور آفرینی را از عشق به نظام مقدس جمهوری اسلامی را به تصویر کشیدند.
راهپیمایان در حالی که تصاویری از امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر دست داشتند با سردادن شعارهایی همچون شعارهایی همچون مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسراییل، مرگ بر انگلیس ، بیداری اسلامی محصول این نهضت است فرجام این بیداری پیروزی و عزت است ، یاد شهدای 15 خرداد را گرامی داشتند.

** ارومیه
نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری در خصوص اهمیت قیام 15 خرداد به خبرنگار ایرنا گفت: جرقه انقلاب اسلامی در 15 خرداد زده شد و مسیری روشن در برابر پیروزی نهضت اسلامی گشود.
آیت الله عسگر دیرباز افزود: جنبشی که از 15 خرداد 1342 برای آزادی خواهی شروع شده بود در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به اوج رسید و پس از آن نیز فروکش نکرد.
وی ادامه داد: این قیام نزد امام راحل نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود چنانکه فرمودند '15 خرداد برای همیشه باید عزای عمومی اعلام شود'.
آیت الله دیرباز بیان کرد: 15 خرداد اوج مظلومیت پیروان امام راحل برای احیای اسلام ناب محمدی و برقراری عدالت بود و آنان در این روز توسط دژخیمان رژیم شاه به خاک و خون کشیده شدند اما با تقدیم خون خود چهره پلید طاغوت را آشکار کردند.
عضو خبرگان رهبری افزود: 15 خرداد سرآغاز انقلابی شد که به حکومت طاغوت خاتمه داد و امروز این انقلاب مرزها را در نوردیده و الگوی ملت های جهان شده است.

** سمنان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: قیام مردم ایران در 15 خرداد 1342 یادآور انقلابیگری و استکبار ستیزی ملت غیور ایران است.
آیت الله سید محمد شاهچراغی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 15 خرداد روز قیام خونین مردم جان بر کفی است که برای اسلام به میدان آمدند تا سلطه طاغوت را از کشورشان سرنگون کنند.
وی با بیان این که این رویداد مهم نقش مهمی در شکل گیری انقلاب اسلامی و بیداری مردم داشت، خاطرنشان کرد: این قیام به عنوان یک خروش و سیل بزرگ بود که پایه های ظلم و بیداد رژیم طاغوت را سست کرد.
وی اظهارداشت: قیام 15 خرداد زمینه ساز انقلاب شد و در این روز تاریخی و فراموش نشدنی بندگان مومن خدا با دستان خالی به قیام برخاستند و خون پاک خود را در راه خدا تقدیم کردند.
امام جمعه سمنان ادامه داد: خداوند متعال خون این عزیزان را به گرانترین بها خریداری کرد و آثار و برکات این حرکت را پس از گذشت چندی در شکل گیری انقلاب اسلامی شاهد هستیم.
شاهچراغی تصریح کرد: امروز حرکاتی که نشات گرفته از قیام 15 خرداد است و به سیلی طوفنده تبدیل شده، آینده روشنی را برای جهان اسلام نوید می دهد.

**شیراز
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: مردم سالاری در ایران به این دلیل شکل گرفت که امام خمینی (ره) به مردم اعتماد زیادی داشت و ایشان همواره تاکید می کرد که کار را به مردم بسپارید.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام در آیین گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) و شهدای پانزدهم خرداد در آستان مقدس حضرت سید علاالدین حسین (ع) شیراز با بیان اینکه شخصیت امام خمینی (ره) ما را به یاد خدا و اهل بیت (ع) انداخت، افزود: امام (ره) در پایان قرن بیستم میلادی خداخواهی و خداباوری را به همه بشر آموخت.
وی اظهار داشت: امام خمینی کاروان بشری را که رو به کج‌راهه داشت، را هدایت کرد و گفت شما بندگان خدایید به در خانه خدا بازگردید.
نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان کرد: از روزی که امام آمد، دوباره در بین اولاد آدم یاد خدا زنده شد و سخن از خدا و دین و پیامبران رواج گرفت؛ زیرا یک مرد پیدا شد و کاری مردانه کرد.
وی امام خمینی (ره) را از افرادی دانست که به امیرالمؤمنین علی (ع) عشق می‌ورزید و جزو کسانی شد که خدا را دوست داشت و خدا هم او را دوست داشت.
وی اظهار داشت: درس انقلاب اسلامی در گام نخست، خداباوری و در گام دوم مردانگی بود.
آیت الله دژکام افزود: انقلاب اسلامی دستاوردهایی را آورد که هرچه بگذرد، کهنه نمی‌شود. اگر توسعه اقتصادی تنها هدف انقلاب بود، پس از مدتی فراموش می‌شد؛ اما مردانگی کهنه نمی‌شود و هرچه روزگار می‌گذرد سکه مردان درخشنده تر و بیشتر مورد اعتناست.

** قزوین
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین گفت: جریان مقاومت اسلامی در کشورهای مسلمان نشات گرفته از حوادثی چون قیام خونین 15خرداد سال 1342 است.
آیت الله عبدالکریم عابدینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مناسبت سالروز قیام خونین 15 خرداد افزود: این حادثه نقش مهمی در شکل گیری انقلاب اسلامی و بیداری مردم داشت.
امام جمعه قزوین از قیام 15 خرداد به عنوان یک خروش و سیل عظیم که پایه های ظلم و بیداد رژیم طاغوت را سست کرد و زمینه ساز انقلاب اسلامی شد، یاد کرد و گفت: در این روز تاریخی و فراموش نشدنی بندگان مومن خدا با دستان خالی به قیام برخواستند و خون پاک خود را در راه خدا تقدیم کردند.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: خداوند متعال نیز خون این عزیزان را به گران ترین بها خریداری نمود و آثار و برکات این حرکت را پس از گذشت چندی در شکل گیری انقلاب و سپس مقاومت اسلامی در کشورهای منطقه شاهد بوده و هستیم.
آیت الله عابدینی اظهار داشت: امروز حرکاتی که نشات گرفته از قیام 15 خرداد است و به سیلی طوفنده تبدیل شده، آینده روشنی را برای جهان اسلام و مقاومت اسلامی نوید می دهد.
وی در ادامه با بیان اینکه پایه ریزی ظهور امام زمان (عج) از این ایام است،اظهار داشت: امام خمینی(ره) سروده زیبایی در این خصوص دارند و گفته اند 'سال ها می گذرد و حادثه ها می آید، انتظار فرج از نیمه خرداد کشم'.
امام جمعه قزوین با بیان اینکه همچنین در نیمه خرداد شاهد عروج ملکوتی امام (ره) و وصال این عبد عاشق با معشوق هستیم،ادامه داد: این سروده معنای عمیقی دارد و نشان می دهد در این ایام بساط ظلم و استبداد جهانی برچیده خواهد شد و ندای حق در سرتاسر جهان به گوش خواهد رسید.

** قم
حجت الاسلام و المسلمین محمد حاج ابوالقاسم دولابی عصر سه شنبه درمراسم گرامیداشت سالگرد قیام خونین 15 خرداد در شبستان امام (ره) حرم حضرت معصومه (س) اظهار داشت: امروز نیز با گذشت 40 سال ازپیروزی انقلاب، کشور در همین مسیر در حرکت است.
وی با بیان اینکه کشور از همان نقطه آغاز و شکل گیری نهضت اسلامی در زیر سایه رهبری امام راحل و بعد از آن رهبر معظم انقلاب قرار داشته و با قدرت در پی تحقق احکام اسلام، و اجرای شریعت اسلامی است، افزود: مردم موظفند هوشیار و آماده برای دفاع از اسلام گوش به فرمان رهبری باشند.
وی یادآور شد: امام در برابر لایحه کاپیتولاسیون که هدف آن مصونیت بخشی به اتباع بیگانه و هتک حرمت ملت ایران بود، آن گونه با صلابت ایستاد و امروز نیز رهبرمعظم انقلاب در برابر زیاده خواهی غرب با صراحت و شجاعت ایستادند و اثبات کردند که امام راحل هنوز زنده است و راهش با قدرت تداوم دارد.
دولابی با بیان اینکه کشور با تلاش رزمندگان که سربازان واقعی امام هستند، به نقطه اقتداری رسیده که دشمن نمی تواند نگاه چپ به آن بکند، گفت: ملت شریف ایران شاگرد مکتب امام حسین (ع) هستند و به هیچ وجه زیر بار ظلم نمی رود، و با اقتدار تمام همانند 15 خرداد 42 که با بصیرت از امام راحل حمایت کرد از رهبری نیز پشتیبانی خواهد نمود و این پرچم را به دستان امام زمان (عج) می رساند.

**کرمانشاه
نماینده مردم استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری گفت: قیام 15 خرداد در واقع یک فراخوان همیشگی برای پیوستن به انقلاب و حفظ ارزش ها و دستاوردهای آن از سوی شهدای این روز بود.
آیت الله امان نریمانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: آن هایی که در حادثه قیام 15 خرداد نقش ایفا کردند در واقع مردمی بودند که از ظلم و ستم دستگاه حاکم بر آن زمان خسته و امیدشان بعد از خدا به امام راحل بود.
وی افزود: آن ها در راه امام و انقلاب پافشاری کردند و برای پیروز شدن از جانشان گذشتند تا امروز ثمره آن که انقلابی مقتدر و طراز اول در جهان است را شاهد باشیم.
آیت الله نریمانی گفت: مردم قم، ورامین و بسیاری شهرهای دیگر وقتی شنیدند حضرت امام (ره) دستگیر شده به خیابان ها آمدند و قیامی بزرگ که بعدها منجر به پیروزی انقلاب شد را ایجاد کردند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه 15 خرداد یک یوم الله در تاریخ کشورمان محسوب می شود، تصریح کرد: در این روز به خوبی مشخص شد مردم از رژیم ستمشاهی خسته شده و راه آزادی خود را در گرو حمایت از امام عظیم الشان می دانند.
وی همچنین در خصوص اعلام عزای عمومی همیشگی روز 15 خرداد از سوی حضرت امام (ره) گفت: تاثر ایشان از حادثه رخ داده برای هزاران نفر از مردم بی گناه که کشته و مجروح شدند باعث شد این تصمیم مهم را بگیرند.
آیت الله نریمانی گفت: گرامیداشت قیام خونین 15 خرداد در واقع تجلیل از بزرگمردان و شیرزنانی است که در راه حضرت امام (ره) جانفشانی کردند تا راه پیروزی انقلاب اسلامی هموار شود.
نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: یوم الله 15 خرداد روزی مهم در تاریخ انقلاب به شمار می رود و همه ما وظیفه داریم این روز را به بهترین شکل ممکن گرامی بداریم.

** یاسوج
امام جمعه موقت یاسوج با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام خونین 15 خرداد سال 1342، گفت: این حرکت مهم و تاریخی برگرفته از ولایتمداری و ولایت پذیری ملت ایران است.
حجت الاسلام سید علی صالح موسوی اعظم روز سه شنبه در آیین بزرگداشت شهدای قیام خونین 15 خرداد در یاسوج اظهار داشت: این قیام سرنوشت ساز به پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن سال 1357 منتهی شد.
وی افزود: هدف اصلی امام خمینی (ره) از آغاز نهضت تاریخی خود در سال 1342 پیاده کردن دین مبین اسلام و احکام الهی در ایران بود.
امام جمعه موقت یاسوج بیان کرد: امام خمینی (ره) با وجود تحمل سختی های فراوان از جمله زندانی شدن، تبعید و شکنجه توسط رژیم پهلوی هرگز از هدف مهم خود دست برنداشت.
حجت الاسلام موسوی اعظم عنوان کرد: مردم شهرهای مختلف ایران در دوران پیروزی انقلاب اسلامی با تمامی وجود اقدام به همراهی امام خمینی (ره) کرده و لحظه ای او را تنها نگذاشتند.
وی ابراز داشت: ملت ایران با پیروی از ولایت فقیه هم اینک نیز وفادار به نظام و انقلاب هستند و این امر مهم را با حضور حماسی خود در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی نشان داده و خواهند داد.
امام جمعه موقت یاسوج گفت: در دوران رژیم پهلوی تمامی تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها در ایران توسط بیگانگان انجام می شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی دست استکبار جهانی به ویژه آمریکا از کشور قطع شد.
حجت الاسلام موسوی اعظم اظهار داشت: دین مبین اسلام و مکتب تشیع روز به روز در نقاط مختلف جهان گسترش می یابد و این امر مهم نیز مرهون پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.
وی افزود: باید آرمان های امام خمینی (ره) را هر چه بیشتر شناخت و به وظایف خود در مقابل آنها عمل کرد.

**گرگان
استاد حوزه و دانشگاه گفت: استکبار ستیزی در مکتب امام خمینی (ره) بر اساس یک تحلیل مبتنی بر واقعیت شکل گرفته و این شاخص هرگز از این مکتب جدا شدنی نیست.
آیت الله حسینعلی سعدی در آئین بزرگداشت یاد امام راحل و قیام پانزدهم خرداد درگرگان اظهار کرد: هیچ زبان و قلمی نمی تواند مولفه مبارزه با ظلم و استکبار را از مکتب امام راحل به حاشیه ببرد.
وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) با شناخت دقیق و بصیرت ستودنی خویش توانست چهره واقعی استکبار را به همگان نشان دهد.
به گفته وی؛ شاخص استکبارستیزی از سال 42 در سیره امام راحل ملموس بود و مشکلات مختلف در طول زندگی ایشان نتوانست خللی در این مولفه ایجاد کند.
رئیس دانشکده الهیات دانشکده امام صادق(ع) گفت: امروز استکبار با فتنه و ایجاد دوگانگی وارد میدان شده و در نظر دارد تا به ولایت فقیه به عنوان عمود خیمه انقلاب آسیب وارد کند.
آیت الله سعدی تاکید کرد: در منظر امام خمینی (ره) به پیمان و تعهد نظام سلطه هیچ اعتباری نیست، بد عهدی آمریکا واقعیتی بود که امام راحل آن را همواره بیان می کرد و اینک نیز بعد از خروج ترامپ از برجام؛ بی تعهدی این کشور برای جهانیان به اثبات رسید.

**خرم آباد
حجت‌الاسلام محمدمهدی روشن از روحانیون مبارز دوران انقلاب اسلامی نیز در مراسم گرامیداشت قیام 15 خرداد که با حضور مردم و مسئولان لرستان در حوزه علمیه کمالیه شهرستان خرم‌آباد برگزار شد، گفت: امام خمینی(ره) هنوز برای ملت ایران زنده است و همچنان این ملت برای امام راحل عزاداری می‌کنند.
وی به آثار و برکات وجود امام خمینی(ره) اشاره کرد و افزود: اگر امروز یمن احساس زندگی کرده و لبنان حیات اسلامی پیداکرده است، از آثار و برکات انقلاب امام(ره) می باشد.
حجت الاسلام روشن ادامه داد: در حالی که تلاش می شد روحانیت را از بین ببرند 12 محرم مردم در خیابان‌ها ریختند و در ورامین راه افتادند و در باقرخان نیز 100 نفر به شهادت رسید و 15 خرداد به عنوان یادی از آنانی که برای امام راحل، رهبریت و دفاع از اسلام و قرآن به وجود آمد.
وی اظهار داشت: امروز در عزای افرادی که گمنام به شهادت رسیدند و گمنام حضور پیدا کردند مراسم 15 خرداد برگزار می شود و روحانیت برای انتقال انقلاب سختی های بسیاری را متحمل شدند و مردم امروز به عنوان وارثان انقلاب باید از این امانت محافظت کنند.

** یزد
محمد هادی فلاح ‌زاده از استادان حوزه و دانشگاه در بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) و پنجاه و پنجمین سالگشت قیام خونین 15 خرداد سال 1342که با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در مسجد روضه محمدیه ( حظیره ) یزد برگزار شد در سخنانی یاد امام راحل و شهدای قیام 15 خرداد را گرامی داشت.
در این مراسم این استاد حوزه و دانشگاه با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام (ره) و شهدای 15 خرداد به شخصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: امام راحل (ره) دین را به‌ تنهایی و بدون وام گیری از سایر مکاتب به ‌عنوان یکی از الگوهای سازنده در عرصه اقتصادی و سیاسی مطرح کرد.
محمد هادی فلاح ‌زاده افزود: این امر به خوبی نشان می‌دهد امام (ره) با بهره‌گیری از آموزه ‌های دینی برای تمامی جهان برنامه‌ای سازنده برای زندگی ارائه کرد و این برنامه محدود به مرزها و فرهنگ‌ های خاصی نبوده و عالم بشریت را در بر می‌گیرد.
وی ادامه داد: حضرت امام (ره) به مسلمانان ارزش بخشید و در شرایطی که عزت آنها در زیر تهاجم دشمنان مخدوش می‌شد ایشان حرف‌های ناگفته مسلمانان را بیان و برای آن‌ها هویت مشخصی عنوان کردند.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در زمانی که دشمنان تلاش می‌ کردند که حقوق مسلمانان را پایمال کنند حضرت امام (ره) هویت و شخصیت مسلمانان را به آنها باز گرداند و برایشان در سطح دنیا جایگاه ویژه‌ای ایجاد کرد.
فلاح زاده تصریح کرد: برخی به بهانه حمایت از کارگران و اقشار ضعیف شعارهای مارکسیستی اوایل انقلاب همچون شعار نان، مسکن، آزادی را در رنگ و لعابی جدید عنوان می‌ کردند در حالی ‌که آنها خواهان فریب جامعه و حرکت مردم به سمت اندیشه‌های مارکسیستی بودند.
وی یادآور شد: امروز در شرایطی قرار داریم که همه دنیا از جمله کشورهای اروپایی و منطقه نا امن هستند ولی جمهوری اسلامی ایران در امنیت کامل به سر می‌ برد و باید همواره قدردان این امنیت بود.
1596

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال