تلاش تشکل های سیاسی برای تطبیق با قانون جدید احزاب

تهران - ایرنا- هشت تشکل سیاسی در دو هفته گذشته با برگزاری مجمع، کنگره و اصلاح اساسنامه و مرامنامه خود تلاش کردند فعالیت هایشان را با قانون جدید احزاب تطبیق دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، چهاردهم خردادماه آخرین مهلت برگزاری کنگره سراسری احزاب متقاضی فعالیت سیاسی در کشور بود و تشکل های سیاسی باید تا این تاریخ خود را با قانون جدید فعالیت احزاب تطبیق دهند. به همین دلیل احزاب و گروه های سیاسی اقدام به برگزاری مجمع و کنگره های خود کردند تا بتوانند برای ادامه فعالیت خود نظر وزارت کشور را تامین کنند البته این تاریخ به دلیل آماده نبودن احزاب برای برگزاری کنگره تاکنون چند بار تمدید شده است.
قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب چهارم بهمن 1394 مجلس شورای اسلامی، هشتم آبان 95 در مجمع تشخیص مصلحت نظام تأیید و 22 آبان همان سال جهت اجرا ابلاغ شد. این قانون از تاریخ لازم الاجرا شدن، جایگزین قانون «فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته‌شده»، مصوبه هفتم شهریورماه 1360 شد.
تفاوتی که در قانون جدید احزاب نسبت به قانون مصوب سال 1360 وجود دارد، این است که جمعیت‌ها، انجمن‌های صنفی و انجمن‌های اسلامی دیگر به عنوان یک تشکل سیاسی به حساب نمی‌آیند و تشکل‌هایی که پیش از این با عناوین بالا فعالیت می‌کردند برای این که در زمره تشکل‌های سیاسی به شمار بیایند، باید عنوان دیگری را برای خود انتخاب کنند.
این قانون احزاب را ملزم کرده که در اساسنامه و مرامنامه، انتخاب شورای مرکزی و برگزیدن دبیرکل خود بازنگری کنند و همچنین اعضای آنها کمتر از 300 نفر نباشد و در نیمی از استان های کشور احزاب دفاتر داشته باشند.
همچنین با قانون جدید، احزاب باید به شکل مستمر و نه به طور فصلی و مناسبتی فعالیت کنند.
در این راستا در دو هفته اخیر شاهد برگزاری مجمع و کنگره احزاب و تشکل سیاسی شامل اعتماد ملی، مجمع اسلامی بانک ها، جامعه اسلامی ورزشکاران، ایران زمین، جامعه روحانیت مبارز، جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان، حزب مستقل و اعتدال و انجمن روزنامه نگاران زن ایران برای هماهنگ شدن با قانون جدید احزاب و ماندن در این رقابت های سیاسی بودیم.

**تغییر اساسنامه و ساختار سازمانی جامعه روحانیت مبارز
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز 31 اردیبهشت از تغییر در اساسنامه، تشکیلات سازمانی و وظایف این تشکل اصولگرا خبر داد.
غلامرضا مصباحی مقدم اظهارداشت: برای جامعه روحانیت مبارز 9 رکن در نظر گرفته شده که شامل هیات موسس، شورای مرکزی، مجمع عمومی، شورای استان، شورای شهر، شورای منطقه، دبیرکل، کمیته سیاسی و شورای داوری است.
وی یادآور شد: یکی از ارکان جدید، دبیرکل یا رئیس شورای مرکزی جامعه روحانیت است. چون رئیس این شورا در اساسنامه جدید جایگاهش متفاوت شده است، دبیرکل مسئولیت امور اجرایی نهاد جامعه روحانیت را برعهده دارد و دبیر کل از میان اعضای شورای مرکزی و تصویب مجمع عمومی انتخاب می شود. طبق اساسنامه جدید، مصطفی پورمحمدی به عنوان دبیرکل و آیت الله موحدی کرمانی به عنوان رئیس شورای مرکزی و سید رضا تقوی به عنوان دبیر شورای مرکزی انتخاب شدند.

** کنگره نیمه تمام حزب اعتماد ملی
روز چهارم خردادماه دومین کنگره حزب اعتماد ملی با سخنان رسول منتجب نیا قائم مقام این حزب، محمدرضا عارف نماینده مردم تهران، علی مطهری نایب رئیس مجلس و شرکت تعدادی از نمایندگان مجلس و شخصیت های سیاسی آغاز شد.
در بخش دوم کنگره، اعضای حزب برای انتخاب شورای مرکزی و اصلاح اساسنامه تشکیل جلسه دادند که به دلیل برخی حواشی ناتمام ماند. به گفته رحمت الله بیگدلی عضو شورای مرکزی و اجرایی حزب اعتماد ملی، برخی تخلفات قانونی و سهل انگاری که در مسیر برگزاری کنگره انجام شد، اتفاقات را بوجود آورد. برخی افراد می‌خواستند کنگره دوم حزب بدون آیین نامه برگزار شود و اجازه‌ ندادند که روند اجرایی‌ کنگره مسیر قانونی‌ خود را طی کند.
وی اظهارکرد: این افراد با توجیهات نادرست در پی این بودند آشکارا در برگزاری کنگره تخلف کنند و با القای نادرست به‌ شورای مرکزی مبنی بر این ‌که برخی قصد حذف کروبی از دبیر کلی را دارند می گفتند که کنگره نباید به سمت انتخاب شورای مرکزی برود چرا که درصورت چنین اقدامی مسئولان از اعضای انتخاب شده، استعلام می کنند و صلاحیت کروبی برای عضویت شورای مرکزی را رد می‌ کنند.
حزب اعتماد ملی در بیانیه دوم اعلام کرد علت نیمه تمام ماندن کنگره به دلیل حضور شماری از اعضای احزاب ندا و همبستگی دانش آموختگان (هدا) در جایگاه هیات رئیسه بود که موجب با اعتراض اعضای فعال حزب اعتماد ملی مواجه شد.
حزب ندای ایرانیان با رد ادعای حزب اعتماد ملی در مورد حضور اعضای این حزب در کنگره، از فعالان سیاسی خواست هرگونه ناهماهنگی و اختلافات درونی خود را از طریق گفت وگو و طرح در نهادهای داوری درون حزبی حل و فصل کنند
در ادامه ارگان رسمی حزب اعتماد ملی در بیانیه ای خواستار برخورد قاطع وزارت کشور با برهم زنندگان این نشست شد.
در واکنش به این درخواست، وزیر کشور اعلام کرد که این اتفاقات ربطی به وزارت کشور ندارد. همچنین معاون سیاسی وزارت کشور در اظهاراتی این ماجرا را درون حزبی عنوان کرد.

**تغییر نام جامعه اسلامی ورزشکاران به حزب توسعه اسلامی
دومین کنگره جامعه اسلامی ورزشکاران با شعار «مشارکت فعال سیاسی برای توسعه ایران اسلامی» هشتم خردادماه با حضور شخصیت های سیاسی و ورزشی برگزار شد.
هیات رئیسه موقت با تغییر محتوای اساسنامه، افزایش اعضای شورای مرکزی از 15 تن به 25 نفر و تغییر نام جامعه اسلامی ورزشکاران به «حزب توسعه اسلامی» موافقت کردند و شورای مرکزی از میان 33 تن از نامزدها انتخاب شدند و غفوری فرد بادیگر به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد.
حسن غفوری فرد در این نشست در خصوص قانون جدید احزاب گفت: با اجرای قانون جدید به احتمال زیاد، تعداد احزاب کاهش می یابد و 90 درصد تشکل های موجود نمی توانند خود را با مقررات جدید هماهنگ کنند و احزاب باقی مانده، قدرت تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

** تاکید بر اصلاح ساختار بانک ها
دومین کنگره مجمع اسلامی بانک ها نیز با شعار بانک، مطالبات کارکنان، خدمات اثربخش عصر سه شنبه هشتم خردادماه با حضور مقامات و شخصیت های سیاسی و نماینده های استانی این حزب در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
در این کنگره، اعضای شورای مرکزی انتخاب شدند و اساسنامه و مرامنامه این مجمع با قانون جدید تطبیق شد.
مصطفی کواکبیان به عنوان سخنران اصلی در این کنگره نقش مجمع اسلامی بانک ها را در بحث شفاف سازی سیستم بانکی، پیشنهاداتی برای تغییر ساختار این سیستم، استقلال سیستم بانک مرکزی و رسیدگی به مشکلات و مطالبات کارکنان بانک ها بسیار مهم دانست.
وی در ادامه با بیان این که تشکل و تحزب امروز یکی از ملزومات واقعی جامعه ما است، گفت: برای برون رفت از بسیاری از مشکلات جامعه نیازمند تشکلات و احزاب هستیم که متاسفانه در جامعه ما جدی گرفته نمی شود.
کواکبیان افزود: باید تجمیع احزاب صورت بگیرد و از حالت کنونی خارج شود.

**حشمتیان دبیرکل بی رقیب حزب مستقل و اعتدال ایران
همچنین حزب مستقل و اعتدال ایران عصر چهارشنبه نهم خردادماه نهمین مجمع عمومی خود را برای تطبیق با قانون جدید با حضور اعضای حزب و جمعی از مسئولان و شخصیت های سیاسی و حزبی در تالار بوستان صدا وسیما برگزار کرد.
در این نشست حسینعلی امیری معاون امور مجلس رییس جمهوری، یاسر و فائزه هاشمی رفسنجانی، عزت الله ضرغامی، حسن غفوری فرد، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، حسین کمالی رئیس دوره ای خانه احزاب و جمعی از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی و دبیران کل احزاب مختلف حضور داشتند.
در این نشست لوح سپاس حزب به واسطه تلاش های آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به فرزندان آن مرحوم تقدیم شد و پس از قرائت پیام رئیس دولت اصلاحات، هیات رئیسه برگزاری انتخابات برگزیده شدند. از میان نامزدها 15 تن به عنوان اعضای شورای مرکزی انتخاب شدند و در خاتمه نشست نیز براساس اساسنامه منتخبان ‌دوره جدید، «قدرتعلی حشمتیان» بدون داشتن رقیب، برای بار دهم به عنوان دبیرکل حزب مستقل و اعتدال ایران انتخاب شد.

**ایرانی ها کار تشکیلاتی نمی توانند انجام دهند
دهمین مجمع عمومی حزب اسلامی ایران زمین نیز روز جمعه 11 خردادماه با حضور اعضای این حزب برگزار شد. این کنگره در دو بخش فوق العاده به منظور تصویب اساسنامه و تطابق با قانون جدید احزاب، و برگزاری مجمع عمومی عادی، جهت انتخاب اعضای شورای مرکزی دوره پنجم تشکیل شد.
نصرالله کمالیان قائم مقام حزب ایران زمین با بیان این که اساسنامه این حزب از فصول مختلف تشکیل شده است، تصریح کرد: طبق قانون جدید احزاب که از سوی وزارت کشور ابلاغ شده همه احزاب باید اساسنامه خود را نسبت به وفق آن با قانون جدید انجام دهند که حزب اسلامی ایران زمین هم از آن مستثنی نیست. برای قانونی شدن بندهایی به اساسنامه افزوده شده است.
وی افزود: در ایران احزاب نتوانستند قدرت لازم را برای سیاست به دست بگیرند. ما ایرانی‌ها در سیستم فکری یک رئیس هستیم و کار تشکیلاتی نمی‌توانیم داشته باشیم. در زمان انتخابات جریان‌های سیاسی زیادی تشکیل و فعال می‌شوند و بعد از اتمام انتخابات به خواب می‌روند.
در پایان کنگره، اساسنامه جدید حزب اسلامی ایران زمین مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

** تامین حقوق بشر اصلی ترین تعهد دولت‌هاست
نخستین کنگره جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان روز جمعه یازدهم خرداد با حضور مقامات و شخصیت های سیاسی در مجموعه فرهنگی تلاش تهران برگزار شد.
در این مراسم شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، میرمحمد صادقی استاد دانشگاه شهید بهشتی و محمدحسن ضیایی فر دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی سخنرانی کردند.
در ادامه با اعلام هیات رئیسه انتخابات و همچنین ناظر وزارت کشور، شهیندخت مولاوردی به عنوان دبیرکل این تشکل انتخاب شد.
در رای گیری برای شورای مرکزی جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان نیز مولاوردی، مریم باقی، صفیه فاضلی،‌ شهناز سجادی، علی اسلام پناه، جعفر آهنگران، راضیه بیرونی کاشانی، با کسب بالاترین آرا به عنوان اعضای شورای مرکزی و صدیقه موافق، محمدمهدی محمدی و فریبا رضایی پس از شمارش آرای ماخوذه ‌به عنوان اعضای علی‌البدل شورای مرکزی تعیین شدند.
در پایان نشست، شرکت‌کنندگان در بیانیه ای اعلام کردند: حقوق انسانی زنان و دختران بخش جدایی‌ناپذیر، اصلی و غیرقابل تقسیم حقوق انسانی در سطح کلی و جهانی است، مشارکت کامل و مساوی زنان در تمام شئون زندگی سیاسی، مدنی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی درسطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و بَرکندن ریشه‌های هرگونه تبعیض بر مبنای جنسیت، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و تامین حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همۀ انسان‌ها و حمایت و اعتلای آن مقدم‌ترین مسئولیت و تعهد دولت‌هاست.

** تاکید بر نقش رسانه و حضور زنان در جامعه
نخستین کنگره سراسری انجمن روزنامه نگاران زن ایران (رزا) عصر جمعه یازدهم خرداد با حضور جمعی از مسئولان، دبیرکل انجمن و روسای و اعضای شعب استان ها برگزار شد.
در این کنگره حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالواحد موسوی لاری و بدرالسادات مفیدی به عنوان سخنران ویژه حضور داشتند که درباره نقش رسانه و حضور زنان و نقش آنها در جامعه سخنرانی کردند.
اعضای اصلی شورای مرکزی به ترتیب آرا، ژاله فرامرزیان، زهرا نژادبهرام، بدرالسادات مفیدی، اشرف گرامی زادگان، زینب پارسافخر، کتایون مصری و ناهید توسلی انتخاب شدند.
در ادامه مهدیه سادات قافله باشی، مینو بدیعی، صدیقه ببران و زهرا رضایی به ترتیب آرا اعضای علی البدل این انجمن انتخاب شدند.
اعضای اصلی هیات داوری به ترتیب آرا محبوبه خلوق ، نیلوفر گچی لو و شهیندخت ده بزرگی و اعضای علی البدل هیات داوری زهرا قائدزاده و فریبا رحمان پور انتخاب شدند.
در جلسه مشترک شورای مرکزی منتخب کنگره ژاله فرامرزیان به عنوان دبیرکل انجمن روزنامه نگاران زن ایران (رزا) انتخاب شد.
برگزاری این نشست ها و کنگره ها بیانگر این واقعیت است که احزاب در دور جدید تلاش دارند براساس قانون در عرصه سیاسی کشور پررنگ تر حضور یابند.
سیام *1058 **3202

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال