کارشناس والیبال: استفاده از جوان ها هزینه دارد

تهران - ایرنا - کارشناس والیبال ایران گفت: استفاده تیم ملی از بازیکنان جوان هزینه دارد و باید این هزینه را برای موفقیت در آینده بپردازیم.

به گزارش ایرنا، تیم ملی والیبال ایران در هفته اول و دوم لیگ ملت های والیبال 2018 عملکرد خوبی نداشت و با 2 برد، چهار باخت و پنج امتیاز در رده سیزدهم جدول رده بندی قرار گرفت.
رضا مومنی مقدم مربی تیم پیکان و تیم نوجوانان ایران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره عملکرد تیم ملی در این مسابقات اظهار داشت: شکی نیست که تیم ملی خوب بازی نمی کند اما باید ببینیم اهداف فدراسیون و کادر فنی در این رقابت ها چیست. اگر قرار به برنامه ریزی برای آینده یا آماده سازی تیم ملی برای رقابت های قهرمانی جهان باشد، باید به تیم فرصت بدهیم اما اگر به نتایج همین رقابت ها اهمیت بدهیم قطعا شرایط تیم راضی کننده نیست.
وی افزود: استفاده از جوان ها هزینه دارد و کادر فنی هم امسال تعدادی از بازیکنان جوان را وارد تیم ملی کرده و در حال تغییر نسل ملی پوشان است. البته این اتفاق باید در سال پس از المپیک رخ می داد اما همین تورنمنت هم فرصت خوبی برای جوانگرایی است تا بازیکنان جدید به تدریج تجربه کسب کنند و تا المپیک 2020، آماده بازی کردن در ترکیب اصلی شوند.
جوانگرایی در تیم ملی ایران در حالی است که برخی بازیکنان با تجربه، عملکرد خوبی در این رقابت ها نداشته اند. مومنی درباره این مسئله گفت: بد بازی کردن بازیکنان با تجربه می تواند 2 دلیل داشته باشد؛ یکی ضعف آمادگی جسمانی که اعتماد به نفس بازیکن را پایین می آورد و دیگری کم شدن انگیزه.
وی خاطرنشان کرد: این ها مسئله ای نیست که در یک سال به وجود آمده باشد. بازیکنان در طول سالیان طولانی بر اساس شیوه زندگی، تغذیه، تمرینات و داشتن یا نداشتن تفکر حرفه ای، شکل می گیرند و در نهایت عملکرد آنها را در زمین می بینیم. یک بازیکن حرفه ای، با بالا رفتن سن باید بیشتر تمرین کند اما این اتفاق برای بازیکنان بزرگ ایران نمی افتد.
مربی تیم والیبال نوجوانان ایران گفت: البته بازیکنان اصلی تیم ملی، چندین سال است در همه تورنمنت ها بازی می کنند و فرصتی برای استراحت نداشته اند.
وی اظهار داشت: از سوی دیگر، در کشورهای مطرح والیبال جهان، کادر فنی تیم ملی دغدغه ای درباره شیوه تمرینات، استراحت و تغذیه بازیکنان در باشگاه ها ندارد و می داند که همه آنها در اوج آمادگی وارد تیم ملی می شوند. به همین دلیل است که لیگ های اروپایی چند روز قبل از آغاز رقابت های ملی تمام می شود، اما تیم های ملی این کشورها عملکرد خوبی در مسابقات دارد.
مومنی ادامه داد: ولی در ایران سرمربی تیم ملی نمی تواند از شرایط بازیکنان در باشگاه ها اطمینان داشته باشد. و البته این موضوع هم اهمیت دارد که لیگ برتر ایران یکی از ساده ترین لیگ های جهان است و بازیکنان را برای حضور در تیم ملی آماده نمی کند.
وی در پایان در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا والیبال ایران دوران افول خود را پشت سر می گذارد؟ گفت: ممکن است دچار فرود شویم اما دوباره رو به بالا می رویم زیرا پشتوانه های خوبی داریم. اما مدیریت این بازیکنان و تربیت زندگی صحیح و حرفه ای بازیکنان جوان اهمیت زیادی دارد. بازیکنان جوان باید نکات مثبت را از بازیکنان بزرگ الگوبرداری کنند و همیشه اهداف بلندمدت داشته باشند.
ورزشی ** 2024**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال