ذخیره آب سدهای خراسان رضوی 11 درصد کاهش یافت

مشهد- ایرنا- سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: حجم کنونی آب موجود در پشت سدهای این استان نسبت به مدت مشابه پارسال 11 درصد کمتر شده است.

محمد علایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون 30 و یک دهم درصد حجم مخازن سدهای خراسان رضوی پر آب است. این حجم در مدت مشابه پارسال 41 و نیم درصد بود.
وی ادامه داد: میزان آب ورودی به سدها نیز از ابتدای سال آبی جاری(مهر ماه پارسال) تاکنون 54 و شش دهم درصد حجم ذخیره و میزان آب خروجی 38 و پنج دهم درصد این حجم بوده است. همچنین میزان آب ورودی به سدهای خراسان رضوی از ابتدای امسال تاکنون 22 و 73 دهم درصد حجم ذخیر سدها و میزان آب خروجی از آنها نیز 9 و شش دهم درصد این حجم است.
سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سال آبی جاری یکی از خشکترین سال ها ظرف پنج دهه گذشته است لذا با توجه به بالارفتن حجم مصرف منابع آب، گرم شدن هوا و اضافه برداشت از سفره های زیرزمینی، برنامه ریزی دقیقتر و جامعتر در خصوص راهکارهای سازگاری با کم آبی ضروری است.
از مجموع 37 دشت آبی خراسان رضوی 34 دشت وضعیت ممنوعه داشته و شرایط 15 دشت فوق بحرانی است. 27 سد با مجموع ظرفیت ذخیره یک میلیارد و 555 میلیون مترمکعب آب در استان شش میلیون و 400 هزار نفری خراسان رضوی وجود دارند.
7505/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال