دست نیاز «جوجیتسو» به حمایت مسئولان ورزشی

تهران - ایرنا - «جوجیتسو» رشته ورزشی نوپای ایران در سال های اخیر با وجود تنگناهای مالی، نشان های خوشرنگی در رویدادهای آسیایی و جهانی کسب کرده، اما به گفته مسئولان این رشته ورزشی مدال آوری ورزشکاران این بار در آوردگاه آسیایی 2018 بدون حمایت نهادهای ورزشی امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، جوجیتسو هنر رزمی - ورزشی ژاپنی است که بر مبارزه از فاصله نزدیک یا یک رقیب مسلح یا غیرمسلح تأکید دارد و امروزه در شکل سنتی و مدرن تمرین می‌شود.
در واقع جودو یکی از ورزش‌های رزمی المپیکی است که در اواخر قرن 19 بر مبنای چند سبک سنتی جوجیتسو ابداع شد. جوجیتسو برزیلی هم سبک دیگری است که بر مبنای انواع اولیه جودو تکامل یافته و رشته‌های رزمی روسی سامبو، ژاپنی آیکیدو و کره‌ای هاپکیدو از دیگر رشته‌های رزمی هستند که بر مبنای جوجیتسو پایه‌گذاری شده‌اند.
با توجه به قدمت دیرینه این رشته درقاره کهن و سرمایه گذاری های هنگفت کشورهای عربی، اما امروز در ایران به عنوان یک رشته نوپایی یاد می شود که حیات و بقای این رشته به حمایت مسئولان ورزشی بستگی دارد.
این رشته ورزشی که برای نخستین بار به بازی های آسیایی 2018 اندونزی راه یافته، بر اساس آخرین اعلام ستاد عالی بازی ها، هشت سهمیه (شش مرد و دو زن) به این رشته اختصاص یافته است.
«سید امیر خوش بین» سرمربی تیم جوجیتسو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره وضعیت تیم ملی اعزامی به این بازیها اظهار داشت: تیم ملی از دی ماه سال 96 برای حضور در این رویداد تمرینات خود را آغاز کرد که اکنون مرحله سوم آن در حال برگزاری است. البته در این فاصله بازیکنان به طور انفرادی تمرینات خود را دنبال کردند که با این وجود متاسفانه شش ماه از اجرای برنامه عقب هستیم.
وی علت را در کمبود «منابع مالی» و«ناهماهنگی ها» جویا شد و گفت: در مدت 78 روز مانده به آغاز بازی های آسیایی 2018 جلسه ای با رئیس کمیته ملی المپیک برگزار کردیم که آنها قول مساعدت دادند تا با حمایت های لازم برنامه های خود را برای حضور موفق در این آوردگاه اجرا کنیم.
سرمربی تیم جوجیتسو این را هم اضافه کرد که این تیم هم اکنون خود را برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی قزاقستان در تیر ماه سالجاری آماده می کند که در این رویداد با اعزام 12ورزشکار مرد و پنج ورزشکار زن، عملکرد آنها محک زده خواهد شد.
خوش بین به نوپا بودن این رشته در ایران اذعان داشت و گفت: برای تداوم و بقای آن نیاز به حمایت فراوان دارد. اکنون کشور امارات به عنوان حامی مالی این رشته ورزشی در دنیا تلاش می کند تا با هماهنگی فدراسیون جهانی، این رشته را وارد بازی های المپیک 2024 کند و این نشان از حجم عظیم سرمایه گذاری در این رشته است.
وی امارات، بحرین، لبنان، کره جنوبی، قزاقستان و قرقیزستان را در زمره کشورهای مطرح این رشته در آسیا برشمرد که به طور حرفه ای فعالیت دارند.

** تیم هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده است
عضو هیات رئیسه هیات اجرایی جوجیتسو به حضور نیافتن ایران در مسابقات جهانی 2 سال اخیر اشاره کرد و افزود: به دلیل نبود بودجه نتوانستیم به این رویداد اعزام شویم که این نگاه جدی مسئولان ورزشی را می طلبد.
خوش بین گفت: با توجه به شرایط کنونی پیش بینی کسب مدال این رشته در جاکارتا سخت است. اکنون کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس سرمایه کلانی برای این رشته صرف می کنند، اما متاسفانه شرایط تیم اعزامی با توجه به کمبود بودجه سخت تر می شود.
وی ادامه داد: هر چند در مدت اخیر بودجه ای از سوی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش به این رشته تخصیص یافت، اما چنانچه این بودجه سه ماه گذشته تزریق می شد وضعیت تیم در شرایط بهتری قرار می گرفت در حالی که هنوز تیم به وضعیت مطلوب خود نرسیده است.
سرمربی تیم ملی جوجیتسو درباره نفرات اعزامی گفت: ترکیب تیم در قزاقستان اعلام می شود، اما ترکیب زنان در این رشته مشخص شده است که اسامی همراه با نفرات اعزامی مردان در قزاقستان اعلام می شود.
خوش بین به شرایط حضور زنان در این رقابت ها هم اشاره کرد و افزود: فعالیت زنان در این رشته تازه آغاز شده و با توجه به برخی محدودیت ها کار سخت می شود، اما با این وضعیت سه اردو تمرینی تاکنون برگزار شده است.
وی تاکید کرد، چنانچه حمایت ها بیشتر شود، درصد مدال آوری افزایش می یابد. البته وزارت ورزش قول هایی برای تامین بودجه این رشته داده است و از حمایت های رئیس کمیته ملی المپیک هم در این مدت اخیر قدردانی می کنیم.

** نیازمند برگزاری اردوهای بیشتر هستیم
«حبیب رنجبر» بازیکن تیم ملی جوجیتسو ایران نیز که در اردوی آمادگی حضور دارد، به افتخارات تیم ملی در رویدادهای جهانی و آسیایی اخیر اشاره کرد و افزود: این تیم در رقابت های قهرمانی 2017 آسیا در ویتنام 14مدال کسب کرد که 9 مدال آن طلا بود.
وی گفت: با توجه به اینکه تیم برای نخستین بار به بازی های آسیایی 2018 راه یافته است، بازیکنان با حداقل امکانات و با انگیزه در تمرینات حاضر می شوند، اما جوجیتسو کاران که بر روی کسب سکوی اولی هدف گذاری کرده اند، برای تحقق این مهم نیاز به توجه بیشتر مسئولان ورزش برای اجرای برنامه های تیم دارند.
این ملی پوش رزمی ایران آمادگی تیم را حدود 80 درصد عنوان کرد و افزود: تیم برای رسیدن به شرایط مطلوب و افزایش مدال ها نیاز به برگزاری اردوهای بیشتر دارد. اما با این وجود امید تیم به طلای جاکارتا بالاست.
رنجبر که از سال 90 پیراهن تیم ملی را بر تن کرده است، می گوید: هر چه سهمیه برای بازی های اندونزی بیشتر باشد درصد مدال افزایش می یابد و حتی در جایگاه ایران تاثیر خواهد گذاشت.

**هزینه هنگفت کشورهای حوزه خلیج فارس برای جوجیتسو
«مهران ستار» دیگر بازیکن این رشته ورزشی به ایرنا گفت: نخستین حضور تیم جوجیتسو ایران در جارکارتا شروع خوبی برای این رشته و نسل های آینده است و تداوم حضور این رشته در رویدادهای معتبر جهانی زمینه را برای ورود به المپیک باز می کند.
وی که از سال 93 عضو تیم ملی جوجیتسو است، اظهار داشت: این رشته در آسیا مهم تلقی می شود و کشورهای حوزه خلیج فارس و شرق آسیا هزینه های هنگفتی را برای توسعه و بقای این رشته صرف می کنند.
بازیکن وزن منهای 62 کیلوگرم تیم ایران اضافه کرد: با توجه به حریفان قدرتمند این رشته، کار ایران در جارکارتا برای مدال آوری سخت تر می شود، اما با حمایت مسئولان ورزشی و انگیزه بازیکنان می تواند درصد مدال آوری را افزایش داد.
وی اظهار داشت که بیشتر مدال آوری در وزن های پایین است که در این وزن به دلیل رژیم غذایی، کار هم سخت تر می شود.

** به دنبال تاریخ سازی در جارکاتا هستیم
«احمد رضا عیدی» سومین بازیکنان ملی پوش جوجیتسو اظهار امیدواری کرد که تیم با وجود برخی مشقت ها در جاکارتا بتواند تاریخ ساز شود.
وی درباره پیش بینی مدال افزود: این رشته چون رکوردی نیست، پیش بینی مدال هم سخت است. ما سال ها با مشکلات مالی در این رشته روبه رو هستیم و با حداقل امکانات تمرین می کنیم.
ملی پوش جوجیتسو گفت: مسئولان ورزشی برای توسعه آن باید نگاهی ویژه به این رشته داشته باشند چرا که این رشته در دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است.
وی درباره سبک های موجود در این رشته توضیح داد: این رشته در چهار سبک برگزار می شود که «نوازا» با بهره گیری از تکنیک خاک یکی از این سبک هاست.
عیدی «فابت سیتسم» را دومین سبک موجود در این رشته عنوان کرد و افزود: این سبک تلفیقی از ضربات کاراته، حرکات گلاویز شدن و نواز است و «کامبت» ضربات غیر کنترلی سومین سبک از این رشته رزمی است.
وی «دوکاتا» را هم به عنوان سبک چهارمی برشمرد که ترکیبی از کاتای کلاسیک و کاتای شو است.
بازیکن تیم ملی جوجیتسو درباره سبک تیم ملی در بازی های آسیایی 2018 گفت: تیم در سبک نواز شرکت می کند. بدین ترتیب که هر بازیکن پس از قرعه کشی وزن ها با سه الی چهار بازیکن مسابقه می دهد و مدت هر دور شش دقیقه که ممکن است هر بازیکن زودتر از شش دقیقه بازی را به نفع خود پایان دهد.
کاروان ورزشی ایران هم بر اساس آخرین مصوبه ستاد عالی بازی ها در اردیبهشت ماه امسال، با 536 ورزشکار ( 257 مرد و 104ورزشکار زن) در 30 رشته عازم جاکارتا خواهد شد که سهمیه فعلی جوجیتسو هشت نفر است.
به گفته «شاهرخ شهنازی» دبیرکل کمیته ملی المپیک احتمال تغییر و افزایش سهمیه رشته های اعزامی به بازی های آسیایی جاکارتا وجود دارد و با توجه به بازدیدهای این کمیته از برخی اردوها، حدود 20 نفر به سهمیه ها اضافه خواهد شد.
با این مصوبه بیشترین نفرات اعزامی به جاکارتا به ترتیب به فدراسیون های قایقرانی (با 37 ورزشکار زن و مرد)، جودو (27مبارز در دو بخش زنان و مردان) و شنا، شیرجه و واترپلو (با 20 ورزشکار) اختصاص دارد و فدراسیون ورزش های سه گانه نیز با یک ورزشکار زن کمترین سهمیه را به خود اختصاص داده است.
هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 امسال از 27 مرداد تا 11شهریور ماه امسال در 40 رشته و 462 ماده ورزشی برگزار خواهد شد که با پیش بینی های شورای المپیک آسیا بیش از 10 هزار ورزشکار از 45 کشور در این رویداد حضور می یابند.
ایران در هفدهمین دوره بازی های آسیایی با 276 ورزشکار در 22 رشته شرکت کرد که با کسب 21 مدال طلا، 18 نقره و 18 برنز جایگاه پنجمی را به خود اختصاص داد.
ورزشی**9250**1368**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال