در میزگرد ایرنا مطرح شد/

نبود حامی مالی، دغدغه اهالی فوتبال

قزوین -ایرنا- نبود حامی مالی، کم توجهی مسئولان ذیربط و تمایل نداشتن باشگاه ها به تیم داری و فعالیت مستمر از دغدغه های مهم این روزهای اهالی فوتبال قزوین است که در میزگردی با حضور رییس و نایب رییس هیات فوتبال استان و همچنین 2 تن از کارشناسان و مربیان این رشته بررسی شد.

به گزارش ایرنا، فوتبال با 9 هزار و 475 ورزشکار بیمه شده پس از ورزش های همگانی در رتبه دوم پرطرفدارترین رشته های ورزشی استان قزوین به شمار می رود.
این مساله بیانگر میزان محبوبیت و علاقه مندی قزوینی ها به این رشته ورزشی مهیج و پرطرفدار است که البته طبیعی نیز به شمار می رود چرا که فوتبال سالهاست به پرطرفدارترین ورزش دنیا تبدیل شده است، با این وجود این رشته در قزوین به مسایل و مشکلات خاص خود مبتلاست که از مهم ترین آنها باید به نبودحامیان مالی و ضعف در حوزه باشگاه داری اشاره کرد.
با هدف واکاوی آخرین وضعیت فوتبال قزوین و بررسی مسایل و مشکلات این رشته ورزشی، میزگردی با حضور رییس و نایب رییس هیات فوتبال استان و همچنین 2 تن از کارشناسان و مربیان این رشته در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز قزوین برگزار شد که مشروح مباحث و گفت و گوهای آن در ادامه آورده شده است:

**وظیفه هیات فوتبال باشگاه داری و جذب حامی مالی نیست
رییس هیات فوتبال استان قزوین در این میزگرد با اشاره به وجود 10 هزار فوتبالیست بیمه شده در استان،گفت: واقعیت این است که فوتبال در استان قزوین مخاطبان و علاقه مندان غیر سازمان یافته بسیار بیشتری از این رقم دارد که کمتر به آنها توجه می شود.
حسین باجیوند افزود: فوتبال در داخل مدرسه ، زمین چمن و در سطح توابع و روستاها که با عنوان هیات بومی و محلی جریان دارد و با این توضیح بیش از 30 هزار نفر در سطح استان در رشته فوتبال مشغول فعالیت هستند.
وی اضافه کرد: با به کار گیری نیروهای فنی و دانش آموخته در هیات فوتبال قزوین توانسته ایم به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده به جلو حرکت کنیم و برای دستیابی به هدف غایی خود پیش برویم.
باجیوند با اشاره به سابقه حضور رسمی فوتبال به قزوین از 50 سال قبل به این سو، خاطر نشان کرد: عملکرد باشگاه های استان و صعود تیم ها به مراحل بالاتر نشان دهنده رشد فوتبال قزوین است که نتیجه برنامه ریزی ها و توجهات نیم قرن اخیر به این رشته است.
وی ادامه داد: طی 50 سال اخیر فوتبال استان صعود و نزول داشته ولی حرکت فوتبال استان در سالهای اخیر در بخش بانوان و آقایان صعودی بوده است.
باجیوند افزود: مهمترین فاکتوری که در هیات فوتبال وجود دارد این است که باشگاه های فوتبال و فوتسال با فراغ بال کار خود را انجام می دهند و هیات در حد بضاعت خود به عنوان حامی باشگاه ها کمک می کند.
وی اضافه کرد: اثبات کرده ایم که در آموزش به دنبال بحث علمی و کار عملی هستیم و با این متد بیشترین کلاس را برگزار کرده ایم و خوشبختانه بهترین مربیان استان در سطح بین المللی کلاس گذرانده اند.
رییس هیات فوتبال استان قزوین خاطر نشان کرد: حضور میرمسعود میرزاده و مجید رضایی در دوره مربیگری سطح A آسیا که اخیرا با حضور فلیمینگ مدرس بین المللی یوفا در قزوین برگزار شد نشان دهنده ظرفیت و توانمندی استان در بخش مربیان است و باید خود علاقه مندان به ورزش در خصوص این ظرفیت ها و اقدام مسئولان فوتبال استان قضاوت کنند.
وی با اشاره به نقش رسانه ها در تبیین مسائل مرتبط با حوزه ورزش،گفت: اگر رسانه ها نقش خود را در انعکاس رویدادها به درستی انجام دهند، شفافیت در عملکرد مسئولان افزایش می یابد در حالی که برخی رسانه ها در انعکاس مسائل جامعه با قصد و غرض اقدام می کنند و این موضوع کمکی به حل مشکلات نمی کند.
وی در خصوص جذب حامی مالی برای تیم ها و باشگاه ها نیز گفت: هیات فوتبال به تنهایی به حامی مالی برای خود نیاز ندارد و خود تیم ها باید برای جذب اسپانسر اقدام کنند که البته هیات فوتبال نیز از آنها حمایت خواهد کرد.
باجیوند همچنین گفت: باشگاه ها به حمایت اسپانسر نیاز دارند آنچنان که در سال های گذشته باشگاه طرح و توسعه با حمایت بخش خصوصی و باشگاه کاسپین با حمایت شهرداری های استان در عرصه لیگ های باشگاهی کشور حضور یافتند.
وی در ادامه به مشکلات ساختاری فوتبال قزوین اشاره کرد و افزود: بزرگترین معضل استان این است که ساختار باشگاه ها را خوب نمی شناسیم و وظایف آنها را از هیات انتظار داریم در حالی که وظیفه هیات فوتبال جز ثبت قراردادها، پیگیری مکاتبات و امور اداری چیز دیگری نیست.
رییس هیات فوتبال استان قزوین با بیان اینکه اگر باشگاه ها دارای اساسنامه و ساختار باشند هیات ها با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد، گفت: امروزه شاهدیم یک باشگاه توسط یک نفر بدون هیچ ساختاری تشکیل می شود که در نهایت برای اداره خود،تامین هزینه های شرکت در مسابقات و حتی تغذیه ورزشی دست به دامن این و آن است.
باجیوند به مشکلات مالی تیم های فوتبال در قزوین اشاره کرد و افزود: جذب اسپانسر وظیفه خود باشگاه ها است و هیات های فوتبال باید برای پیوند میان حلقه های اقتصادی و ورزشی تلاش کنند .
وی با انتقاد از مدیریت موازی در فوتبال، افزود: همه به دنبال کمک به یک تیم هستند اما در نهایت رو به روی هم قرار می گیرند و با سهم خواهی ها هدف غایی فراموش می شود و همه از ورزش طلبکار می شوند.
رییس هیات فوتبال استان قزوین با اشاره به انتصابات اخیر در فوتبال استان قزوین،گفت: سعی کرده ایم در انتخاب رئیس هیات فوتبال شهرستان ها از افراد کاملا ورزشی و تحصیل کرده استفاده کنیم تا با حضور موثر و مستمر خود منشاء تحول در فوتبال باشند.
وی افزود: به دنبال این هستیم که بهترین های فوتبال در شهرستان ها و کمیته ها فعالیت کنند که خوشبختانه در چند سال اخیر با حرکت مطابق تقویم و نقشه زمینه برای رسیدن به اهدافمان فراهم شده است.
باجیوند همچنین گفت: آمارهای فوتبال استان نشان می دهد ما به فکر آینده هستیم و به باشگاه کاسپین (نماینده استان قزوین در لیگ دسته 2 کشور) نیز در حد توان کمک کرده و می کنیم.
وی با بیان اینکه کار ما تیم سازی نیست،افزود: هیات فوتبال اسپانسر باشگاه و یک تیم دار نیست چون وظیفه هیات این موارد نیست بلکه هیات مجری برنامه های ورزشی است و با دریافت هزینه از باشگاه ها برای برگزاری مسابقات،تعیین داور،نظارت و معرفی تیم های منتخب اقدام می کند.
رییس هیات فوتبال استان قزوین افزود: وظیفه هیات فراتر از این است که در کنار یک تیم قرار گیرد و در عزل و نصب و انتخاب یک مربی باشگاه دخالت نماید اما انجام کارهای اداری عزل و نصب ها وظیفه هیات است.
وی با بیان اینکه ورزش استان قزوین از جمله فوتبال فقیر و ضعیف نیست،گفت: متاسفانه جهل به قانون باعث شده همه به دنبال مسیرهای دیگر برای پیشرفت امور فوتبال باشند و از هیات انتظار داشته باشند که به دنبال صنایع و اسپانسر باشد در حالی که خود هیات فوتبال نیاز به منابع مالی ندارد و باشگاه ها باید در این زمینه با حمایت هیات اقدام کنند.
باجیوند با بیان اینکه آکادمی فوتبال قزوین را فعال کرده ایم،افزود: آکادمی فوتبال به معنای واقعی مدرسه فوتبال است و قسمت اعظمی از فعالیت این آکادمی به نفع باشگاه های دارای مجوز است.
رییس هیات فوتبال استان قزوین گفت: نیت ما از راه اندازی این آکادمی دریافت هزینه از مردم و خرج کردن برای آنهاست تا تفاوتی میان مدارس کاسب و مدارس آموزشی ایجاد شود.
وی افزود: نقش آکادمی فوتبال در پرورش استعدادها و معرفی آنها به کشور بسیار برجسته است و قطعا با فعالیت آن شاهد حضور مستمر استعدادهای استان در لیگ های کشوری خواهیم بود.
باجیوند با انتقاد از تبلیغات مدارس فوتبال غیرمجاز در سطح استان، گفت: حداکثر 25 مدرسه فوتبال از هیات فوتبال و اداره ورزش مجوزهای لازم را کسب کرده اند اما بسیاری از مدارس غیرمجاز دیگر در سطح بیلبوردها تبلیغات خود را انجام می دهند که از نظر ما مجاز نیستند و باید جلوی آنها را گرفت.

**فوتبال را از سیاست جدا کنید/ این رشته باید به صاحبان اصلی آن واگذار شود
پیشکسوت و مدرس فوتبال نیز در این میزگرد گفت: رشته فوتبال را از هیات فوتبال باید جدا دانست و این دیدگاه البته به معنای انتقاد از فرد خاصی نیست.
میر مسعود میرزاده افزود: فوتبال زمانی درست می شود که اقتصاد یک کشور درست شود چون فوتبال و اقتصاد به هم وابسته هستند.
وی افزود: تمام حلقه های جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد و سیاست درهم تنیده هستند و وقتی بخشی از حلقه های این ارتباط پاره شود مابقی حلقه ها نیز به درستی کار نخواهند کرد.
میرزاده ادامه داد: از دخالت سیاست مداران در ورزش بسیار نگران هستیم و البته گله از شخص خاص و هیات فوتبال نیست ولی باید پرسید آنقدر که سیاست مداران در فوتبال دخالت دارند، رییس هیات فوتبال در آن مداخله می کند؟
وی اضافه کرد: باید فوتبال به صاحبان اصلی آن واگذار شود و تمامی اتفاقات آن توسط هیات رقم بخورد و رییس هیات متولی فوتبال باشد چون هرگونه تصمیم گیری خارج از هیات یک آسیب برای این رشته به شمار می رود.
پیشکسوت و مدرس فوتبال با نقد انحصار طلبی صدا و سیما در دعوت از کارشناسان فوتبال،افزود: 15 مربی A آسیا و 2 مربی حرفه ای فوتبال در استان وجود دارند اما فقط از یک جوان 35 ساله تازه کار به عنوان کارشناس برنامه دعوت می شود و در واقع این دخالت های نا به جا به فوتبال استان لطمه های زیادی وارد می کند.
میرزاده افزود: صدا و سیما و دیگر دستگاه ها حق دارند به فوتبال استان کمک کنند اما حق دخالت و تصمیم گیری در امور را ندارند.
وی خاطر نشان کرد: ما به اعضای شورای شهر برای کمک به ورزش رای دادیم و از شهرداری قزوین که به لحاظ مالی باشگاه کاسپین را حمایت می کند، قدردانی می کنیم ولی تمامی این اعضا و نهادها باید فقط برای کمک مالی اقدام کنند نه اینکه مربی یک باشگاه را تعیین کنند.
این مدرس فوتبال با بیان اینکه متاسفانه امروزه همه کارشناس فوتبال هستند و بیشتر از مربیان حرف برای گفتن دارند،افزود: تا وقتی که فوتبال قزوین به اهل آن واگذار نشود و دخالت های غیر مرتبط در آن پایان نیابد وضع این رشته بهتر از این نخواهد شد.
میرزاده افزود: تربیت بدنی و هیات فوتبال در واقع پدر خانواده فوتبال هستند و اگر پدر خانواده در امور یک خانواده دخالت نکند چه کسی باید دخالت داشته باشد؟
وی ادامه داد: به گفته فلمینگ مدرس بین المللی فوتبال که به تازگی در قزوین حضور داشت در فوتبال ایران روابط حاکم است در حالی که باید به کارگیری افراد لایق و شایسته سالاری در اولویت کار باشد.
به گفته وی دخالت های نابه جا فوتبال استان را روز به روز به عقب رانده و اگر کسی بخواهد در فوتبال کار کند به دلیل تقابل با منافع دیگران چوب لایی چرخ وی گذاشته می شود.
پیشکسوت و مدرس فوتبال در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مشکل فوتبال استان ها با فوتبال کشوری کاملا متفاوت است و مهمترین تفاوت در این است که در سطح کشور تمامی کمک ها به تیم ها توسط دولت صورت می گیرد در حالیکه در استان ها تنها از سوی دولت به تیم ها کمک نمی شود.
میرزاده، رشد فوتبال در سطح حرفه ای را در گرو برخورداری از امکانات دانست و افزود: متاسفانه در استان ما امکانات و زیرساخت های لازم برای موفقیت فوتبال وجود ندارد و باید مسئولانی که در این رشته دخالت می کنند زیرساخت ها را فراهم کرده و در اختیار مسئولان قرار دهند.
وی با بیان اینکه متاسفانه مدارس فوتبال همه کاسب هستند،افزود: از هیات انتظار داریم به فوتبال پایه و به ویژه رده نونهالان توجه بیشتر داشته باشند چون باشگاهی برای فوتبال پایه نداریم و مدارس فوتبال همه کاسب شده اند و وظیفه ای در این زمینه ندارند.
میرزاده با بیان اینکه باید از اندوخته های خود استفاده کنیم،افزود: ما نباید تسلیم سیاست های کج سیاست مداران باشیم و باید با پایبندی به اصول و اعتقادات خود استفاده از اندوخته ها و نیروهای داخلی را در اولویت قرار دهیم.

**هیچ برنامه ای برای آینده فوتبال قزوین پیش بینی و اتخاذ نشده است
مربی فوتبال پایه نیز در این میزگرد افزود: یکی از مباحث اصلی فوتبال در استان قزوین بخش پایه است که نباید به آن جدای از مسائل بیرونی این رشته نگاه کرد.
صادق افشار افزود: هیات فوتبال در اندازه تعریف خود برای فوتبال استان کار انجام می دهد و بسترسازی برای توسعه فوتبال که همان برگزاری مسابقات و کلاس های آموزشی است از سوی آن انجام می شود.
وی افزود:با اقدامات انجام گرفته قزوین در فوتبال در جایگاه تیپ 2 کشور جای دارد که نسبت به امکانات و وضعیت استان طبیعی است.
افشار با اشاره به دلایل عقب ماندگی فوتبال استان قزوین، ادامه داد:مشکلات سخت افزاری، توانمند نبودن باشگاه ها و نداشتن ساختار از مهمترین دلایل عقب ماندگی فوتبال پایه استان است.
این مربی فوتبال افزود: یکی از دلایل مهم ضعف فوتبال استان ناتوانی باشگاه های قزوین از لحاظ مالی،مدیریتی و تشکیلاتی است که بر روند کار بازیکن سازی آنها تاثیر می گذارد.
این مربی فوتبال پایه افزود: استان قزوین هیچ برنامه ای برای آینده فوتبال ندارد هرچند امسال هیات فوتبال در توان خود از حضور 10 تیم پایه در مسابقات مناطق کشور و 200 فوتبالیست استان در رقابت های کشوری حمایت کرد اما این مورد دلیلی بر وضعیت خوب فوتبال پایه استان نیست.
وی با بیان اینکه در قزوین برنامه مدونی برای فوتبال و هیچ برنامه ای برای باشگاه ها وجود ندارد،اضافه کرد: یاد گرفته ایم که هر اتفاقی در مشکل فوتبال می افتد هیات فوتبال را هدف قرار دهیم در حالی که حلقه های دیگر ارتباطی فوتبال کار نمی کنند.
افشار گفت: فوتبال استان از سال 79 تاکنون 6 رئیس و چهار سرپرست را تجربه کرده است و همین بی ثباتی در مدیریت نیز در آینده فوتبال استان تاثیر گذاشته است.
وی همچنین با آسیب شناسی مدارس فوتبال،گفت: این مدارس چون باشگاهی نیستند مقطعی کار می کنند که در نهایت منجر به تولید بازیکن نمی شود.
وی با بیان اینکه چرخه بازیکن سازی استان ناقص است و کاسپین تنها باشگاه استان در لیگ دسته دوم کشور هیچ برنامه ای در این خصوص ندارد،افزود:به دلیل همین چرخه معیوب قزوین هر 10 سال یک ملی پوش داشته که هم اکنون ملی پوش استان علیرضا جهانبخش است و باید برای رفع این اشکال اقدام کرد.
افشار گفت: متاسفانه سرمایه پیش بینی شده و مدیریت در فوتبال قزوین وجود ندارد و علیرغم حضور 16 مربی رده A و 50 مربی رده B در استان بسترهای لازم برای فعالیت آنها فراهم نیست چون ارگان های بیرونی در زمینه حمایت و انجام وظایف خود به خوبی عمل نمی کنند.
وی افزود: قزوین ظرفیت های اقتصادی و صنعتی فراوانی دارد که می توان از آنها در راستای تقویت فوتبال استفاده کرد و انتظار داریم با پیگیری های هیات فوتبال شاهد حمایت های پررنگ صنایع از فوتبال استان باشیم.
افشار همچنین با انتقاد از هیات فوتبال برای جدیت بیشتر در زمینه جذب اسپانسر،گفت: امیدواریم هیات فوتبال با رایزنی با مراکز صنعتی،شهرداری ها و برای اتصال حلقه های اقتصادی و فوتبالی و جذب حامیان مالی تلاش کند.
وی با بیان اینکه فوتبال قزوین فقیر است که در این خصوص باید چاره ای اندیشید،اضافه کرد: گردش مالی در فصل گذشته فوتبال ایران هفت هزار میلیارد ریال بوده که 500 میلیارد ریال آن توسط بخش خصوصی تامین شده و سهم استان قزوین در این میان کمتر از 10 میلیارد ریال بوده است.
مربی فوتبال پایه افزود:از 10 میلیارد ریال هشت میلیارد و 500 میلیون ریال متعلق به باشگاه کاسپین و یک هزار و 500 میلیون ریال متعلق به فوتسال استان بوده است و باشگاه های استان سالانه کمتر از 100 میلیون ریال به طور متوسط هزینه می کنند که با این بودجه عملا کاری صورت نمی گیرد.
افشار با اشاره به استان هایی که فوتبال خیز هستند،افزود: خوزستان 16 تیم،مازندان 14 تیم ،بوشهر 13 تیم،تبریز 10 تیم در لیگ های کشوری دارند اما قزوین تنها یک تیم دارد که این آمار فقر فوتبال قزوین را نشان می دهد هرچند از نظر کمی امسال وضعیت فوتبال پایه قزوین در کشور خوب بود.
وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به ورزش بویژه فوتبال،افزود: ورزش بهترین و کم هزینه ترین کار برای با نشاط کردن جامعه به مار می رود در حالی که بسیاری از همایش های ورزشی از قبیل پیاده روی به میتینگ سیاسی شباهت بیشتری پیدا کرده است.
افشار ادامه داد: برای سلامت شهروندان خود حرکت خاصی انجام نداده ایم و اگر همان هزینه های ورزش همگانی توسط شهرداری ها ونهادهای دیگر کارشناسی انجام می شد هم اکنون در زمینه افسردگی و بیماری ها در سطح کشور رتبه دار نبودیم.
وی تصریح کرد: اگر امروز رییس هیات نمی تواند در جلسات یک تیم دسته دومی استان شرکت کند ضعف آن را باید در ساختار اداره کل ورزش و جوانان استان دانست و از مدیر کل ورزش و جوانان باید پرسید چه کسی متولی فوتبال استان است؟
مربی فوتبال پایه گفت: نمایندگان مجلس قزوین برای مسائل بیرون از استان و مسائل امنیتی کشور تصمیم گیری می کنند اما برای مردم و رشد فوتبال استان به عنوان یک رشته محبوب و پرمخاطب کاری انجام نمی دهند.
وی افزود: به دلیل ضعف های مدیریتی، زمین فوتبال با بیش از 50 سال سابقه در مجموعه ورزشی تختی که قلب ورزش استان بود را خراب کردند و از مسئولان و استاندار خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم.
افشار گفت: چرا شور و نشاط ورزشی و فوتبالی حاکم در سایر استان ها در قزوین وجود ندارد و فقر و بی پولی و نداری فقط برای ورزش استان قزوین است؟
این مربی افزود: هیچ اراده ای برای کمک به ورزش و گردش نخبگان وجود ندارد و این بی توجهی مسئولان مهمترین درد فوتبال استان است.

**فقدان حامیان مالی استعدادهای بخش بانوان را کور می کند
نایب رییس هیات فوتبال استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: باید جامعه فوتبال و فوتسال بانوان استان بانوان موفقی مانند فاطمه اعتدادی که امروز نتیجه 10 سال تلاش خود را با قهرمانی آسیا دریافت کرده است را الگو قرار دهند.
طاهره کشتیرانی افزود: به جز اعتدادی که بازیکنی مشهور و برجسته در فوتسال است، 2 بازیکن دیگر به نام های آیناز خواجه حق وردی و نگین همتی در اردوهای کشوری فوتسال از قزوین حضور دارند که عملکرد بسیار قابل قبولی از خود به جای گذاشته و در آینده شاهد درخشش بیشتر آنان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه 2 نماینده خوش آتیه در فوتبال کشور داریم،اضافه کرد: ندا رحمانی به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال کشور و بهناز طاهرخانی به عنوان بازیکن هر 2 از تاکستان در مسابقات و اردوهای کشوری حضور دارند که مایه افتخار و مباهات فوتبال استان است.
کشتیرانی اضافه کرد: بودن این پنج بازیکن در تیم های ملی موجب می شود که با انگیزه بیشتر برای برنامه ریزی بهتر در فوتسال و فوتبال بانوان تلاش کنیم تا شرایط را برای شکوفایی تمامی استعدادها در این رشته آماده سازیم.
نایب رییس هیات فوتبال استان قزوین با اشاره به فقدان حامیان مالی در فوتبال،ادامه داد: متاسفانه موضوع فقدان اسپانسر در بخش بانوان بسیار پررنگ تر از بخش مردان است و نقش مستقیمی در دیده نشدن ظرفیت ها و توانمندی های زنان در این رشته دارد.
وی افزود: جذب حامیان مالی نیاز به اتصال حلقه های مشترک اقتصادی،اجتماعی و ورزشی دارد و در صورت پیوند صحیح این حلقه ها قطعا توانمندی ها بانوان نیز بیشتر آشکار می شود.
کشتیرانی خاطر نشان کرد: متاسفانه بسیاری از خانواده ها فکر می کنند که فوتبال و فوتسال متعلق به پسران است که امیدواریم با فرهنگ سازی شاهد تغییر این دیدگاه ناصحیح باشیم.
6101*3013

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال