نایک به بازیکنان فوتبال ایران کفش نمی دهد

تهران - ایرنا - شرکت آمریکایی «نایک» اعلام کرد که بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018 روسیه کفش نمی دهد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، نایک پیش بینی کرده که 60 درصد بازیکنان در جام جهانی کفش های این شرکت را بپوشند. حدود نیمی از اعضای تیم های آلمان و اسپانیا و سه چهارم بازیکنان روسیه با وجود اینکه پیراهن آدیداس را بر تن دارند، اما از کفش نایک استفاده خواهند کرد.
فقط ایران که بعد از خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای با ایران با تحریم هایی جدیدی روبه رو است، مستثنی است. بر اساس اعلام شرکت نایک، هیچ یک از بازیکنان ایران کفش نایک نمی پوشند، هر چند پیراهن آدیداس را برتن خواهند کرد.
این در حالی است که شرکت آلمانی پوشاک ورزشی «آدیداس» حامی رسمی جام جهانی 2018 به علت رکود اقتصادی در روسیه میزبان این مسابقات، فرصت های مالی محدودی را برای جام جهانی امسال پیش بینی کرده است.
با این حال، آدیداس حتی قبل از شروع این جام از رقیب اصلی خود شرکت نایک در تامین پیراهن تیم ها پیشی گرفته است.
به گفته «کاسپر رورستد» مسئول اجرایی آدیداس، جام جهانی روسیه در مقایسه چهار سال پیش که در برزیل برگزار شد، فرصت های مالی کمتری در بردارد.
در عین حال وی معتقد است، این تورنمنت راهی برای جهانی کردن این نشان تجاری است.
با این حال آدیداس در فروش کالاهای ورزشی به جز رشته فوتبال، از سال 2014 تاکنون از شرکت آمریکایی نایک به ویژه در بازار آمریکا پیشی گرفته است.
آدیداس از سال 1970 توپ مسابقات جام جهانی را تامین کرده است و طبق قرارداد منعقد شده تا سال 2030 حامی جام جهانی خواهد بود. به همین علت فوتبال برای وجهه این برند آلمانی همچنان بااهمیت است.
شرکت آدیداس تامین کننده پیراهن 12 تیم از 32 تیم حاضر در جام جهانی 2018 شامل آلمان، اسپانیا و روسیه و همچنین ایران است و با تیم های بیشتری در مقایسه با نایک قرارداد دارد.
اما نایک پیراهن 10 کشور از جمله برزیل، فرانسه و انگلیس را تامین می کند.
«مارک پارکر» مسئول اجرایی شرکت نایک گفت: قرارداد با تیم ها برای فروش پیراهن بازیکنان مهم است، اما حمایت مالی از بازیکنان مهم مثل «کریستیانو رونالدو» که نایک می پوشد و «لیونل مسی» که کفش آدیداس می پوشد، در فروش کفش ها مهمتر است.
شرکت آلمانی پوما در رده سوم است و تامین لباس های چهار تیم را در جام جهانی در اختیار دارد. پوما در جام 2014 تامین کننده لباس هشت تیم بود.
براساس گزارش شرکت آدیداس، فروش کالاهای فوتبالی در سال 2014 ، 2.1 میلیارد دلار بود. این شرکت 14 میلیون توپ رسمی مسابقات و هشت میلیون پیراهن بازیکنان شامل سه میلیون پیراهن تیم ملی آلمان را عرضه کرد. این رقم در سال 2016 به 2.5 میلیارد یورو افزایش یافت.
شرکت نایک هم اعلام کرد، فروش کالاهای فوتبالی این شرکت با چهار درصد کاهش به دو میلیارد دلار تا پایان سال ماملی 31 مه 2017 رسید.
جام جهانی می تواند درآمد آدیداس را در سال 2018 حدود 3 تا 4 درصد افزایش دهد که در مقایسه با تورنمنت قبلی پایین تر است.
با این حال افزایش میزان فروش در طول برگزاری جام جهانی بستگی به این دارد کدام یک از تیم های خاص به مراحل بالاتر صعود کنند.
جام جهانی 2018 از 24 خرداد تا 24 تیر ماه به میزبانی روسیه برگزار می شود. تیم ملی ایران در این دوره از رقابت ها با مراکش، اسپانیا و پرتغال هم گروه است.
ورزشی**1584**1368

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال