یازدهمین روز نمایشگاه قرآن؛

اهدای 10 هزار شاخه گل به بهانه ولادت کریم اهل بیت (ع)

تهران - ایرنا - شب میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام معنویتی دوچندان به نمایشگاه قرآن داده بود، به ویژه اینکه خادمان حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اهدای گل به بازدیدکنندگان این نشاط را مضاعف می کردند.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در حالی یازدهمین روز خود را گذراند که همزمان با شب میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام هزاران شاخه گل از سوی خادمان حرم عبدالعظیم حسنی(ع) به بازدیدکنندگان اهداء شد.
اهدای شاخه های گل و طنین انداز شدن صدای مداحان از گوشه و کنار بعضی غرفه ها بر شور و نشاط بازدیدکنندگان افزود.
غرفه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) یکی از 17 غرفه ای است که در قالب کمیته عترت در بخش محتوایی نمایشگاه قرآن برپا شده است.
دیشب غرفه بنیاد مهدی موعود در همین بخش محتوایی، یک نشست تخصصی با موضوع امام زمان (عج) را برگزار کرد و حجت الاسلام محمدصادق کفیل معاون پژوهش و آموزش این بنیاد به بیان ویژگی های ممتاز یاران امام زمان پرداخت.
این کارشناس مذهبی گفت که نام امام زمان(عج) در قرآن نیامده تا کلام خدا از هرگونه تحریف مصون بماند و سپس با بررسی آیه 54 سوره مائده به اوصاف یاران حجت بن الحسن (ع) اشاره کرد.
وی 6 صفت را بر اساس این آیه برای یاران امام زمان برشمرد که عبارتند از محبوبیت این افراد در درگاه الهی و محبوب بودن خدا در نظر آنان، تواضع و فروتنی، استقامت در برابر کفار، جهاد در راه خدا و نترسیدن از هیچ سرزنشی.
در سویی دیگر از نمایشگاه یعنی در نمازخانه، غرفه وزارت آموزش و پرورش مقدمات برپایی جشن تکلیف 55 دانش آموز دختر پایه سوم از مدارس منطقه هفت تهران را فراهم کرده بود تا یک خاطره شیرین و معنوی را از نمایشگاه قرآن و آغاز فصل بندگی در یاد این دختران ماندگار کند.
مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان نیز دیشب در این نمایشگاه حضور یافت و در حاشیه بازدید از این جشنواره قرآنی در جمع خبرنگاران گفت که تنوع و جذابیت از ویژگی های نمایشگاه بیست و ششم است.
اکران فیلم سینمایی «صبح نزدیک» و جلسه نقد و بررسی آن با حضور محمدرضا اسلاملو کارگردان این فیلم در سالن سینمایی بخش رسانه و فضای مجازی نمایشگاه در واقع ادامه برنامه های مربوط به هنر هفتم در نمایشگاه قرآن بود.
نشست تخصصی بخش بین الملل که هر شب با حضور اندیشمندان داخلی و ارتباط اینترنتی با دانشمندان مسلمان در خارج از کشور برگزار می شود، دیشب به عنوان سومین نشست به موضوع قرآن و تفسیر اختصاص داشت و حکمت عبید الخفاجی عضو هیات علمی دانشگاه کوفه به بیان مطالبی درباره «اصطلاح تفسیر و چشم انداز تطور آن؛ بررسی عوامل شکل گیری و دگرگونی» پرداخت و حجت الاسلام محمدعلی مهدوی راد عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره «ضرورت تدوین اصول تفسیربا الهام از روایات اهل بیت» و کاظم قاضی زاده عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره «تحلیل نظریه قرآن بسندگی در تفسیر» سخن گفتند.

** رونمایی از 14 نقاشی شهدای مدافع حرم
شب گذشته همچنین سردار «محمد یزدی» فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ ضمن بازدید از بخش های مختلف این نمایشگاه از دستاوردهای نهادهای قرآنی و محصولات ارائه شده مراکز علمی و فرهنگی کشور، از 14 نقاشی چهره شهدای مدافع حرم و نیز اثری از چهره رزمنده جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان رونمایی کرد.
این آثار متعلق به «مرتضی شهریاری» نقاش جوانی است که تاکنون 40 نقاشی از چهره شهدا را به تصویر کشیده و در غرفه سازمان قرآن و عترت سپاه محمد رسول الله (ص) در نمایشگاه قرآن امسال به نمایش درآمده است.
قرار بود در شب ولادت امام حسن علیه السلام از خادمان قرآن تجلیل شود که به مناسبتی دیگر موکول شده است.
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن با شعار «قرآن، چلچراغ هدایت» از 30 اردیبهشت تا 14 خرداد به مدت 17 روز از ساعت 17 تا 24در محل مصلای امام خمینی (ره) میزبان علاقه مندان است.
فراهنگ**1003**2025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال