جای آموزش مهارتی در دانشگاه های کشور خالی است

ساری- ایرنا- رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی با اشاره به تعدد فعالیت دانشگاه ها و مراکز علمی درکشور گفت که با وجود تمام توصیه ها و درخواست ها برای پرورش دانشجویان مهارتی اما این مهم هنوز جامه عمل پوشانده نشده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمد حسین امید روز چهارشنبه در آیین معارفه رئیس جدید دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود : این جای بسی ناراحتی است که به صورت نمونه دانشجوی کشاورزی بعد از پایان دوره تحصیل دانشگاهی تفاوت میان گندم و دیگر غلات را نداند .
وی برنامه و اولویت دولت در بخش دانشگاه ها را بر حول محور ارائه آموزش های مهارتی در دل آموزش های نظری دانست و افزود: با اتخاذ این رویه است که می توان شاهد پرورش و تربیت نیروهای دانشگاهی ماهر و آماده برای کار بود .
به گفته رئیس کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه های مازندران همچنین دولت بدنبال استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای شناسایی مشکلات در جامعه است تا از طریق این مجموعه و استفاده از پتانسیلشان راهکارهایی برای رفع این مسائل ارائه شود .
امید در خصوص نوع نگاه و نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای انتخاب روسای دانشگاه ها گفت : این وزارتخانه در این سال ها سعی کرده است تا با در نظر گرفتن نگاه غالب افراد در خصوص انتخاب روسای دانشگاه ها تصمیم گیری کند .
وی ادامه داد : پس از آن نیز با قبول شرایط مورد اجماع بیشتر افرد باید به انتخاب وزارتخانه تن داد و با نگاه و تفکر همدلی برای تعالی مجموعه های دانشگاه کار کرد .
به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از تضاد ، تفرقه و چند دستگی ارتقای مجموعه های دانشگاهی میسر نمی شود و باید از این مساله پرهیز کرد .
امید گفت : رسیدن دانشگاه ها به جایگاه عالی از نظر رتبه بندی های وزارت علوم منوط به رعایت همین مسائل است .
رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی با اشاره به وجود اسناد بالادستی به عنوان چشم انداز برنامه ها و اهداف دانشگاه ها، گفت : خوشبختانه کشور از حیث دارا بودن اسناد بالادستی مشکلی ندارد و می توان عنوان کرد اسناد زیادی در این زمینه وجوددارد .
وی افزود : اما در مرحله اجرای همین اسناد در کشور مشکل وجود دارد که به نوعی به مرحله عملیاتی نمی رسند .
در این مراسم از تلاش 52 ماهه محمد علی بهنمیار ریاست قبلی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری قدردانی و اسدالله تیموری به این سمت منصوب شد .
تیموری که عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری است پیش از این حدود 10 سال در سمت معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه فعالیت داشت .
دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری که سابقه فعالیت حدود 45 سال دارد بیش از 500 دانشجوی دکتری ، 700 دانشجوی کارشناسی ارشد و حدود 2 هزار دانشجوی کارشناسی دارد .

** مراکز دانشگاه علمی کاربردی کشور اساسنامه دار شدند
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : 90 درصد مراکز آموزشی این دانشگاه بعد از گذشت بیش از 2 دهه فعالیت ، اساسنامه های خود را تدوین کردند.
محمد حسین امید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بر اساس برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور مبنی بر ملزم بودن واحدهای آموزشی علمی کاربردی برای تدوین اساسنامه این کار از سال گذشته آغاز شده است .
وی با اشاره به اینکه در مرحله اول فقط مراکز آموزشی کاربردی غیر دولتی (خصوصی ) باید این اساسنامه را تدوین می کردند ، ادامه داد : حدود 240 مرکز خصوصی کاربردی در کشور فعالیت دارند که بعد از این الزام 90 درصد آنها اساسنامه مجموعه خود را تهیه کردند و مابقی نیز در حال انجام مراحل تدوین اساسنامه مجموعه خود هستند .
وی اساسنامه را میثاق نامه مراکز آموزشی توصیف کرد که براساس آن باید به آنچه که در قالب چهارچوب ها اعلام می شود ، عمل بکنند .
امید اضافه کرد : علاوه بر این موضوع فراهم کردن امکانات و زیر ساخت ها برای این مراکز آموزشی مستلزم داشتن اساسنامه است که نداشتن اساسنامه ضرر به مجموعه است .
وی به نمونه از خسارت ناشی از نداشتن اساسنامه مراکز آموزشی علمی کاربردی کشور اشاره کرد و گفت : پارسال دولت 200 میلیارد تومان تسهیلات برای این مراکز درنظر گرفته شد که بدلیل نداشتن اساسنامه امکان استفاده و جذب برای هیچکدام از این مراکز فراهم نشد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار امیدواری کرد که امسال با اساسنامه دار شدن تعداد بیشتری از مراکز آموزشی خصوصی این دانشگاه از تسهیلات دولت به دانشگاهها برخوردار شود .
وی نهادهای عمومی غیر دولتی را دیگر بخشی دانست که در مرحله بعدی تدوین اساسنامه قرار دارند و گفت : 300 نهاد عمومی غیر دولتی در کشور وجود دارد که بعد از تعیین زمان باید برای تدوین اساسنامه مجموعه خود اقدام کنند .
به گفته امید ، دولت پرداخت تسهیلات به مراکز آموزشی را منوط به داشتن اساسنامه و همچنین ضمانت بازپرداخت از سوی هیات امنای مراکز اعلام کرده است .
دانشگاه جامع علمی کاربردی با دارا بودن 850 مرکز علمی کاربردی در سراسر کشور در بیش از 800 رشته مهارتی دانشجو دارد.
2096/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال