هنر قدسی ستون هویت ایرانی-اسلامی است

تهران-ایرنا- هنرمند پیشکسوت در هنرهای چوبی، مفاهیم و مضامین قرآنی را خاستگاه هنر اسلامی عنوان کرد و افزود: هنر قدسی، ستون هویت ایرانی-اسلامی است و دلسردی جوانان از پرداختن به آن تهدیدی است که موریانه وار، ریشه‌های فرهنگ و هنر این مرز و بوم را می خورد.

مهدی طوسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا بر حمایت مسئولان از هنرهای قدسی تاکید کرد و گفت: جوانان امروز همانند نسل ما صبور نیستند و با بی مهری ها زود دلسرد می شوند و اگر پیشرفت و ترقی را درعینیت کار خود نبینند، آن را رها می کنند.
این هنرمند منبت‌کار افزود: معمولا افراد در روزهای نخست، مجذوب این رشته هنری می شوند و به دلیل مشکلات اقتصادی در هنر، میانه راه از ادامه کار منصرف می شوند و همین تجربه سبب شده است من به عنوان استاد، افرادی را که به این کار به عنوان شغل نگاه می کنند در کلاسهایم نپذیرم و همیشه تاکید دارم افراد، در جایی مشغول به کار باشند و در اوقات فراغت به هنر بپردازند.
طوسی تصریح کرد: هنر از احتیاج، زاده شده و به ثروت منتهی نمی‌شود؛ هنر خود فقر است و فقر نیز خود هنر است و این رابطه لازم و ملزوم میان فقر و هنر موجب می شود تا اگر هنرمندی به دلبستگی های مادی زندگی بی توجه باشد، فرصتی برایش فراهم شود تا در یک رابطه معنوی با معبود خود غنی شود.
وی هنر را مایه تسکین روح و آرامش روان دانست و گفت: زمانی که هنرمند در تولید یک اثر قدسی، میان خود و معبودش به یک ارتباط معنوی می رسد و درحالت خلسه، توکل، ارتباط و سکون قرار می گیرد تمامی مشکلات امور دنیوی را فراموش می کند و دیگر اقتصاد برایش دغدغه نیست.
این هنرمند پیشکسوت با خواندن این بیت «حافظ قلم شاه جهان مقسم رزق است از بهر معیشت مکن اندیشه باطل»، افزود: رسالت هنرمند، ایجاد و خلق آثار هنری با مفاهیم اسلامی و انسانی است و هنرمندان حاضر در بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم آثار خود را با مفاهیم و مضامین قرآنی ارائه کرده اند.
وی که به عنوان مدرس کارگاه آموزشی هنرهای چوبی در نمایشگاه قرآن امسال حضور یافته است، در ادامه گفت و گوی خود با ایرنا افزود: نمایشگاه قرآن بستری فراهم می کند که بازدیدکنندگان با هنر قدسی آشنا شوند و همچنین در خدمت گرفتن زیبایی شناسی برای مفاهیم معنوی در آثار موجب جذب نوجوانان و جوانان می شود.
طوسی، خرید آثار هنری را به عنوان راهی برای حمایت از هنرمندان عنوان کرد و افزود: هر ساله هزینه های زیادی در برگزاری نمایشگاه قرآن می شود و می توان با بخشی از اعتبار این نمایشگاه، آثار ماندگار را در گنجینه ای حفظ کرد و با ایجاد نمایشگاه دائمی هنر قدسی، مرکزی برای پژوهش و تحقیق در علوم قرآنی و مذهبی ایجاد کرد.
در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن، 340 اثر از آثار هنرمندان درجه یک کشور در 14 رشته با شاخه های مختلفی مانند معرق، مشبک، منبت، خاتم کاری، میناکاری، سوخته کاری، آینه کاری، نقاشی، کاریکاتور، خطاطی، نگارگری و گل و مرغ جمع آوری شده است که در معرض دید عموم قرار گرفته است.
نمایشگاه قرآن کریم با شعار «قرآن، چلچراغ هدایت» از 30 اردیبهشت افتتاح شده و به مدت 17 روز تا 14 خردادماه، در مصلای امام خمینی (ره) تهران میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.
فراهنگ**9031**1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال