افزایش فشارها بر ایرلند شمالی برای اصلاح قانون سقط‌جنین

لندن - ایرنا - هم‌زمان با رای اکثر مردم جمهوری ایرلند به تغییر قانون منع سقط‌جنین در این کشور، فشارها روی ایرلند شمالی که بخشی از قلمرو بریتانیا به‌حساب می‌رود برای اصلاح قانون یادشده افزایش‌یافته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، شماری از نمایندگان مجلس انگلیس و اعضای پیشین کابینه از «ترزا می» نخست‌وزیر این کشور خواسته‌اند تا در خلا دولت ثابت ایرلند شمالی، رهبری این بحث را برعهده‌گرفته و زمینه اصلاح قانون سقط‌جنین را در این منطقه فراهم سازد.
«می» جمعه گذشته با انتشار پیامی در توییتر از رای مردم جمهوری ایرلند به آزاد شدن سقط‌جنین استقبال کرد و آن را نشانه دمکراسی دانست.
بااین‌حال آرلین فوستر رهبر حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند اعلام کرده است که تصمیم‌گیری دراین‌باره به قانون‌گذاران این منطقه بستگی دارد. وی افزود که نتیجه رای مردم ایرلند شمالی تاثیری بر قوانین این کشور ندارد اما این مساله را به‌عنوان رویدادی مهم در همسایگی خود لحاظ می‌کند.
دفتر نخست‌وزیری انگلیس نیز اعلام کرده است که تغییر قوانین ایرلند شمالی به قانون‌گذاران این منطقه ربط دارد.
با توجه به گرایش‌های مذهبی احزاب سیاسی ایرلند شمالی، تحلیل گران بر این باورند که ورود انگلیس به این بحث می‌تواند به بروز اختلاف میان دو طرف منجر شود.
در حال حاضر زنان در ایرلند شمالی تنها در مواردی اجازه سقط‌جنین دارند که جانشان در معرض خطر باشد.
در همه‌پرسی جمعه گذشته متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند به رأی گذاشته شد که سقط‌جنین را ممنوع می‌کند؛ این متمم که پس از همه‌پرسی سال ۱۹۸۳ میلادی به اجرا درآمد، حق زندگی زن باردار و جنین را برابر اعلام کرد.
مقام‌های جمهوری ایرلند می‌گویند که بیش از ۶۶ درصد مردم به‌حق سقط‌جنین رای داده و حدود ۳۳ درصد رای منفی دادند.
لئو وارادکار نخست‌وزیر جمهوری ایرلند که از آزادی سقط‌جنین حمایت می‌کند، شنبه (۲۶ می) را یک روز تاریخی برای کشورش خوانده و گفت که ایرلند شاهد یک 'انقلاب' بوده است.
دولت ائتلافی ایرلند شمالی یک سال و نیم پیش به دلیل کناره‌گیری «مارتین مک گینس» از معاونت 'آرلین فاستر' سر وزیر دولت این منطقه منحل شد. تاکنون مذاکرات متعددی میان رهبران احزاب دمکراتیک وحدت طلب و شین فین درباره تشکیل دوباره دولت ائتلافی برگزار شد اما هیچ کدام به نتیجه نرسیده است؛ بدین ترتیب دولت مرکزی انگلیس در حال حاضر نقشی کلیدی در مسائل سیاسی این منطقه ایفا می کند.
شبد** اروپام ** هـ ن **1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال