شکست سنگین؛ عاقبت رفتار غیرحرفه‌ای سرمربی کاراته ایران

تهران - ایرنا - تیم کاراته جوانان ایران در لیگ جهانی بلغارستان که حکم انتخابی بازیهای 2018 بوینس آیرس را داشت با شکست سختی روبرو شد تا حواشی ایجاد شده از سوی سرمربی این تیم در روزهای گذشته، تاثیرات منفی خود را به خوبی در میدان صوفیه نشان دهد.

به گزارش ایرنا؛ لیگ جهانی بلغارستان با حضور یک هزار و 858 کاراته کا جوان و نوجوان از 71 کشور دنیا در شهر «صوفیه» برگزار شد که نتایج ضعیف کسب شده توسط نمایندگان کشورمان باعث تعجب همگان شده است.
کاراته کاهای جوان ایران در این مسابقات در دو بخش پسران و دختران، دیروز (شنبه) به مصاف حریفان رفتند که در پایان یک روز رقابت سخت و فشرده، از رسیدن به موفقیت بازماندند تا یکی از بدترین نتایج سال های اخیر کاراته ایران در تاتامی صوفیه رقم بخورد.
در این مسابقات، فقط «محمدرضا کاظمی پور» که او هم عضو تیم جوانان ایران نیست و به صورت شخصی راهی بلغارستان شده بود به مدال برنز وزن منهای 76 کیلوگرم رسید.
تیم جوانان کاراته ایران در بخش پسران چند روز قبل نیز در مسابقات قهرمانی آسیا نتایج ضعیفی به دست آورد.
«مهران بهنام فر» سرمربی این تیم که پیش از اعزام جوانان ایران به قهرمانی آسیا مدعی بود تیمش برای شکست رکوردهای دوره قبلی راهی محل برگزاری پیکارها می شود، پس از شکست و کسب نتایج دور از انتظار شاگردانش در اظهار نظری عجیب، این نتایج را ثمره مسئولیت‌پذیر نبودن، نصحیت‌پذیر نبودن و نداشتن دید حرفه ای اعضای تیم جوانان دانست.
این مربی جوان حتی در پایان مسابقات قهرمانی آسیا از سمتش استعفا داد و چند روز پس از آن تصویری در یکی از صفحات اجتماعی منتسب به وی منشتر شد که خبر از تصادف شدیدش در جاده شمال می داد که البته بعدا مشخص شد این عکس تزئینی بوده و تصادف سرمربی تیم ایران جدی نبوده است.
بهنام فر در حالی با مخالفت مسئولان فدراسیون کاراته، کارش را در تیم جوانان از سر گرفت که مشخص بود کاراته کاهای جوان کشورمان در لیگ جهانی بلغارستان راه به جایی نخواهند برد.
وقتی سرمربی، شاگرادنش را مسئولیت پذیر نمی داند و برای فرار از شکست و ناکارآمد بودن تفکراتش، جوانان 16 - 17 ساله را مقصر می داند، نباید از این کاراته کاها انتظار موفقیت داشت.
در تیم های پایه جدا از مسائل فنی، مربیان باید از لحاظ عاطفی و روحی نیز راه و روش انگیزه دادن به بازیکنان را به خوبی بدانند، نه اینکه آنان را تخریب کنند.
استعفاء دادن بعد از شکست و حتی پیروزی، نمی تواند واقعیت ها را پنهان کند. بهنام فر که یکی از پرافتخارترین کاراته کاهای تاریخ ایران است و در دوران مربیگری نیز موفقیت های نسبی کسب کرده، باید کمی حرفه ای گری را چاشنی رفتار و اظهار نظرات خود کند تا پس از شکست ها از چاله به چاه نیفتد.
باید دید مسئولان فدراسیون کاراته که همواره از المپیکی شدن این رشته به عنوان یک فرصت عالی یاد می کنند، همچنان با بهنام فر در تیم جوانان همکاری می کنند یا به حضور وی در این تیم پایان می دهند؛ چرا که شکست سنگین در تاتامی صوفیه، هیچ توجیهی ندارد.
همچنین، تیم دختران ایران نیز که در مسابقات آسیایی ژاپن به قهرمانی رسیده بود در لیگ جهانی بلغارستان به موفقیتی دست نیافت.
آخرین رویداد کاراته کاهای جوان برای کسب سهمیه بازیهای المپیک جوانان 2018 طی روزهای 10 و 11 تیر ماه در کرواسی برگزار می شود که نمایندگان جوان ایران در این مسابقات مسیر دشواری برای رسیدن به المپیک جوانان دارند.
نتایجی که نمایندگان ایران در لیگ جهانی بلغارستان کسب کردند به قرار زیر است:
*پسران:
*وزن منهای 61 کیلوگرم «علیرضا فرجی» در آغاز نمایندگان یونان و پرتغال را شکست داد.
وی در ادامه مقابل «ایلماز آلتونر» از ترکیه و دارنده مدال برنز اروپا را 4 بر صفر مغلوب کرد و سپس برابر «محمد الاسیری» عربستانی با حساب یک بر صفر شکست خورد و از رسیدن به نیمه نهایی بازماند.
با صعود نماینده عربستان به فینال، فرجی به جدول شانس مجدد رفت و با قبول شکست برابر کاراته کایی از شیلی، حذف شد.
در همین وزن «علیرضا حیدری» ابتدا حریفانی از روسیه را مغلوب کرد و در ادامه برابر «ریبرو» از پرتغال هفت بر یک شکست خورد و حذف شد.
*وزن منهای 68 کیلوگرم «ابوالفضل میرزائی» در همان نخستین مبارزه با نتیجه سه بر صفر مغلوب «بخیتار رضایوف» از جمهوری آذربایجان شد.
*وزن به اضافه 76 کیلوگرم «نوید محمدی» ابتدا حریفی از ایتالیا را شکست داد و سپس با قبول باخت مقابل «میکوله مانولا» از اوکراین به کار خود پایان داد.
*وزن منهای 63 کیلوگرم «عرفان داوودی» که در رده نوجوانان روی تاتامی حاضر شد، ابتدا «نیکولاس پیناکوئه» از اسپانیا را 4 بر صفر شکست داد و سپس «ریکی هانگ» سوئدی را 5 بر یک مغلوب کرد.
وی در ادامه «لوک سورنسن» از دانمارک را مقتدرانه و 9 بر صفر از پیش روی برداشت، اما در دور چهارم برابر «عمر موسلیجی» از مقدونیه 2 بر صفر شکست خورد و حذف شد.

**دختران:
*وزن منهای 53 کیلوگرم «لیلا برجعلی» در همان ابتدا به «آیا صابر» مراکشی باخت و حذف شد.
در همین وزن «فاطمه خنکدار» به «بویانا یانکوویچ» از صربستان باخت و از گردونه مسابقات کنار رفت.
*وزن منهای 59 کیلوگرم «مبینا حیدری» ابتدا حریفانی از برزیل و یونان را با شکست بدرقه کرد و در ادامه «صوفیا بارانی» نایب قهرمان اروپا از مجارستان را مغلوب کرد.
وی در دور چهارم نتیجه را به «آنا پرنیشیوا» از روسیه واگذار کرد و به جدول شانس مجدد رفت.
حیدری در این جدول برابر حریفانی از کانادا و ایتالیا به برتری رسید، اما در دیدار رده بندی به حریفی از صربستان باخت و از دستیابی به مدال بازماند.
*وزن به اضافه 59 کیلوگرم «نگین آلتونی» ابتدا حریفانی از کانادا را شکست داد و در دور دوم مغلوب نماینده بوسنی شد و به کار خود پایان داد.
ورزشی**3783**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال