گزارش اختصاصی ایرنا

ارمنستان؛ آرامش بعد از توفان و امید به آینده

ایروان - ایرنا - ارمنستان این روزها شرایط خوبی را پس از انقلاب اخیر تجربه می کند. آرامش و اشتیاق به آینده در چهره مردم این کشور منطقه قفقاز موج می زند. حال ارمنستان خوب است و مردم برای فردایی بهتر مشتاقانه چشم به آینده دوخته اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، ارمنی ها این روزها در شهر ایروان و سایر شهرها و مناطق این کشور در حال برگزاری جشن و برنامه های شاد هستند و به مناسبت روز ' زنگ آخر' (آخرین روز تحصیلی مدارس) و صدمین سالگرد استقلال ارمنستان، این کشور در تعطیلات رسمی سه روزه به سر می برد.
در پی تحولات سیاسی اخیر و روی کار آمدن رهبر مخالفان در ارمنستان، شادی و امید خاصی میان مردم موج می زند. همه ، امیدوارانه، به آینده و بهبود اوضاع پس از ناآرامی و اعتراض های اخیر می نگرند. مردم قانع، آرام، صلح طلب و مهمان نواز ارمنستان خواستان این هستند که دولت جدید با هدایت نخست وزیر «نیکول پاشینیان»، وضعیت معیشتی را بهبود بخشد.
این کشور که در هر خیابان و کوچه ای از آن می توان چندین کافه و کافی شاپ دید (بهتر است ارمنستان را کشور کافه ها نامگذاری کرد) دوران متفاوتی را تجربه می کند. یک عزم عمومی جدی برای حمایت از دولت پاشینیان در مسیر تحقق تغییرات و اصلاحات گسترده وجود دارد. شهروندان خسته از دوران های سخت می خواهند کشورشان را از نو بسازند و با حمایت دولت جدید اعتراض های اخیر را با عنوان نقطه عطفی مهم در تاریخ این کشور ثبت کنند.
'داوید ماتوسیان' مشاور وزیر فرهنگ ارمنستان که نزدیک میدان جمهوری (اصلی ترین میدان تجمع های اخیر معترضان) با دوستان خود در حال صحبت بود، در گفت و گویی با خبرنگار ایرنا در مورد تحولات اخیر در کشورش گفت: تحولات همیشه خوب بوده است. من فکر می کنم پس از انقلاب آرام و مسالمت آمیز نتیجه خوبی به همراه دارد و هدف مردم این کشور بازسازی ارمنستان بوده است.
وی گفت: مردم با این انقلاب توانستند قدم های خوبی در مسیر آینده ای بهتر بردارند. پیش بینی من از آینده مثبت است. می توانیم با امکاناتی که در اختیار داریم قدم به قدم به تغییراتی دست یابیم که همه بتوانند از آن راضی شوند. نیکول پاشینیان برای پیروزی این انقلاب رنج زیادی برد. انقلاب ما نباید به یک فرد وابسته باشد. این یک انقلاب مردمی است. حمایت مردم از نخست وزیر جدید می تواند از فشارها به دولت بکاهد. مردم ما متحد و به یک ملت واحد تبدیل شدند. مردم در کنار پاشینیان ایستاده اند و این انقلاب را به ثمر رساندند.
'آرویک انوارسیان' یکی از شهروندان ارمنی در یکی از خیابان های مرکزی پایتخت این کشور تصریح کرد: به ظاهر شاید شعارها پوپولیستی باشند ولی مطمئنم این شعارها بزودی عملی خواهند شد و مهمترین چیزی که ما از این انقلاب بدست آوردیم تحول درونی در خودمان است. اگر می خواهیم کشورمان پیشرفت کند هر کسی باید در قبال منافع ملی، خود را مسئول بداند.
' آرسن میرزائیان' یک بازیگر تئاتر در مورد وضعیت فعلی کشورش گفت: تغییرات اخیر در ارمنستان را مثبت ارزیابی می کنم. من نه تنها به آینده امیدوارم بلکه اعتقاد محکمی دارم که ارمنستان کشور خیلی پیشرفته ای خواهد شد و نیکول پاشینیان رهبری خوب است که می تواند به درستی کشور را هدایت کند. مطمئنم که چند سال دیگر در کشور ما رشوه خواری و فساد مالی ریشه کن خواهد شد.
'پاراون میرزویان' نقاش مشهور و مسن ارمنی نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: به نظرم این تغییرات خیلی به موقع بود. مردم از شرایط گذشته خسته شده بودند و این تغییرات بسیار برای ارمنستان اهمیت دارد و نیازی برای این کشور در این مقطع زمانی به حساب می آید. تصور می کنم با حرکت در این مسیر آینده خوبی در انتظار کشور ماست.
ارمنی ها آن چنان مطمئن از آینده ای روشن در این کشور سخن می گویند که گویی همه پیشگو شده اند. دوران جدیدی در این کشور منطقه قفقاز آغاز شده است. تازه اول راه است اما حمایت همه جانبه عمومی از پاشینیان برای اعمال اصلاحات بنیادین همه را امیدوار کرده است.
مردم ارمنستان دیگر تحمل دوران گذشته را ندارند و باید دید دولت جدید انتظارات آنان را برآورده خواهد کرد؟ ارمنستان در این نخستین روزهای پس از انقلاب پتانسیل مواجهه با تحولات و اتفاقات جدید را دارد. ماه های آینده برای این کشور و مردمش دوران سرنوشت سازی خواهد بود؛ دورانی که یا منجر به رشد و شکوفایی خواهد شد و یا بار دیگر صحنه اعتراض های جدید می شود.
گزارش از 'اطهر اینانلو'- خبرنگار اعزامی ایرنا به ارمنستان
اروپام**3234 ** 1723

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال