اوقات فراغت فرصت مهارت آموزی دانش آموزان

کرج - ایرنا- نشست های مختلفی هر سال در آستانه تابستان، برای سازماندهی برنامه های غنی سازی اوقات فراغت ویژه دانش آموزان برگزار می شود، زیرا این مقطع فرصتی بی نظیر برای مهارت آموزی دانش آموزان محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، فرا رسیدن فصل فراغت دانش آموزان از تحصیل، اوقات شاد و لذت بخش را در کنار خانواده به دنبال دارد که در صورت برنامه ریزی صحیح بر اساس شناخت درست از اوقات فراغت، می تواند فرصتی بی نظیر برای خانواده ها باشد.
بیشتر خانواده ها به فراخور شرایط خود برای نحوه گذران اوقات فراغت فرزندان خود برنامه های گوناگونی را تدارک می بینند، اما در برخی مواقع چون والدین با مفهوم اوقات فراغت به طور کامل آشنا نیستند، امکان دارد از این فرصت به درستی بهره برداری نکنند.
هر سال متولیان غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در استان البرز گرد هم می آیند تا به بررسی راه های استفاده از فرصت موجود بپردازند.

** تابستان فرصتی برای مهارت آموزی
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز از توجه به اوقات فراغت در کانون خانواده به عنوان نیاز ضروری به منظور هدفمند کردن غنی سازی اوقات فراغت یاد کرد و افزود: برای توسعه غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و خانواده هایشان سرفصل هایی در آموزش و پرورش در نظر گرفته شده تا دانش آموزان در تابستان امسال بر حسب علایق و استعداد در کلاس های مختلفی که در پایگاه های تابستانی در مدارس دایر می شود، شرکت کنند.
مسعود مهران نیا اظهار داشت: توسعه غنی سازی اوقات فراغت به عنوان یک ضرورت به منظور بهره مندی دانش آموزان از فرصت های زمانی خود، نیاز به مشارکت و هم افزایی همه دستگاه های فرهنگی - اجتماعی دارد.
وی ادامه داد: رسالت خطیر تعلیم و تربیت بر عهده آموزش و پرورش است زیرا نیروی انسانی که مهمترین سرمایه کشور محسوب می شود، در مجموعه آموزش و پرورش و کانون مقدس خانواده ایرانی رشد می یابد.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر سند تحول بنیادین، تاکید کرد که مسیر آموزش و پرورش برای ایجاد فضای مناسب، جذاب و هدفمند در این راستا برنامه ریزی شده است.
معاون اداره کل آموزش و پرورش استان البرز اضافه کرد: اوقات غنی سازی فراغت یکی از محورهای اصلی برنامه کاری آموزش و پرورش را تشکیل می دهد که در سال 97 با توجه به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری با شعار حمایت از کالای ایرانی با رویکرد جدیدی برنامه ریزی و آماده اجرا در سطح مدارس البرز در قالب برنامه پایگاه های تابستانی شده است.
مهران نیا تصریح کرد: برای غنی سازی اوقات فراغت در پایگاه های تابستانی مدارس البرز نشست های مختلفی در آموزش و پرورش تشکیل شده تا بستر مناسب به منظور اجرای برنامه های مختلفی که برنامه ریزی و تدوین شده فراهم آید.
وی با اشاره به فقیر بودن زیر ساخت های فرهنگی در البرز در راستای توسعه غنی سازی گفت: آموزش و پرورش در زمینه زیر پوشش قرار دادن دانش آموزان در فصل تابستان با مشکل کمبود امکانات روبه رو است به گونه ای که در این راه نیاز به مشارکت و همراهی سایر دستگاه های فعال در استان دارد.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: برای غنی سازی اوقات فراغت امسال مجوز پایگاه تابستانی در مدارس شهری و روستایی در حال صدور است تا مدارس به صورت خودگردان با توجه به امکانات، نیاز و علایق دانش آموزان اقدام به برگزاری کلاس های مختلف کنند.
وی ادامه داد: علوم قرآنی، آموزشی و تقویتی، فرهنگی، هنری، اردویی، گفتمان دینی، صنایع دستی، رایانه، ورزشی، رباتیک، امداد و نجات، سازه های ماکارونی، طراحی وب، زبان خارجی، احکام، گیاه شناسی، تربیتی، خیاطی، فضای مجازی، تعمیرات، آشپزی، کار در مزرعه کوچک من از جمله کلاس های پایگاه های تابستانی در مدارس و کانون های فرهنگی تربیتی است.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز شعار امسال پایگاه های تابستانی مدارس البرز را «هر دانش آموز یک مهارت» عنوان کرد و یادآور شد: دانش آموزان در این طرح زیرپوشش دوره های فنی - مهارتی در سطح کلاسی، مراکز هنرستانی و کاردانش قرار می گیرند تا توان انجام کارهای تعمیراتی - هنری در خانه را پیدا کنند.
مهران نیا در ادامه به یکسان نبودن امکانات و زیرساخت های فرهنگی در نقاط مختلف استان پرداخت و اظهار داشت: کلاس های پایگاه های تابستانی در هر منطقه بر اساس امکانات موجود، شرایط، موقعیت جغرافیایی و نیاز دانش آموزان در کسب دانش و مهارت آن رشته به خصوص و همچنین علاقه و تقاضای دانش آموزان برنامه ریزی و تدوین شده است.
وی با اشاره به تعیین سر فصل های غنی سازی اوقات فراغت به عنوان شاخص های اصلی پایگاه های تابستانی در مدارس البرز گفت: این سرفصل ها با رویکرد اوقات فراغت و فرهنگ عمومی، فضا سازی رشته های مختلف بر حسب علایق و استعداد فردی دانش آموزان، اردوهای آموزشی و تربیتی، فرهنگ سازی در راستای خرید و مصرف کالاهای داخلی، ارتقای سطح دانش و بینش اعتقادی، هویت دینی و ملی و درهای باز کلاس های پایگاه تابستانی حتی برای یک روز و یک ساعت در مدارس این استان در فصل تابستان عملیاتی می شود.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز برگزاری اردوهای تربیتی - زیارتی ارزان قیمت به ویژه مشهد مقدس برای دانش آموز با مشارکت خیرین، تهیه و توزیع کارت نشاط در بین دانش آموزان بی بضاعت را از دیگر برنامه های این دستگاه آموزشی ذکر کرد.
مهران نیا از برگزاری کلاس های آموزشی و مهارتی در کانون های فرهنگی تربیتی آموزش و پرورش، آموزش مهارت های هوش مصنوعی و فضای مجازی، برگزاری مسابقات بزرگ فرهنگی هنری، جشنواره بازی های بومی و محله ای، پژوهشی و رباتیک را به عنوان دیگر برنامه های آموزش و پرورش استان در راستای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در طول سال تحصیلی برشمرد.
وی در ادامه به وجود فقر عاطفی در بین دانش آموزان اشاره و خاطرنشان کرد: برای نخستین بار طرح اردوی خانوادگی را در پایگاه های تابستانی این استان برگزار می کنیم زیرا بر این اصل که همان تقویت روابط عاطفی و حاکم بودن انس و الفت در بین خانواده ایرانی - اسلامی است باور و اعتقاد داریم.
وی گفت: در قالب این طرح اردوهای یک و چند روزه درون استانی و برون استانی برای خانواده های دانش آموزان البرزی با عنوان تربیتی - مهارتی، ورزشی، تفریحی، سیاحتی، زیارتی، طبیعت گردی و امدادی با سرپرستی کارشناسان و مربیان فعال در امور اردویی مدارس در فصل تابستان به منظور غنی سازی اوقات فراغت در خانواده و تقویت روابط بین فردی در بین والدین و فرزندان برنامه ریزی شده است.

** اوقات فراغت و خلاقیت آفرینی
معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش ناحیه یک کرج نیز از تجدید قوای جسمی، ذهنی و روحی، بروز خلاقیت، شناسایی دانش آموزان نخبه، توانمند و بااستعداد در رشته های مختلف، اصلاح رفتار های فردی، تقویت اعتماد به نفس و بنیه معنوی، اشاعه فرهنگ دینی، هویت ملی، مهارت های زندگی به سبک زندگی ایرانی - اسلامی، داشتن هدف وبرنامه ریزی در امور تحصیلی، فردی و اجتماعی را از اهداف کلاس های غنی سازی اوقات فراغت در البرز عنوان کرد.
فرزاد شعبانی افزود: رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان، آموزش مهارت نه گفتن، زبان شکر گویی نعمت و قدردانی، جهت دهی به برنامه های روزانه در زندگی، ارتباطات اجتماعی و خانوادگی، انس با قرآن، امام شناسی، آموحتن مهارت های لازمه در خانه، مدیریت خانه و تحکیم خانواده را از دیگر اهداف برنامه های غنی سازی اوقات فراغت در ایام تابستان دانست.
وی افزود: جمعیت 460 هزار نفری دانش آموزی البرز در بخش غنی سازی اوقات فراغت نیاز به ظرفیت سازی مناسب تر دارد تا در جشنواره ها و برنامه های آموزشی، مهارتی، تربیتی، اردویی، فرهنگی، هنری، علمی، پژوهشی و ورزشی دانش آموزان نحبه، با استعداد و توانمند شناخته شوند.
وی اوقات فراغت را فرصت مناسبی در بهره گیری از فضای ناب فرهنگی، تربیتی و آموزش و پرورش دانست و یاد آور شد: طرح اوقات فراغت از زمانی که شهید باهنر که گفت مدرسه تعطیل می شود، ولی تربیت تعطیل نمی شود، در تابستان ها برای اینکه دانش آموزان اوقات پرثمر را بگذرانند، راه اندازی شد.
شعبانی اظهار داشت: در همه جای دنیا وقتی که بحث فرهنگ، پر کردن اوقات فراغت و جلوگیری از هدر رفت زمان به وجود می آید روش های کاری خاصی را در پیش می گیرند.
وی با بیان اینکه این کشورها روی سفارش اسلام تکیه می کنند، بیان کرد: سعی می کنند با دخیل کردن مردم در تصمیمات مردم را همراه خودشان کنند و ظرفیت مشارکت اجتماعی را افزایش دهند.
معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش ناحیه یک کرج افزود: پر کردن اوقات فراغت به معنای افزایش ظرفیت مشارکت های اجتماعی است.
شعبانی گفت: در این زمینه گاهی اوقات حتی 13 ارگان با یکدیگر هم افزایی داشته اند.
وی ادامه داد: به طور مثال در خصوص رفع مشکل تکدی گری ارگان های مختلف با یکدیگر برای رفع این مشکل هم افزایی داشته اند.
وی افزود: موفقیت وقتی حاصل می شود که ارزش های اجتماعی منطبق با ارزش های دینی باشد و در کنار آن وجدان کاری داشته باشیم .

** اوقات فراغت، نشاط اخلاقی و تقویت باورهای دینی
رئیس اداره فرهنگی هنری اداره کل آموزش و پرورش البرز هم در این زمینه گفت: استفاده بهینه از تعطیلات تابستان، تقویت باورهای تربیتی و ایجاد نشاط اخلاقی در دانش‌آموزان از جمله اهداف طرح بهبود اوقات فراغت است.
عباس زمانیان افزود: اوقات فراغت حساس‌ترین، ارزشمندترین و پربارترین اوقات زندگی دانش‌آموزان محسوب می‌شود که در طرح غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان باید برنامه‌ها عینی، ابتکاری و نو مدنظر بوده و بتواند جوانان بیشتری را به سمت برنامه‌های این طرح جذب کند.
وی غنی ساختن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را امری مهم قلمداد کرد و یادآور شد: توجه به جامعه جوانان و نوجوانان، مانع بروز بسیاری از آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها در متن جامعه آینده خواهد بود.
وی تصریح کرد: بسیاری از ادارات متولی نشست های مربوط به برنامه‌های طرح غنی ‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را در استان برگزار کرده و یا در حال برگزاری آن هستند که این امر موجب جزیره‌ای برگزار شدن برنامه‌ها شده است.
رئیس اداره فرهنگی هنری اداره کل آموزش و پرورش البرز اضافه کرد: برگزاری به‌موقع ستاد موجب هم‌افزایی و وحدت بیشتر در اجرای هر چه ‌بهتر و مطلوب‌تر برنامه‌ها خواهد داشت.
زمانیان ادامه داد: همه مسئولان باید برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان دغدغه داشته باشند.
وی بیان داشت: علاوه بر ظرفیت نهادها و ادارات می‌توان از وجود سمن‌ها و ظرفیت‌های غیردولتی استان برای اوقات فراغت طرح تابستانه به نحو احسن استفاده کرد.
زمانیان افزود: سال گذشته 480 پایگاه تابستانی اوقات فراغت در استان دایر و فعال شد که 85 هزار دانش آموز در آنها شرکت کردند.
استان البرز 460 هزار دانش آموز دارد.
2819/1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال