سازمان منع آزمایش هسته‌ای:

آماده راستی آزمایی سایت اتمی کره شمالی هستیم

تهران - ایرنا - «لاسینا زیربو» مدیر اجرایی سازمان جهانی ناظر بر معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای شامگاه چهارشنبه اعلام کرد، این نهاد آمادگی دارد، پیش از دیدار «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» گروهی را برای راستی آزمایی انحلال سایت هسته ای «پانگی ری» کره شمالی به این کشور اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیر اجرایی این سازمان که مقر آن در وین است، در این باره تصریح کرد: اگر پیش از دیدار سران کره شمالی و آمریکا که قرار است 12 ژوئن (22 خردادماه ) در سنگاپور برگزار شود، از ما درخواست شود که کار میدانی انجام دهیم، آمادگی این کار را در پیونگ یانگ داریم.
زیربو افزود: برای تایید و نظارت بر تعطیلی سایت هسته ای پانگی ری کره شمالی تجربه مناسب، فناوری منحصر به فرد برای راستی آزمایی و نیز اعتبار بین المللی ضروری نیاز است.
وی با بیان این که استقرار هیات سازمان منع آزمایش هسته ای در کره شمالی به حدود یک هفته زمان نیاز دارد، افزود: ما تاکنون هیچ درخواستی از سوی هیچ یک از دو طرف دریافت نکرده ایم.
کره شمالی هفته گذشته اعلام کرد که این کشور قصد دارد در روزهای 23 تا 25 (2 تا 4 خرداد) سایت پانگی ری را طی مراسمی رسمی منحل کند.
وزارت امور خارجه کره شمالی در این باره اعلام کرد، روزنامه‌نگارانی را از کره جنوبی،آمریکا، چین، روسیه و انگلیس برای حضور در مراسم انحلال این پایگاه دعوت کرده است اما به دعوت کارشناسان هسته‌ای خارجی اشاره ای نشد.
این درحالی است که معاون وزیر امورخارجه کره شمالی روز چهارشنبه تهدید کرد چنانچه پیونگ یانگ تحت فشار قرار گیرد تا به صورت «یک طرفه» برنامه هسته ای خود را رها کند، در برگزاری اجلاس سران با آمریکا بازنگری می کند.
کره شمالی همچنین «در اعتراض به رزمایش آمریکا و کره جنوبی»، مذاکرات هیات بلند پایه سیاسی با کره جنوبی را که قرار بود روز چهارشنبه در سطح وزیران برگزار شود، لغو کرد.
در همین حال، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بدون آنکه پاسخ درستی درباره دیدار خود با رهبر کره شمالی ارائه کند، گفت: باید ببینیم چه می شود.
شبس**9363*1613*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال