دادستان کل کشور:

مناطق آزاد دریچه ورود کالای قاچاق شده اند

تهران - ایرنا- دادستان کل کشور یکی از بسترهای گسترش قاچاق کالا را مناطق آزاد اعلام کرد و گفت: متاسفانه این مناطق به جای صادرات، دریچه ای برای ورود کالای قاچاق شده اند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری روز چهارشنبه در دیدار اعضای هیات تحقیق و تفحص قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه برخی نمایندگان به دنبال افزایش تعداد مناطق آزاد در کشور هستند، جلوگیری از این اقدام را خواستار شد.
وی گفت: نمایندگان سازمان ها و قوای مختلف در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید پا به رکاب باشند و با عزم و اراده بیشتری وارد میدان شوند.
منتظری وجود متولیان مختلف در مبارزه با قاچاق کالا و ارز را یکی از موانع موفقیت در مبارزه با این پدیده دانست و اظهار کرد: بخش عمده رسیدگی به موضوع قاچاق کالا در سازمان تعزیرات است، بخشی از آن به قوه قضاییه مربوط است و در بخش اجرایی نیز سازمان بنادر و کشتیرانی، گمرک، مناطق آزاد و ...عهده دار وظایفی هستند که این چندگانگی مشکل زا و آسیب زاست.
دادستان کل کشور با بیان اینکه یکی از آسیب های جدی این حوزه عدم عزم جدی در مبارزه با پدیده قاچاق کالا در همه لایه هاست، اظهار داشت: تا زمانی که افرادی باشند که از طریق قاچاق کالا و در مسیر مقابله با آن منافعی به آنها می رسد، نباید انتظار موفقیت داشت و بر این اساس باید در تحقیق و تفحص از این پدیده، ابتدا تابلو و تصویری شفاف از تمام ابعاد آن ترسیم شود.

* برخی قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز کارآمد نیست
دادستان کل کشور تاکید کرد: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به برخی قوانین بر می گردد که کارآمد نیست و باید اصلاح شود.
دادستان کل کشور بر ضرورت اصلاح قوانین، ساختار و تقویت عملکردها در حوزه قاچاق کالا و ارز تاکید کرد و گفت: متاسفانه موضوع قاچاق کالا و ارز به گرفتاری و مصیبت بزرگی در کشور تبدیل نشده است که باید دست به دست هم و با تمام توان این مشکل بزرگ را حل کنیم.
وی افزود: قاچاق کالا و ارز ابعاد گسترده ای دارد و تمام قوا باید با شناخت دقیق از این ابعاد و با همت و اراده نسبت به کاهش این درد بزرگ اقدام کنند.
دادستان کل کشور یکی دیگر از اشکالات جدی در روند مبارزه با پدیده قاچاق کالا و ارز را نبود تعریف جامع و مانع از قاچاق سازمان یافته توصیف کرد و گفت: نبود تعریف جامع و شفاف از قاچاق سازمان یافته، قضات را گرفتار کرده است.
وی تصریح کرد: به دادستان های مراکز در استان هایی که بیشتر با پدیده قاچاق کالا مواجه هستند تاکید شده است که حتما بازپرس های مسلط و آگاه به این بحث را به کار بگیرند.
در این دیدار محمدی انارکی، رئیس هیات تحقیق و تفحص قاچاق کالا و ارز و سایر اعضا گزارشی از روند فعالیت این هیات ارائه کردند.
اجتمام * 1193 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال