3700 هکتار تاکستان خراسان شمالی سمپاشی شد

بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: مبارزه شیمیایی با بیماری سفیدک داخلی انگور در سطح سه هزار و 700 هکتار از تاکستان های این استان صورت گرفته است.

محمد رضایی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: پیش بینی می شود سطح مبارزه تا پنج هزار و 500 هکتار افزایش یابد.
وی اظهار کرد: بیماری سفیدک داخلی انگور در دو هفته اخیر شیوع بیشتری پیدا کرده و در مناطق با رطوبت بالا و خنک بیشتر است.
وی افزود: بیشترین مبارزه شیمیایی در تاکستان های منطقه بدرانلوی بجنورد انجام شده است.
رضایی گفت: یکهزار و 400 کیلوگرم سم با اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون ریال توسط بخش دولتی خریداری شده است که به زودی به شهرستان ها حمل می شود و به صورت نیم بها در اختیار تاکداران قرار می گیرد.
این مسئول با بیان اینکه بیماری سفیدک داخلی انگور از اوایل اردیبهشت ماه امسال در تاکستان های این استان مشاهده شده است افزود: این بیماری تابع اقلیم است و شرایط آب و هوایی باعث طغیان آن می شود.
وی اظهار کرد: باغ های انگور استان در سال جاری دچار سرمازدگی نیز شده اند متاسفانه کشاورزان رغبت به مبارزه ندارند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون این بیماری تحت کنترل است ولی با توجه به اینکه این بیماری در رطوبت بالای 60 درصد شیوع دارد باغداران باید توصیه های لازم در خصوص مبارزه را جدی بگیرند.
در سال 95 آفت سفیدک داخلی به 40 درصد تاکستان های خراسان شمالی خسارت وارد کرد که این میزان خسارت 810 میلیارد ریال برآورد شد.
در خراسان شمالی بیش از 40 هزار هکتار باغ وجود دارد که از این میزان 16 هزار هکتار مربوط به تاکستان ها است که سالانه بیش از 180 هزار تن انواع انگور تولید می شود.
65 درصد تولیدات بخش باغی در خراسان شمالی مربوط به انگور است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که سالانه بیش از دو میلیون و 500 تن انواع محصول کشاورزی زراعی و باغی و همچنین دامی تولید می شود.
7186/3007/6042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال