فرانس 24 : لحن مذاکرات بروکسل مثبت بود

تهران – ایرنا – شبکه تلویزیونی فرانس 24 با اشاره به دیدار سه شنبه شب محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در بروکسل اعلام کرد: لحن مذاکرات ایران و 'گروه 3+EU ' (سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا) در پایتخت بلژیک مثبت بود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، فرانس 24 دراین رابطه از خبرنگار خود در تهران پرسید: آیا ایران توانست در ملاقات شب گذشته در بروکسل به آنچه می خواست دست یابد؟.
خبرنگار این شبکه تصویری فرانسوی از تهران گفت : در حال حاضر چیزی نمی دانیم و باید طی هفته های آینده آنرا دریابیم، اما آنچه از لحاظ ظاهر امر می توان گفت به نظر می رسد پیشرفت های مثبتی بدست آمده است، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس از امضا کنندگان توافق هسته ای 1+5 با ایران با آگاهی از خروج آمریکا از آن گفتند که خواهان حفظ این توافق هستند.
رضا سیاح افزود:در باره نشست شب گذشته باید به یاد آ وریم که حدود یک هفته گذشته دونالد ترامپ توافق ایران را برهم زد واعلام کرد که تحریم ها علیه تهران را از سر می گیرد، اما ایران بلادرنگ بعد از آن، موضع خود را روشن ساخت، خود را متعهد و پایبند به توافق دانست،تهران با این حال خواهان تضمین و تعهد امضا کنندگان این توافق است، تضمینی که انتظار داشت زمانی که در سال 2015 آنرا امضا می کند از آن متنفع شود.
وی ادامه داد: شب گذشته بطور علنی و صریح سه کشور اروپایی و نماینده اتحادیه اروپا اعلام کردند که این چیزی است که آنها نیز خواستار آن هستند، آنها هم می خواهند تا ایران از این توافق نفع برده و همچنین مطمئن شوند که ایران به محدودیت در برنامه هسته ای خود ادامه می دهد.
خبرنگار فرانس24در تهران گفت: بنابراین به نظر می رسد که در نشست شب گذشته لحن ها مثبت بوده ا ست.
سیاح گفت: هرچند بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این قضیه می تواند بسیار بسیار دشوار باشد و شاید غیر ممکن؛ ترامپ تحریم ها را علیه ایران از سرگرفته و به شرکت های جهانی و اروپایی گفته باید (میزان) تجارت خود را با ایران ظرف شش ماه آینده کاهش دهند در غیر اینصورت با تحریم مواجه خواهند شد.
وی افزود: اکنون این سوال برای شرکت های اروپایی مطرح است که آیا باید به خطر مروادات تجاری با ایران ادامه دهند و یا به دنبال مکانیزمی برای مسدود ساختن تحریم های آمریکا باشند.
به گزارش ایرنا از بروکسل، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آخرین ایستگاه مأموریت برجامی خود در بروکسل، پس از مذاکراتی فشرده با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه تصریح کرد که طرف‌های اروپایی از عزم سیاسی برای حفظ برجام و ارائه تضمین‌های لازم برخوردار هستند.
درهمین حال فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به خبرنگاران گفت که همه طرف‌های اروپایی از بابت خروج ایالات ‌متحده اظهار تأسف کرده و پذیرفته اند که عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران و رفع تحریم‌ها بخشی ساختاری (جدایی‌ناپذیر) از معاهده اتمی است.
وی افزود، به همراه ایران و سه کشور اروپایی بر روی تعهدهای مشترک تأکید و بر ادامه گفت و گوها و تعمیق آنها توافق شده است.
رئیس جمهوری آمریکا در مورخ 18 اردیبهشت ماه در اقدامی یکجانبه و غیر قانونی آمریکا را از توافق هسته ای ایران خارج کرد و درخواست همپیمانان نزدیک اروپایی واشنگتن مبنی بر حفظ آنرا زیر پا نهاد.
اروپام **1302**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال