مدیرعامل خبرگزاری پاکستان در گفت و گو با ایرنا

دوران اعمال فشار آمریکا بر ملت ها به پایان رسیده است

اسلام آباد - ایرنا - مدیر عامل خبرگزاری رسمی پاکستان (APP) با انتقاد از آمریکا برای خروج یکجانبه از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: دوران اعمال فشار و تهدید بر ملت های آزاده جهان به پایان رسیده است.

'مسعود ملک' روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تبیین فضای کنونی عرصه بین الملل و تاکید بر حفظ صلح و ثبات در منطقه، گفت: ترامپ سعی می کند همه موانع را با اعمال زور حل کند و این در منطق بین الملل عادلانه نیست.
وی تصریح کرد: برجام یک معاهده بین المللی است که چندین کشور در تهیه، تدوین و اجرای آن نقش مهمی دارند، از اینرو آمریکا نباید تصور کند که این معاهده تنها بین مقامات ایران و آمریکا به امضاء رسیده است .
وی با انتقاد از اقدام یکجانبه ترامپ در خروج از برجام و تشریح پیامدهای این اقدام در منطقه و جهان با تاکید بر لزوم پایبندی کشورها به تعهدات خود در عرصه بین الملل، گفت: تا آنجا که به پاکستان مربوط است این کشور خواهان ادامه اجرای بدون قید و شرط توافقنامه بین المللی است (برجام) است، زیرا ما خواهان تداوم امنیت و ثبات در منطقه هستیم.
مدیر عامل خبرگزاری آسوشیتد پرس پاکستان اضافه کرد: آمریکا نباید فکر کند که به تنهایی می تواند به جمهوری اسلامی ایران با اعمال فشار سیاست های خود را بر این کشور دیکته کند، زیرا که بیشتر کشورهای جهان از موضع ایران حمایت می کنند.
مسعود ملک تصریح کرد: هر چند این اقدام ترامپ، اعتماد عمومی به پایبندی و تعهد دولت آمریکا در قبال توافق های بین الملل را از بین می برد، نقطه مثبت عمل ترامپ دوری اروپا از آمریکا و نزدیک شدن موضع ایران با اروپا و جوامع بین المللی است.

** گفت و گو؛ راه حل چالش های بین المللی
مدیرعامل آسوشیتدپرس پاکستان ( APP) همچنین با بیان اینکه کشورش با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند، گفت: ما در روابط با کشورهای افغانستان و هند با مشکلاتی روبرو بوده و همچنین در حال مبارزه با تروریسم نیز هستیم، لذا تحقق امنیت منطقه خواسته اصلی اسلام آباد است.
مسعود ملک همچنین بر ضرورت حل اختلاف نظرها بین کشورها از طریق گفت و گو تاکید کرد و گفت: ایران و آمریکا نیز می توانند مشکلات و اختلافات خود را از طریق رایزنی های دیپلماتیک حل و فصل کنند و این به نفع منطقه و صلح جهانی است.
این فعال عرصه رسانه پاکستان اضافه کرد: به اعتقاد من، جوامع بشری به دنبال صلح و امنیت هستند و هر کس علاقه دارد، باید در فضای مصالحه از خشونت خودداری کند.
وی نقش مردم آمریکا برای تغییر نگاه حاکمان خو را یادآور شد و افزود: مردم، فرهیختگان و شخصیت های بانفوذ باید با اقداماتی، رفتار سیاستمداران خود را تغییر دهند و به آنها اجازه دخالت در امور دیگر کشورها را ندهند.
مسعود ملک با ابراز تاسف از آوارگی میلیون ها نفر در خاورمیانه به دلیل بروز جنگ و ترور گفت: صدها هزار نفر از مردم بیگناه کشته و میلیون ها نفر دیگر نیز زخمی شده اند، به نحوی که آینده این کشورها برای جامعه بین المللی بسیار دردآور است.

** نقش رسانه در جلوگیری از بروز جنگ
مدیرعامل خبرگزاری رسمی پاکستان ( APP) با تبیین نقش اثرگذار رسانه در جلوگیری از بروز جنگ و خشونت گفت: رسانه های مستقل آمریکا نیز می توانند برای جلوگیری از گسترش جنگ در مناطق مختلف جهان از سوی دولتمردان این کشور، نقش ایفا کنند.
مسعود ملک با بیان اینکه پاکستان به دنبال جنگ با کشورهای همسایه نیست ، گفت: سیاست اسلام آباد، کاهش تنش و تعمیق روابط با کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران است و بر اتحاد و همبستگی کشورهای اسلامی اعتقاد داریم.
مسعود ملک تصریح کرد : اگر امت اسلام متحد شود هیچ قدرتی نمیتواند جنگ و خونریزی در منطقه به راه بیندازد و بر این عقیده ایم که کشورهای اسلامی باید اختلافات را از طریق گفت و گو حل و فصل کرده و اجازه ندهند تا قدرت های خارجی از وضع کنونی سوء استفاده کنند .
وی در ادامه افزود: یقینا اگر کشورهای مطرح اسلامی با یکدیگر متحد شوند، جهان اسلام می تواند مقابل چالش های پیش رو مقاومت کند.
آساق**6125**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر