در دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفت

پیشرفت در بومی سازی تجهیزات حوزه علوم شناختی

تهران- ایرنا- محققان و متخصصان دانشگاه و علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات، تلاش وسیعی را در ساخت و تامین دستگاه ها و ابزار مورد نیاز مطالعات در حوزه علوم شناختی انجام داده و به پیشرفت هایی دست یافته اند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد علوم شناختی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر 'حمید لطیفی' مدیر گروه پیشرو 'نورو فوتونیک' این دانشگاه اعلام کرد: ساخت و تامین تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز در حوزه های علوم شناختی با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه علوم و فنآوری های شناختی، در پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی این دانشگاه آغاز شد و پیشرفت های قابل توجهی نیز در آزمایش اولیه این امکانات بدست آمده است.
وی گفت: هم اینک شش طرح تحقیقاتی در ارتباط با ساخت دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز در مطالعات رفتاری دینامیکی مغز و اعصاب شناختی در دست اقدام است که آزمایشات اولیه نشان از موفقیت تولید و تامین این امکانات در داخل کشور دارد.
دکتر لطیفی افزود: با همکاری و مشارکت محققان، طرح های پژوهشی ساخت تجهیزات و دستگاه های کنترل رفتار مغزی با کمک نور با تکنیک 'اپتوژنیتک '، 'میکروسکوپ کانفوکال لیزری' برای تصویربرداری های سه بعدی در ابعاد میکرومتری، تصویربرداری مغز با استفاده از ماده های رنگی حساس به ولتاژ جهت شناسایی ناحیه های فعال مغز، بررسی فعالیت های جریان خون در مغز با بهره گیری از روش 'اسپکل لیزری' و اندازه گیری انعکاس نور از مغز جهت مشاهده فعالیت های مغزی (تصویر برداری ذاتی ) در حال اجرا است.
مدیر گروه پیشرو 'نوروفوتونیک' دانشگاه شهید بهشتی، هدف از انجام این تحقیقات و ساخت تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز را بومی سازی دانش این طرح ها در داخل کشور و بی نیازی به خارج و کاهش وابستگی ها عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: تامین تجهیزات پیشرفته برای پژوهشگران طرح های تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی، یک فرصت مناسب برای دستیابی به نتایج مطلوب و ارایه راهکارهای موثر و سازنده است و یافته های علمی می تواند زمینه را در ترویج و گسترش حوزه های علوم شناختی و نیز تشخیص و پیشگیری بسیاری از بیماری ها فراهم کند.
استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: با بومی سازی دانش ساخت تجهیزات و سیستم های مورد نیاز، محققان و متخصصان قادر خواهند بود با انجام طرح های تحقیقاتی، یافته های علمی خود را به منظور تسهیل امر تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب و اختلالات عصبی به اشتراک بگذارند و بدین ترتیب، به توانمند سازی بیماران کمک کنند.
علمی**2038**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال