پیرمرد 88 ساله؛ نماد اراده آهنین چینی ها در بیابان زدایی

تهران - ایرنا - 'وانگ جونگ یانگ' پیرمرد 88 ساله ای است که با پرورش نهال، کاشت درخت و تشویق مردم به درختکاری، زادگاه خود شهر محروم کورلا (Korla) واقع در استان شین جیانگ (Xinjiang) چین را از بیابان شدن نجات داد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا به ارومچی چین، چین از جمله کشورهای درگیر با پدیده بیابانی شدن و افت کیفیت خاک است. رشد اقتصادی سریع این کشور در سال های گذشته، هزینه زیست محیطی گزافی برای این کشور به همراه داشته است. در سال های اخیر اما، تلاش های زیادی برای متوقف کردن پدیده بیابان زایی انجام شده که نقش مردم در آن در خور توجه است.
«وانگ جونگ یانگ» پس از بازنشستگی از ارتش سرخ چین و بازگشت به کورلا، این شهر را در شرایط قریب به بیابان یافت و در صدد آن برآمد که موطن خود را نجات دهد. رضایت و خشنودی را در چهره وی هنگامی که از میان درخت هایی که به دست خود کاشته، می گذرد و به طرف خبرنگاران می آید، بوضوح می توان دید.
وی به خبرنگاران گفت: از سال 1994 درخت می کارم و تاکنون 10 هزار نهال پرورش داده و به دولت اهدا کرده ام.
وانگ افزود: پس از مدتی که از بازگشت به کورلا گذشت، متوجه شدم به نوعی سرطان پیشرفته دستگاه گوارش مبتلا شده ام و پزشک معالجم به من اطلاع داد که حداکثر 6 ماه زنده خواهم بود، اما این مسأله در عزم من برای نجات زادگاهم خللی وارد نکرد.
این نظامی بازنشسته ادامه داد: بی وقفه کار می کردم و از مرگ، خبری نبود تا آنکه معاینات پزشکی نشان داد به طور معجزه آسایی بهبود پیدا کرده ام؛ گویی علاقه به زندگی بخشیدن به خاک، به خود من نیز زندگی بخشیده بود.
وی اضافه کرد: اکنون در بهار درختان شکوفه می کنند، میوه های رنگارنگ در تابستان از درختان آویزانند و پاییز و زمستان نیز دست طبیعت، شهرمان را به رنگ های زیبا نقاشی می کند و ما از این تجدید حیات خوشحالیم.
«جانگ جیل» مدیر پارک «لانگ شان» کورلا نیز که از طرح های موفق بیابان زدایی این شهر به شمار می رود و با همکاری دولت و مردم به نتیجه رسیده است، در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی بازدید کننده از منطقه مرکزی جاده ابریشم گفت: تا اوایل دهه 2000 میلادی، این شهر پوشش گیاهی مناسبی نداشت و تقریبا بیابانی بود.
وی ادامه داد: اما عزم دولت برای مهار پدیده بیابان زایی و سیاست های توسعه پایدار آن که به اهداف توسعه و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست همزمان اهمیت می دهد، موجب برداشتن گام های بلندی شد.
به گفته جیل، اوایل سال 2000، شرایط اقلیمی در کورلا بسیار خشن بود و این منطقه بادخیز، خود یک منبع گرد و غبار شده بود.
این مقام مسئول گفت: دولت، مردم را تشویق به درختکاری کرد و خود نیز با تصفیه فاضلاب ها و راه اندازی سیستم های آبیاری قطره ای، زیرساخت لازم برای گسترش فضای سبز و مبارزه با بیابان زایی را فراهم ساخت.
مدیر پارک یاد شده با اشاره به تصاویر پیش و پس از نبرد توأمان مردم و دولت با بیابانی شدن، گفت: اکنون تفاوت شرایط اقلیمی منطقه کاملاً محسوس است. بررسی ها نشان می دهد، پس از همکاری مردم و دولت برای توسعه فضای سبز، سالیانه بین چهار تا شش درصد گرد و غبار منطقه کاهش پیدا کرده و در روزهای گرم سال، دمای منطقه نیز چند درجه کاهش یافته است.
به گفته جیل، این پارک که ابتدا با هدف توسعه فضای سبز و ایجاد یک پارک تفریحی در زمینی به مساحت دو هزار مترمربع بنا شد، اکنون برای آن، هدف توسعه فضای سبز تا 16 کیلومتر از شمال و 20 کیلومتر از جنوب تعریف شده است.
این مسئول فضای سبز شهری ادامه داد: هدف ابتدایی، توسعه فضای سبز و سپس زیباسازی و ایجاد مکان های توریستی، تفریحی، خرید و غیره است.
وی در پاسخ به این سوال که چه گونه هایی از درختان در این منطقه کاشته می شوند و آیا میزان آب بر بودن درخت در انتخاب گونه ها برای کاشت تأثیر دارد، گفت: بیشتر از گونه های بومی انتخاب می شوند و برای کاشت، محدودیتی از نظر میزان آب بر بودن درخت وجود ندارد، بلکه برای ما مدیریت آب مهم است.
در سطح شهر کورلا واقع در جنوب کوهستان تیان شان (Tian Shan) و ورودی جاده ابریشم، پوشش گیاهی با وجود بادهای شدید، چشمگیر است و نهال ها با استفاده از چند چوب در برابر این بادها محافظت می شوند. زمین های فاقد پوشش گیاهی با استفاده از نوعی پوشش مقاوم و نازک که مانع نفوذ بارش های احتمالی به زمین نیست، پوشیده شده اند که ضمن کمک به زیبایی فضاهای شهری، مانع بلند شدن گرد و غبار در فضا می شوند.
همچنین خودروهایی در سطح هر منطقه در حرکت هستند که وظیفه آنها پمپاژ قطرات ریز و بارانی آب در فضا برای مرطوب کردن هوا و کاهش گرد و غبار است.
گروهی از خبرنگاران خارجی از کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا و نیز آسیای مرکزی از 12 تا 21 اردیبهشت از بخش مرکزی جاده ابریشم در استان شین جیانگ چین دیدن کردند.
استان شین جیانگ با مساحت یک میلیون و 660 هزار کیلومتر مربع، بزرگ ترین استان چین است که با هشت کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، روسیه، مغولستان و هند مرز مشترک دارد.
گزارش از: رفعت کرمی مهر و فریبا مدنی
آساق**1063**1485**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال