ماه رمضان در صربستان آغاز شد

بلگراد - ایرنا - جامعه اسلامی صربستان روز چهارشنبه 16 ماه ژوئن (26 اردیبهشت) را نخستین روز ماه مبارک رمضان در این کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «مولود دودیچ» رئیس جامعه اسلامی صربستان شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران، حلول ماه مبارک رمضان را به همه مسلمانان صربستان، منطقه و جهان تبریک گفت و افزود: این ماه مبارک در کنار نماز و عبادت، لطف، سلامتی و وحدت را به ارمغان می آورد.
دودیچ گفت: مسلمانان در این ماه با روزه گرفتن و عبادت روح خود را تصفیه و از برکات این ماه مبارک بهره مند می شوند.
وی صلح و دوستی را برای مسلمانان صربستان و تمامی مسلمانان و مردم جهان آرزو کرد و افزود: حدود 150مکان در سراسر صربستان از جمله در مسجد بزرگ بایراکلی و 14 منطقه مختلف در شهر بلگراد و همچنین در منطقه سنجاک و دیگر نقاط این کشور مراسم نماز و عبادت برگزار می شود.
'سعاد نسوفوویچ رییس العلمای جامعه اسلامی صربستان نیز در جمع خبرنگاران با تبریک ماه مبارک رمضان به مسلمانان، این ماه را ماه قرآن، افزایش عبادت، اقدامات بیشتر بشر دوستانه و نزدیک شدن بیشتر به خدا دانست.
مسلمانان صربستان معتقدند ماه مبارک رمضان، خیر و برکت را در سفره ها افزایش می دهد و مردم نزدیکی بیشتری را به خداوند احساس می کنند.
با پایان یافتن ماه رمضان، مراسم عید فطر به عنوان یکی از دو عید بزرگ در صربستان، آغاز می شود.
مسلمانان صربستان در عید فطر در مرکز بلگراد و برخی شهرهای این کشور سفره بزرگی را برپا می کنند و همه مردم را پای این سفره دعوت و از آنها با غذا و شیرینی پذیرایی می کنند.
نماز عید فطر نیز در پایان ماه رمضان با حضور جمع کثیری از مسلمانان و همچنین برخی دیپلمات های کشورهای مسلمان در صربستان در مسجد بزرگ بایراکلی بلگراد برگزار می شود.
براساس آخرین سرشماری های غیر رسمی، بیش از 300 هزار مسلمان در صربستان زندگی می کنند که حدود 100 هزار نفر آنان در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.
مسلمانان صربستان و اقوام مختلف اسلامی در منطقه بالکان توجه ویژه ای به همه مظاهر مختلف و حیات دینی اسلامی دارند.
حضور نزدیک به 500 و 600 ساله اسلام در منطقه بالکان، نشان از آن دارد که سنت و معنویت اسلامی در همه عرصه‌های اجتماعی و فردی زندگی مسلمانان منطقه بالکان به خوبی ریشه دارد.
در این ماه و تقریبا در همه شهرها بعد از نماز ظهر به صورت سنتی مرسوم است که یک جزء قرآن ‌خوانی در مساجد برگزار شود، اسم این برنامه را «مقابله» می‌گذارند، به این معنا برخی از افرادی که به خوبی مسلط به روان‌خوانی و روخوانی قرآن هستند، بر قرائت دیگران نظارت می کنند.
در این نشست‌ها اهمیت و ابعاد مختلف روزه‌ داری در سنت اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، این نشست‌ها ممکن است در خود مساجد یا در خارج از مساجد، در مراکز فعال فرهنگی رسمی در شهرهای گوناگون برگزار شود.
شب‌های قرآن کریم، نیز از مواردی است که بر زیبایی‌های نشاط معنوی در منطقه می ‌افزاید، در واقع ماه رمضان در شبه جزیره بالکان و در میان مسلمانان به ماهی تبدیل می‌شود که صله رحم در آن معنای بسیار جدی پیدا می‌کند.
ماه مبارک رمضان و فضیلت معنوی خاص آن، مختص مسلمانان صربستان و منطقه بالکان نیست، عموما مسیحیانی که همسایگان مسلمانان در منطقه هستند به خوبی از آغاز و اتمام ماه مبارک رمضان آگاه می شوند، به این معنی که تفاوت‌های رفتاری و اجتماعی حاکم بر جمعیت مسلمانان منطقه را مشاهده می ‌کنند، لذا تلاش می‌کنند تا با جمعیت اسلامی همراهی کنند.
در روز اول ماه رمضان، اکثر خبرگزاری‌ها و شبکه‌های رسمی صربستان برنامه‌های مخصوصی را پیش بینی کرده اند تا فضای شروع این ماه را به هموطنان مسلمان خودشان تبریک گفته و در این فضای پربرکت سهیم شوند.
شبد**اروپام**436*1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال