وزیر ارتباطات:

امسال باید 108 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات وصل شود

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه برای هوشمندسازی مدارس کشور، همراه اول امسال باید 108هزار مدرسه را به شبکه ملی اطلاعات وصل کند.

به گزارش ایرنا، مطابق با قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات با همکاری وزارت آموزش و پرورش، طرح هوشمندسازی مدارس کشور را باید تا پایان این برنامه (پایان سال ۱۴۰۰) عملیاتی کنند؛ در ماده ۶۹ قانون برنامه ششم توسعه، موضوع هوشمندسازی مدارس کشور به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف شده است و در این زمینه مرکز ملی فضای مجازی کشور نیز موظف به تدوین مصوبه برای تصویب در شورای عالی فضای مجازی است.
در همین رابطه محمد جواد آذری جهرمی روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از طرح های همراه اول این اپراتور را مکلف به اتصال 108 هزار مدرسه کشور به شبکه ملی اطلاعات در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کرد و خاطرنشان ساخت: کار اتصال مدارس باید تا سال آینده به پایان برسد و در روز جهانی ارتباطات اعلام عمومی شود.
وی همچنین خواستار آن شد تا همه زیرساخت های لازم برای هوشمند سازی مدارس کشور نیز فراهم شود و همراه اول اقدام های لازم را آغاز کند.
وزیر ارتباطات به تکلیف مجلس شورای اسلامی درباره تلاش برای افزایش 30 رتبه ای شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ( IDI ) در کشور اشاره کرد و یادآور شد: در این زمینه دو بخش باید مورد توجه قرار گیرد؛ نخست کاربرد فناوری اطلاعات و استفاده از آن را پیگیری کرد و سپس تولیدات بومی را افزایش داد.
وی یادآور شد: 18 میلیون کاربر همراه اول در کشور داریم که از گوشی هوشمند استفاده نمی کنند بنابراین انتظار می رود تا سال آینده این تعداد به کمتر از 5 میلیون کاربر برسد که با استفاده از تولیدات بومی یا داخلی سازی تولیدات کار را باید پیش برد.
آذری جهرمی با بیان اینکه مطابق آمارهای جهانی نرخ رشد درآمد اپراتورهای تلفن همراه در جهان به نقطه اشباع رسیده است، اظهار کرد: این درحالیست که نرخ رشد درآمدهای حاصل از فناوری اطلاعات با رشد فزاینده ای ادامه دارد که البته در این بخش همراه اول همکاری های خود را با دانشگاه های مختلف آغاز کرده است.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه 56 درصد نرم افزارهای تولید شده کافه بازار متعلق به خارج تهران بوده است، اظهار کرد: باید در حلقه های معیوب توسعه فناوری اطلاعات در شهرستان ها سرمایه گذاری کرد.
به گفته وی، لایحه ای با امضای 6 عضو هیات دولت تدوین و ارایه شده است که در صورت تصویب هیات دولت پارک توسعه اقتصاد دیجیتال شکل می گیرد و سازمان فناوری اطلاعات متولی آن خواهد بود.
وزیر ارتباطات برتلاش اپراتور اول برای برطرف کردن مشکلات و کاهش نارضایتی های مردم تاکید کرد و از آنتن ندان تلفن همراه در برخی جاده ها انتقاد کرد.
آذری جهرمی گفت: نباید هیچ جاده ای در کشور بدون ارتباط باشد و اپراتورها موظفند کمبودها را جبران کنند.
وی بر تلاش برای برطرف کردن نیاز های ارتباطی مردم در مناطق کمتر توسعه یافته تاکید کرد.

* سرعت اینترنت همراه در کشور توسط همراه اول شکسته شد
در ادامه این مراسم مدیرعامل همراه اول از شکسته شدن سرعت اینترنت سیار توسط این اپراتور رونمایی کرد و گفت: اکنون سرعتی معادل یک گیگابایت در شبکه این اپراتور قابل دستیابی است.
حمید فرهنگ به دستور وزیر ارتباطات مبنی بر بهره برداری از این سرعت در ورزشگاه آزادی تهران اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: تلاش می شود تا 45روز آینده ورزشگاه آزادی مجهز به این امکانات شود.
وی به نام‌ گذاری امسال به نام سال حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: ۷۵ درصد خریدها، سرویس‌ها و تجهیزات از منابع داخلی تامین می‌شود و ۲۵ درصد باقیمانده به دلیل کمبود امکانات است که امیدواریم به مرور رفع شود.
مدیرعامل همراه اول به تعداد مشترکان همراه اول اشاره کرد و گفت: تا کنون بیش از ۹۶ میلیون سیم‌کارت همراه اول واگذار شده که ۵۹ میلیون فعال هستند. سال گذشته 9.5 میلیون مشترک جدید و ۴۹۱ هزار مشترک دائمی به همراه اول افزوده شدند.
اقتصام**2078**2025*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال