رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان:

رویکرد آمریکا در برجام حامی جدی ندارد

کابل - ایرنا - رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان با اشاره به این که تصمیم یک جانبه «دونالد ترامپ » رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام حتی فاقد حمایت افکار عمومی آمریکا است گفت که این اقدام همراهی هیچ کشور جدی را با خود نداشته است.

به گزارش ایرنا، «داود مرادیان» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کابل افزود: همانطور که ما شاهد بودیم، تصمیم ترامپ برای خارج ساختن آمریکا از توافقنامه «برجام» حتی در داخل خود آمریکا با مخالفت های شدیدی مواجه شد و در نظرسنجی که روزهای بعد در آمریکا انجام شد بیش از نیمی از پاسخگویان مخالف این اقدام بودند.
وی تصریح کرد که سیاستمداران و روزنامه ها و
رسانه های مهم آمریکایی هم با این تصمیم مخالفت کردند و همچنین در سطح اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر و سازمان ملل نیز با این امر مخالفت نشان داده شد.
مرادیان به عنوان کارشناس مسائل بین المللی و از دیپلمات های سابق افغانستان ادامه داد : این مخالفت ها نشان داد که تصمیم یکجانبه ترامپ حتی نتوانست موافقت و پشتیبانی آمریکایی ها را جلب کند چه برسد به افکار عمومی خارج از آمریکا اما دنیای دیپلماسی دنیایی بده بستان است و نباید هیچگاه باب گفت و گو بسته شود و جنگ همیشه مسدود کننده دروازه های دیپلماسی است.
به باور وی افغانستان امیدوار است که دروازه های گفت و گو بین دو طرف همواره باز بماند و حتی گسترده تر شود و برای جلوگیری از اختلافات بیشتر که باعث جنگ و منازعه در منطقه شود ، راه دیپلماسی ادامه داشته باشد.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان گفت که آمریکا و جمهوری اسلامی ایران دو کشور جدی و مقتدر هستند و دولت های هر دو می توانند در جاهایی که منافع آنها حکم کند با یکدیگر همکاری کنند و در جایی که منافع آنها در تضاد است با هم رقابت یا مذاکره کنند و ما شاهد بودیم که ایران و آمریکا در چند جای عمده باهم همکاری کردند و آخرین نمونه آن در همه پرسی اقلیم کردستان عراق بود.
به گفته مرادیان با وجود آن که تهران و واشنگتن در بسیاری موارد با هم تضاد، تنش یا رقابت داشته اند ، اما در موضوع اقلیم کردستان عراق با یکدیگر همکاری کردند و همچنین در مقابله با داعش نیز ما شاهد همکاری بین دو کشور بوده ایم.
وی گفت که از سال 2002 و پس از سقوط گروه طالبان در افغانستان، خوشبختانه یکی از فرصت ها برای افغانستان این بود که ایران سیاست مسئولانه در قبال این کشور گرفت و اجازه نداد اختلافات و تنش های آمریکا با ایران به داخل افغانستان سرایت کند و از آن طرف آمریکایی ها هم با وجود اشتباهات زیادی که در جاهای مختلف انجام داده اند در 17 سال گذشته نقش مثبت ایران را در افغانستان برسمیت شناخته اند و آخرین نمونه آن عبارت از چراغ سبز آمریکا برای تثبیت جایگاه بندر چابهار در اقتصاد افغانستان است.
وی گفت که با وجود رقابت ها و مخالفت های میان دو کشور ایران و آمریکا در حوزه های مختلف ، نشانه های زیادی وجود دارد که در حوزه چابهار آمریکا مخالفتی در این امر ندارد و از سرمایه گذاری دیگر کشورها از جمله شرکت های اروپایی و هندی در چابهار استقبال می کند.
به اعتقاد مرادیان در حوزه های دیگرهم در افغانستان منافع کلان آمریکا و ایران با هم همخوانی دارد و افغانستان اطمینان دارد که خرد ورزی هم در تهران و هم واشنگتن درباره افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد و اجازه نخواهند داد، تنش هایی که در دیگر حوزه ها دارند به داخل افغانستان کشیده شود.
وی گفت که خروج از برجام اتفاق تلخی بود که آمریکا مرتکب شد ، اما با وجود ارتکاب اشتباه بزرگ هنوزهم فرصت گفت و گو وجود دارد و خروج آمریکا به معنی پایان گفت و گو و دیپلماسی نیست و بر می گردد به مهارت دیپلماسی دو کشور که با وجود فضای تنش آلود چگونه بتوانند مسیرهای ارتباطی خود را حفظ کنند.
آساق*291*1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال