بررسی مطبوعات؛

وحدت و پیشرفت علمی رمز موفقیت دنیای اسلام است

تهران- ایرنا- تاکید بر «وحدت و یکپارچگی» و همچنین «حرکت جدی برای پیشرفت علمی در همه علوم» از جمله محورهای سخنان رهبر معظم انقلاب بود که این افزایش اقتدار علمی و تمدنی اسلام را مانع نفوذ دشمنان اسلام و آمریکایی‌ها بر روسای کشورهای اسلامی عنوان کردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» و تاکید ایشان بر توسعه علمی کشورهای اسلامی در سایه وحدت و همدلی از جمله محورهای مهم خبری و تحلیلی روزنامه های امروز یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 بود.
تلاش و رایزنی اروپاییان برای ماندن در برجام و همچنین قهرمانی بانوان ورزشکار ایرانی بر فراز قله های آسیایی با وجود نامهربانی های بسیار از دیگر محورهای برجسته روزنامه های امروز بود.

**تاکید رهبری بر توسعه علمی
رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز 22 اردیبهشت ماه در دیدار شرکت کنندگان در کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی»، مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام را «وحدت و یکپارچگی» و همچنین «حرکت جدی برای پیشرفت علمی در همه علوم» عنوان کردند. موضوعی که در روزنامه های امروز بازتاب گسترده ای داشت.
روزنامه «آرمان» با برجسته سازی این بخش از سخنان رهبر انقلاب که «باید حرکت علمی در دنیای اسلام شتاب بگیرد» به نقل از ایشان نوشت: یکی از مسائل بسیار مهم و مورد نیاز کنونی دنیای اسلام، موضوع پیشرفت علمی و حرکت جدی در این زمینه است.
به نوشته آرمان، رهبری علت اصلی تحت سلطه قرار گرفتن دنیای اسلام را عقب ماندگی علمی دانسته و افزودند: دنیای غرب بعد از قرن‌های متمادی عقب ماندگی علمی، توانست با استفاده از پیشرفت‌های علمی دنیای اسلام، ثروت و قدرت علمی، نظامی، سیاسی و تبلیغاتی خود را افزایش دهد و در نهایت با استعمار، وضعیت کشورهای اسلامی را به شرایط کنونی برساند.
روزنامه «رسالت» هم تاکید رهبر انقلاب بر «نیاز دنیای اسلام، وحدت و پیشرفت علمی است» را عنوان نخست قرار داد.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر این موضوع که «دنیای اسلام باید به اوج اقتدار علمی و تمدنی بازگردد» تاکید کردند، موضوعی که عنوان روزنامه «اطلاعات» و «کیهان» قرار گرفت. به گزارش این دو روزنامه، ایشان با اشاره به گسترش بیداری در دنیای اسلام و افزایش گرایش به اسلام در جهان، خاطرنشان کردند: امروز جوانان در دنیا، سئوال‌های زیادی دارند که می‌خواهند پاسخ آنها را در چارچوب اسلام بیابند، بنابراین باید حرکت علمی‌در دنیای اسلام شتاب بگیرد و امت اسلامی‌بار دیگر به اوج اقتدار علمی‌و تمدنی خود برسد تا دشمنان اسلام و آمریکایی‌ها نتوانند به رؤسای کشورهای اسلامی‌دستور بدهند و «باید و نباید» بگویند.

**ماندن اروپاییان در برجام، مساله این است
خروج «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از برجام علاوه بر این که با حاشیه های بسیاری روبه رو بود، اروپاییان را برآن داشت تا برای ماندن در برجام تلاش کنند؛ موضوعی که از تلاش ها و تلفن های فیمابین سران دول اروپایی مشهود است و در روزنامه های امروز بازتاب داشت.
روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی با عنوان «آیا اروپا با ایران همراهی می کند» به این موضوع اشاره کرد که کشورهای اروپایی پس از آنکه رییس‌جمهور آمریکا خبر خروج خود را از توافق هسته‌ای اعلام کرد برای ادامه برجام به تکاپو افتادند‌. از جمله فرانسه و آلمان که پس از برجام بیشترین منفعت اقتصادی را نصیب خود کرده‌اند با بازگشت دوباره تحریم‌ها نه تنها باید از سرمایه‌گذاری‌هایی که سود کلانی را برای آنها به ارمغان آورده است چشم‌پوشی کنند که باید حیثیت سیاسی خود را نیز در فضای بین‌الملل از دست رفته بدانند چرا که تک روی آمریکا در تصمیم‌گیری درباره توافق بین‌المللی نشان داد آنها نمی‌توانند مستقل از آمریکا عمل کنند‌.
روزنامه «ایران» در یادداشتی به «توانمندی‌های اروپا برای حفاظت از برجام» اشاره کرد و آورد: پیشنهاد راه حل‌هایی از سوی مقامات اروپایی برای حفاظت از برجام در برابر برنامه تحریمی آمریکا در وهله نخست و پیش از آنکه بخواهیم راه حل‌های پیشنهادی را از نظر قابلیت اجرا و از نظر توانمندی‌شان در برآوردن انتظارات ایران و تضمین‌های خواسته شده بررسی نماییم، دارای یک اهمیت ویژه است. این پیشنهاد‌ها اهمیت دارند زیرا به نحو زیرساختی نشان دهنده اراده سیاسی اروپا در پایبندی به توافق هسته‌ای و جدا کردن راه خود از دولت امریکا است. رویکردی که از سوی برخی نخبگان اروپایی با عنوان شکاف در روابط دو سوی آتلانتیک تعبیر شده است. هرچند مشخص نیست که این اراده سیاسی تا چه حد می‌تواند در برابر هزینه‌هایی که امریکا قصد دارد بر روابط اقتصادی کشورها با ایران تحمیل کند ایستادگی کند.
روزنامه «همدلی» هم زیر عنوان «مقاومت اروپایی» با اشاره به این نکته که مقامات اروپایی از جد‌‌اکرد‌‌ن سرنوشت خود‌‌ از ایالات متحد‌‌ه می‌گویند، نوشت: نوع مواجهه ترامپ با برجام، اروپایی‌ها را د‌‌ر مقابل ایالات متحد‌‌ه قرار د‌‌اد‌‌ه است.
روزنامه «شرق» هم در گزارشی با عنوان «زنگ‌های برجامی» به مذاکرات فشرده تلفنی سران اروپا، روسیه و آمریکا اشاره کرد و نوشت: اروپایی‌ها هم‌زمان با نگرانی سیاسی از وضعیت برجام و تبعات ازدست‌رفتن آن در منطقه و احتمال درگیری‌های هسته‌ای، نگران وضعیت اقتصادی شرکت‌هایی هستند که با ایران تعامل اقتصادی داشته‌اند و حالا خطر تحریم آمریکا آنها را تهدید می‌کند. وزرای امور اقتصادی فرانسه، آلمان و انگلیس دراین‌باره با وزیر خزانه‌داری آمریکا رایزنی تلفنی کرده‌اند.
در سرمقاله روزنامه شرق با عنوان «نسخه شفابخش بعد از خروج آمریکا» به قلم «سیدعلی خرم» سفیر پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل هم می خوانیم: ترامپ با این اقدام خطرناک، چند پیام را صادر کرد؛ اول اینکه فقط می‌خواست توافق هسته‌ای به‌عنوان میراث اوباما را نابود کند. دوم اینکه بازیچه‌بودن در دست نتانیاهو از طریق دامادش کوشنر را به همه جهانیان نشان داد. سوم اینکه با تزویر و دورویی تظاهر کرد در کنار مردم ایران ایستاده است درحالی‌که همه تحریم‌های موردنظر او در صدر جدول، مردم بی‌گناه و طبقات ضعیف اقتصادی ایران را هدف قرار می‌دهد و در «کنار مردم ایران‌بودن» دروغی بی‌شرمانه است. در سوی مقابل، خانم موگرینی و اتحادیه اروپا و همه کشورهای جهان به‌جز چند کشور کوچک عربی، پا روی انصاف نگذاشتند و در سخن هم که شده در کنار مردم ایران ماندند و ایران از آنان سپاسگزار است.

**نامهربانی با بانوان قهرمان ملی
قهرمانی دختران ایران زمین در رشته های فوتسال و کاراته و بالا بردن جام قهرمانی آسیا در حالی شور و شعف بسیاری برجا گذاشت که رسانه ملی از پرداختن به پخش این دوره از مسابقات یا حتی زیرنویس کردن آن خودداری کرد. موضوعی که روزنامه های امروز از آن انتقاد کردند.
روزنامه «قانون» زیر عنوان «ممنوع التصویرهای قهرمان» آورد: تیم‌ملی فوتسال زنان ایران موفق شد با برتری 5 بر 2 در برابر ژاپن قهرمان آسیا شود. گل‌های این دیدار را سارا شیربیگی (3 گل)، فهمیه زارعی و فرشته کریمی به ثمر رساندند تا جام قهرمانی برای دومین دوره پیاپی نصیب ملی‌پوشان ایران شود.
به نوشته این روزنامه، حال آن‌ها شانه به شانه مردان حرکت می‌کنند و آسیا را به تسخیر در آورده‌اند. قهرمانی تیم‌ملی فوتسال، اتفاقی بود که واکنش‌های متعددی را در فضای مجازی به همراه داشت. بسیاری از کاربران با انتشار پیام‌های تبریک، به شیرزنان فوتسال از آن‌ها تقدیر کردند و برخی نیز مسائلی مثل پخش نشدن بازی از صدا و سیما را بی‌سلیقگی تلویزیون ایران خواندند. آنچه قطعی به نظر می‌رسد اینکه با توجه به خطوط قرمز صدا وسیما، پخش دیدار زنان ایران و ژاپن مقدور نبود اما مدیران صداو سیما می‌توانستند با زیرنویس فوری، مخاطبان را از نتیجه بازی‌ مطلع کنند.
روزنامه شرق هم «چهره‌ ممنوع قهرمان» را عنوان قرار داد. در گزارش شرق می خوانیم: از خانم‌های نماینده اصرار و از آقایان مسئول انکار. به دلیل برخی مسائل و پروتکل‌ها صداوسیما باز هم زیر بار پخش مستقیم فوتسال زنان ایران نرفت. آن هم در شرایطی که نمایندگان مجلس تأکید دارند قهرمانی زن ایرانی با پوشش اسلامی سزاوار ترویج و نمایش در سیمایی ملی است.
در یادداشتی از روزنامه «اعتماد» با عنوان «محدودیت‌ها و امیدها» می خوانیم: جالب آنکه محدودیت‌های ورزش زنان ایران، چه در بحث امکانات و تجهیزات و چه در عرصه تبلیغات محیطی و اخبار و عدم حمایت صدا و سیمای ملی ایران و همچنین محرومیت‌ها از حقوق مسلم ورزشی به عناوین عرف و فرهنگ، هیچگاه دختران کشورمان را خسته و ناامید نکرده است. چه بسا آنجا که دیدگاه‌ها و حمایت‌ها مضیق‌تر شد، تلاش و توان و همت زنان‌مان افزون شد و این سد‌ها را همچون موانعی یافتند که اگر نتوانند از روی آنها بپرند، حتما آنها را دور خواهند زد.
«کاش فراموش تان نکنیم» هم عنوان نخست روزنامه «شهروند» از بازتاب نامهربانی ها با بانوان ورزشکار کشور بود. به نوشته شهروند، تیم‌ملی زنان فوتسال ایران حالا قهرمان آسیا شده و چند روزی است نام ستاره‌های این تیم بر سر زبان‌ها افتاده. از همین حالا خیلی خوب می‌دانیم که شاید کمتر از ده روز دیگر همه فراموش کنند که آنها در مسابقات قهرمانی آسیا چه کار بزرگی کردند. از کمتر از ده روز دیگر بدون تردید این دختران قهرمان جایی در تیترهای رسانه‌های مختلف و آن چیزی که مورد توجه مردم است ندارند. پس چقدر خوب می‌شود که تا این چند روز تمام نشده به بهترین شکل ممکن از آنها تجلیل و قدردانی صورت بگیرد. همین‌حالا و تا زمانی که قهرمانی آنها را به‌خاطر ذهن فراموشکاری که داریم فراموش نکرده‌ایم از مسئولان پیگیر حق و حقوق و پرداخت به موقع پاداش‌های‌شان باشیم.

پژوهشم**9294**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال