دستگاه شبیه ساز پرواز در سلماس طراحی شد

ارومیه- ایرنا- یک پژوهشگر و کمک خلبان سلماسی شبیه ساز پروازی را با 6 درجه آزادی ساخته است که در آموزش خلبانی کاربرد دارد .

صابر نوروزی، تولید کننده این محصول روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با ساخت این شبیه ساز وابستگی ایران به محصولات مشابه خارجی رفع می شود و نیازی به اعزام خلبان ها برای شرکت در دوره های آموزشی به سایر کشورها نیست.
وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است سوانح هوایی را شبیه سازی کند، افزود: دستگاه شبیه ساز «atr72-600» که برای نخستین بار در ایران ساخته شده است نمونه خارجی ندارد و بر اساس تکنولوژی روز دنیا ساخته و از قوانین «certifcate» سازمان هواپیمایی کشوری تبعیت می کند.
نوروزی بیان کرد: این سامانه شبیه ساز ، پرواز در محیط مجازی، آموزش در شرایط استاندارد، تکرارپذیر، کنترل شده، بی خطر و ارزان را میسر می کند.
این پژوهشگر درباره ویژگی های این سامانه گفت: این سامانه امکان پیگیری روند آموزش نیرو را با استفاده از استخراج و تحلیل داده های حین آموزش فراهم می کند.
وی افزود: در این شبیه ساز پرده های نمایش به گونه ای در کنار یکدیگر قرار می گیرد که گستره دید افقی 180 درجه و زاویه دید عمومی 50 درجه را ایجاد می کند و این زوایا برحسب تقاضای مورد نیاز قابل تغییر است.
تولید کننده این شبیه ساز، گفت: اهداف و پس زمینه های محیط هواپیماهای بوئینگ های 737 و 747، وایرباس های 320،321 و 380 در این سیستم به صورت گرافیکی ایجاد می شود و فرد آموزش گیرنده در محیطی متفاوت شهری، صحرایی، کوهستانی، ساحلی و جنگلی همراه با افکت های تصویری و صوتی قرار می گیرد و با تمامی امکانات شبیه سازی شده هواپیما قادر به تمرین، آموزش و ارزیابی آن توسط مربی می شود.
به گزارش ایرنا، این دستگاه شبیه ساز به شماره 1303 در حوزه شرکت های دانش بنیان به ثبت رسیده و محقق 28 ساله این دستگاه آن را در طول یکسال طراحی و راه اندازی کرده است.
7156 /3072 /1630

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال