تحرک در همکاری تهران و باکو در حوزه انرژی

باکو – ایرنا – سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در فروردین ماه امسال به باکو و امضای تفاهم نامه همکاری و توسعه منابع انرژی دریای خزر میان وزارت انرژی جمهوری آذربایجان و وزارت نفت کشورمان، موجب تحرک همکاری دو کشور در بخش انرژی شد.

به گزارش ایرنا، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان، تفاهم نامه همکاری میان باکو و تهران در بخش انرژی دریای خزر را یک سند تاریخی عنوان کرد و گفت : با اجرای این سند همکاری های دو کشور در دریای خزر به بالاترین سطح می رسد .
در این گزارش سعی شده تا پس از آشنایی کوتاه با ظرفیت ها و طرح های بخش انرژی در جمهوری آذربایجان ، روابط تهران و باکو در حوزه انرژی هم به اختصار مورد بازخوانی قرار گیرد.

** صنعت نفت و گاز جمهوری آذربایجان
جمهوری آذبایجان به عنوان یکی از کشورهای نفت خیز منطقه پس از کسب استقلال ملی مورد توجه شرکت های نفتی فراملی جهان قرار گرفت و در اوایل دهه نود قرن گذشته میلادی بزرگترین قرارداد نفتی میان این کشور و چند شرکت نفتی خارجی در باره توسعه سه میدان نفتی ' آذری – چراغ – گونشلی ' در دریای خزر به امضا رسید .
بر اثر فشارها و موانع ایجاد شده از سوی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هر چند نتوانست سهمی در این قرارداد نفتی داشته باشد ولی در دومین قرارداد انرژی توسعه میدان گازی 'شاه دنیز ' در دریای خزر که سال 1996 میلادی امضا شد ، ایران صاحب 10 درصد سهم شد.
در حال حاضر بزرگترین طرح انتقال گاز طبیعی جمهوری آذربایجان در قالب فاز دوم توسعه میدان گازی ' شاه دنیز' به اروپا در دست اجراست و در این ارتباط دو خط لوله بزرگ ترانس آناتولی ( تاناپ ) و ترانس آدریاتیک ( تاپ) احداث می شود .
کارشناسان بر این باورند که امضای تفاهم نامه همکاری جمهوری آذربایجان و ایران تاثیر مثبت بر توسعه و بهره برداری از دیگر منابع انرژی موجود دریای خزر خواهد داشت و پایه همکاری های جدید در بخش انرژی در منطقه را خواهد گذاشت .

** همکاری ایران و آذربایجان در بخش نفت و گاز و برق
همکاری های جمهوری آذربایجان و ایران در حال حاضر در بخش انرژی در دو عرصه از جمله فعالیت مشترک دو کشور در اکتشاف و بهره برداری از منابع نفت و گازی در دریای خزر و نیز تعاملات دوجانبه و چند جانبه در عرصه انرژی برق ادامه دارد .
در سالهای اخیر سفرهای مرتب و متقابل گروه های کارشناسی شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار ) و شرکت ملی نفت ایران برای بررسی چشم انداز همکاری در حوزه تحقیقات زمین شناسی صنعت نفت و گاز و تبادل تجربه در این حوزه ها انجام گرفته است .

** همکاری ایران و آذربایجان در سواپ گاز
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همچنین در راستای مبادله ( سواپ ) گاز طبیعی همکاری می کنند و این همکاری به رفع مشکل جمهوری آذربایجان در تامین جمهوری خودمختار نخجوان با گاز طبیعی کمک شایانی کرده است .
جمهوری خود مختار نخجوان بر اثر مناقشه قره باغ در انزوا از بخش عمده جمهوری آذربایجان قرار گرفته و در حال حاضر ارتباط زمینی مستقیم با این کشور ندارد .
بر اساس توافق میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران، گاز طبیعی مورد نیاز جمهوری خودمختار نخجوان از طریق خط لوله یاقی مانده از شوروی سابق در خاک جمهوری آذربایجان به ایران منتقل می شود و بصورت سوآپ به همین اندازه نیز از خاک ایران این فرآورده به نخجوان رسانده می شود که مسئولان آذربایجانی همواره از این کمک جمهوری اسلامی ایران ابراز قدردانی می کنند.

** تاسیس شرکت نفتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان
پس از امضای تفاهمنامه همکاری دو کشور در بخش انرژی در سفر رسمی دکتر حسن روحانی به جمهوری آذربایجان ، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران به تازگی اعلام کرد که ایرا ن یک شرکت نفتی مشترک با جمهوری آذربایجان تاسیس می کند .
امیرحسین زمانی نیا افزود: شرکت یاد شده در چارچوب تفاهمنامه ای که فررودین ماه در جریان سفر دکتر روحانی به باکو امضا شده ، ایجاد می شود.
وی افزود: براساس این تفاهم نامه توسعه مشترک بلوک‌های مرتبط در دریای خزر در دستور کار قرارگرفته و این شرکت مشترک در این زمینه تشکیل می شود.
زمانی‌نیا همچنین اعلام کرد که خروج یا ماندن آمریکا در برجام بر همکاری ایران با شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار ) تأثیری نخواهد گذاشت.

** سفر وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران
پرویز شاهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان اردیبهشت امسال به ایران سفر کرد و در دیدار با بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در حاشیه 23 نمایشگاه بین المللی نفت و گاز تهران ،چشم انداز همکاری دو کشور در صنعت نفت و گاز بررسی شد.

** همکاری ایران در بخش برق
همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در بخش انرژی برق در دهه نود و اوایل دو هزاره ادامه داشته و دو کشور در راستای ایجاد زیرساختهای انتقال و مبادله انرژی برق همکاری کردند که ساخت خطوط انتقال برق ایمیشلی – پارساباد و اقدامات یکسانسازی شبکه های انرژی برق از جمله این همکاری بوده است .
گسترش همکاری دو کشور در حوزه انرژی برق در سفر اخیر پرویز شاهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران و دیدار رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان مورد بررسی قرار گرفت .
وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در این دیدار از فراهم شدن امکان تبادل 800 مگاوات برق با جمهوری آذربایجان در قراردادی بین دو کشور خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی ها، پس از تابستان این ظرفیت را فعال می کنیم.
اردکانیان یادآوری کرد: شاید جزو معدود کشورهای دنیا باشیم که بزودی پنجاهمین سال همکاری مشترک بر سر رودخانه‌های مرزی خود را جشن بگیریم.
وی با اشاره به افزایش همکاری 2 کشور پس از سفر فروردین ماه رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان گفت: در کمتر از یک ماه پس از این سفر موفق شدیم قراردادی را با طرف آذری به امضا برسانیم تا تابستان امسال با توجه به افزایش مصرف برق بتوانیم خرید و واردات برق تا حدود 180 مگاوات را آغاز کنیم.
اردکانیان اتصال شبکه برق جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه را یکی دیگر از توافق های سفر رییس جمهوری به باکو دانست و افزود: چنانچه با پشت سرگذاشتن مراحل فنی، این طرح اجرا شود کشور ما از لحاظ امنیت سیستم برق و کیفیت آن به درجه بالاتری می رسد.
وی تصریح کرد: اتصال به شبکه‌ای با بیش از سه برابر ظرفیت نصب شده ایران، امتیازهای فراوانی دارد و ما را نیز از جهات مختلف فنی وادار می کند کیفیت بالاتری را در این بخش احراز کنیم.

**اتصال شبکه برق سه کشور
پس از سفر رییس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان ، نخستین نشست بین معاونان وزیران انرژی سه کشور در باکو برگزار شد و جلسه دوم آن نیز قرار است بزودی در مسکو بین هیات های فنی سه کشور برگزار شود تا در آینده نزدیک اتصال شبکه برق ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه فراهم شود .
در این سفر همچنین مسایل اتصال شبکه های برقی ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه و نیز ترانزیت انرژی برق به کشورهای ثالث مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
اتصال شبکه های برقی ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه و ایجاد دالان انرژی برق شمال – جنوب در دیدار های سه جانبه روسای جمهوری سه کشور در باکو و تهر ان و نیز در سفر ماه فروردین رییس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان مورد بررسی قرار گرفته و سران سه کشور در خصوص توسعه همکاری های چند جانبه در حوزه انرژی برق دستورات لازم نیز صادر کردند .

** ساخت سد و نیروگاه مشترک
درسفر وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران همچنین نخستین نشست کمیسیون فنی مشترک برای اجرای موافقتنامه بین دولتی جمهوری آذربایجان و ایران در باره ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق آبی خدا آفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس در تهر ان برگزار و بر اهمیت اجرای این طرح ها برای اقتصاد دو کشور از جمله بخش کشاورزی تاکید شد .

** قرار داد خرید برق
قبل از سفر وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران ، در 23 فروردین ماه گذشته توافقنامه خرید برق میان شرکت 'آذرانرژی ' جمهوری آذربایجان و شرکت توانیز ایران در تهران به امخضا رسید .
این سند که در جریان سفر ناطق عباس اف معاون وزیر انرژی جمهوری آذربایجان امضا شد شامل آغاز از ماه ژوئن سال جاری صادرات نیروی برق 180 مکاوات از سوی شرکت آذرانرژی جمهوری آذربایجان برای مناطق مغان و آستارای ایران بود .

**اتصال شبکه برق آذربایجان به چهار کشور
پرویز شاهباز اف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در مقاله ای در باره دست آوردهای این کشور در بخش انرژی برق که در شماره امروز ( سه شنبه ) روزنامه رسمی ' آذربایجان ' منتشر شده است نوشت: جمهوری آذربایجان که توانسته امنیت انرژی خود را تامین کند، در حال حاضر ارتباط لازم با شبکه های انرژی برق روسیه ، ایران ، گرجستان و ترکیه ایجاد کرده است .
وی افزود: تحقق این مهم عاملی موثری برای توسعه روابط میان کشورهای همسایه و حفظ صلح و ثبات و امنیت در منطقه است
خاورم ** 337*1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال