انتخابات لبنان؛ تحکیم ثبات

بیروت-ایرنا-برگزاری موفق انتخابات پارلمانی لبنان که در ادامه تحولات یک سال و نیم اخیر همچون انتخاب رئیس جمهوری و تشکیل دولت و بیرون راندن گروه های تروریستی صورت گرفت، ثبات این کشور را عمیق تر و ریشه دارتر می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، انتخابات یکشنبه گذشته لبنان، با خیلی از انتخابات سال های دور این کشور تفاوت داشته است. جدا از تغییر و اصلاحاتی که در قانون انتخابات پارلمانی این کشور بوجود آمده، این کشور هم در داخل و هم در بیرون از مرزها با مسایل و موضوعات مختلفی روبرو بوده که ممکن است خیلی از این مسایل ربط چندانی با این جامعه نداشته باشد اما به هر حال لبنان متاثر از این تحولات بوده است.
انتخابات لبنان در شرایطی برگزار شد که منطقه خاورمیانه وضعیت متفاوتی نسبت به گذشته داشته است. در همسایگی این کشور تحولات و رویدادهای مختلفی در حال وقوع بوده است. سوریه سال ها با بحران روبرو بوده و همین حالا نیز با این مساله روبرو بوده است.
در جنوب لبنان، یک لحظه موتور تهدیدات اسراییل خاموش نشده است و همچنان از این ناحیه سخنان بی ثبات کننده به گوش می رسد، همه اینها می توانست برگزاری یک انتخابات را با مشکل روبرو کند.
هر چند انتخابات پارلمانی اخیر لبنان باید 5 سال قبل برگزار می شد اما اینکه گروه ها و احزاب ناهمگون برای برگزاری آن به توافق رسیدند کار بزرگی بوده است. شاید کار بزرگتر از همه اینها، برگزاری آرام این انتخابات بوده است.
اگر به محتوای پیام ها و سخنرانی های رهبران و روسای احزاب و گروه های سیاسی لبنان بعد و قبل از برگزاری همین انتخابات نگاهی بیندازیم خواهیم دید که لحن صحبت ها آشتی جویانه تر شده است در حالی که محتوای برخی از سخنرانی های قبل از انتخابات پارلمانی اخیر، نگاه مهربانه کمتری نسبت به تحولات این کشور داشته است.
لبنان اگر می خواهد به آرامش و پیشرفت برسد باید همین روند را ادامه دهد. هیچ گروهی از صحنه این کشور حذف شدنی نیست همچنان که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
این کشور هر چند در روزهای اخیر و به صورت بسیار پراکنده شاهد زد و خوردهایی بین طرفداران چند گروه و حزب بوده اما هیچگاه نظر رهبران عمده این کشور، ورود لبنان به چنین چالش هایی نبوده است.
همه رهبران احزاب و گروه ها، طرفداران خود را به آرامش دعوت کردند و همین مساله باعث شد که خیلی از مسایل امکان وقوع پیدا نکند و این مساله حاکی از رشد و حرکت در مسیر عقلانیت در این کشور است.
هم گروه هایی که کرسی های بیشتری کسب کردند و هم احزابی که چند کرسی کمتر بدست آوردند، در موضعگیری های بعداز انتخابات، نگاه معقولانه ای نسبت به نتایج انتخابات داشته اند و این نشان می دهد که آنان کاملا به شرایط کشورشان آگاه هستند.
لبنان در سال های 1975 تا 1990 جنگ های داخلی را پشت سرگذاشته و شاید خیلی از رفتارهای امروز آنان متاثر از هزینه هایی که آن سال ها پرداخت کرده اند، باشد.
انتخابات 16 اردیبهشت ماه جاری این کشور نشان داد که این جامعه در عین تکثر و چند قومی بودن، به شدت به حفظ منافع گروهی و طائفه ای خود می اندیشد و نتیجه آن نیز باید به حفظ منافع تمام مردم لبنان منجر شود.
همه مسایل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه لبنان وابسته به امنیت و آرامش آن است و هیچ برنامه ای را نمی توان بدون این شاخص ها اجرا کرد.
گردشگری از جمله منابع درآمد این کشور است که بدون تامین امنیت و احساس امنیت جامعه گردشگرپذیر به ویژه لبنان، قابل دستیابی نیست و امروز همه گروه های حاضر در این کشور بخوبی از این موضوع آگاه هستند.
به هر روی لبنان برای ورود به جامعه آرامتر و با اقتصاد روبه رشد، به لوازم مختلفی نیاز دارد:
1 - مبارزه با فساد که برخی از احزاب و گروه ها در جریان انتخابات و قبل از آن به آن اشاره داشته اند از جمله مسایل لبنان است که باید ریشه های آن خشکانده شود زیرا می تواند منشای خیلی از تبعیض ها و بی عدالتی ها در جامعه باشد.
2 - انتخابات هر چند تحت تاثیر مسایل قومی، طائفه ای و مذهبی قرار دارد و نامزدها براساس آن انتخاب می شوند اما برای رشد متوازن جامعه باید نمایندگان نگاه ملی به مسایل داشته باشد تا لبنان در همه ابعاد و مناطق شاهد رشد و پیشرفت باشد.
3 - هیچ گروه و حزبی را نمی توان از تحولات لبنان حذف کرد هر چند از نظر راهبردی با یکدیگر اختلاف نیز داشته باشند. تاکنون این اختلافات نتوانسته صدمه چندانی به این کشور وارد کند بهرحال خروج از این شرایط می تواند این جامعه را با دشواری هایی روبرو کند.
4 - مثلث ارتش، ملت و مقاومت امروز یکی از حیاتی ترین موضوعات لبنان را تشکیل می دهد که تضعیف هر کدام از آنها می تواند شاکله چنین جوامعی را با اختلالاتی روبرو کند.
5 - به عقیده خیلی از احزاب حاضر در لبنان، با توجه به پایان انتخابات، تشکیل سریع پارلمان جدید ضروری است تا هر چه سریعتر نسبت به رفع مشکلات این کشور اقدام شود.
6 - همزیستی مشترک و تشکیل ائتلاف های بزرگ در داخل و در سطح منطقه از ضرورت های دیگر لبنان است که می تواند برنامه آینده پارلمان و سایر دستگاه های این کشور باشد.
به هر روی لبنان با برگزاری چنین انتخاباتی آرام، یک قدم اساسی به سوی رشد و ثبات گام برداشته و استمرار آن نیز به یکپارچگی و همبستگی بیشتر بین مذاهب و طوائف حاضر در آن وابسته است.
گزارش از علی حبیبی
خاورم *1569 * 2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال